Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

50 rokov spolupráce partnerských miest: Dolný Kubín - Pelhřimov

Dolnokubínčania budú oslavovať 50. výročie partnerstva s mestom PelhřimovVytlačiť
 

Dolný Kubín, 14. mája 2018 – Prvá júnová sobota bude v Dolnom Kubíne patriť oslavám 50. výročia družobného partnerstva s českým mestom Pelhřimov. Práve v roku 1968 sa datuje prvá písomná zmienka o vzájomnej spolupráci medzi okresným mestom Pelhřimov na juhovýchode Čiech a oravským mestom Dolný Kubín. V dolnooravskej metropole sa začnú oslavy od 14. hodiny na Hviezdoslavovom námestí a pred Základnou školou Janka Matúšku, kde bude pripravený kultúrny program, tvorivé dielne, zábavné a športové aktivity pre deti. Súčasťou osláv bude aj osadenie symbolu priateľstva medzi partnerskými mestami v podobe malej oddychovej zóny na Pelhřimovskej ulici a výstava prác detí základných škôl obidvoch partnerských miest, ktorá potrvá od 28. mája do 7. júna v Mestskom kultúrnom stredisku. 
 
Spoločnými oslavami partnerstva našich miest chceme obyvateľom Dolného Kubína a Pelřimova umožniť získať nové informácie o mestách, utužovať dlhoročné priateľstvá a možno nadviazať nové. Chceme si tiež vymeniť skúsenosti v oblasti športu, sociálnej oblasti, cestovného ruchu a podobne,“ povedal primátor mesta Dolný Kubín Roman Matejov.
 
Na Hviezdoslavovom námestí sa v trojhodinovom programe predstavia žiaci a učitelia základných škôl a základných umeleckých škôl z Dolného Kubína. Taktiež sa môžu obyvatelia mesta a návštevníci osláv tešiť na Terezu Fantovú s tanečníkmi z tanečnej školy DanceArt z Pelhřimova či na Johanu Humešovú a Jaroslavu Novákovú zo Základnej umeleckej školy Pelhřimov. Kultúrny program vyvrcholí  o 18.00 hodine spoločným koncertom speváckych zborov UNA CORDA z Dolného Kubína a zboru Záboj z Pelhřimova v Oravskej galérii.
 
Keďže 1. júna je Deň detí, organizátori pri prípravách osláv nezabudli aj na najmenších. „Rozhodli sme sa zakomponovať do programu osláv tvorivé dielne, zábavné a športové aktivity, za ktoré deti dostanú sladké odmeny. Taktiež sa môžu tešiť na Snehulienku - veselú rozprávku v podaní Divadla na Doske Prešov, ktorá začne o 17.00 hodine na hlavnom pódiu,“ vysvetlila Jana Greššová, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne.      
 
Paralelne budú prebiehať aj priateľské športové zápasy medzi dolnokubínskymi a pelhřimovskými florbalistami na Zimnom štadióne. Následne odohrajú na Futbalovom štadióne MUDr. Ivana Chodáka priateľský futbalový zápas žiaci z Dolného Kubína a Pelhřimova. „Týmito zápasmi chceme ukázať naše športové zručnosti, ako aj prehĺbiť spoluprácu klubov do budúcna,“ doplnil Miroslav Dráb, vedúci oddelenia športu a športových zariadení na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.        
 
Okrem kultúrnych a športových akcií si družobné mestá pripravili pre svojich občanov počas roka aj rôzne zľavy. „Ak sa naši občania zastavia v meste Pelhřimov alebo budú priamo v ňom tráviť dovolenku, tak im budú turistické ciele ako napríklad Galéria M, Múzeum strašidiel, Pelhřimovské peklo, MÚZYum Lipských, vyhliadková veža kostola sv. Bartolomeja, Múzeum rekordov a kuriozít a expozícia Zlaté české ručičky po predložení občianskeho preukazu prístupné bezplatne,“ objasnil Vladimír Adamec z kancelárie primátora mesta.  Bezplatná bude pre obyvateľov nášho mesta aj trojhodinová návšteva plaveckého bazéna.
 
Organizátori osláv si v spolupráci s miestnymi reštauráciami pripravili Týždeň českej gastronómie, ktorý bude prebiehať od pondelka 28. mája do nedele 3. júna. „Aj touto sprievodnou akciou by sme chceli našim občanom priblížiť a ponúknuť tradičnú českú kuchyňu, aby tak mali možnosť zažiť chute a vône Čiech na Orave,“ dodal na záver Adamec. 
 
V prípade nepriaznivého počasia sa program a súťaže uskutočnia v divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska. Oslavy partnerstva Dolného Kubína a Pelhřimova sa budú následne konať v septembri na juhovýchode Čiech. 

Dolnokubínčania budú oslavovať 50. výročie partnerstva s mestom Pelhřimov


 
 

28.5. - 3.6.2018   00:00

plagat 50 P+DK.jpg

Dolný Kubín

TÝŽDEŇ ČESKEJ GASTRONÓMIE

Zažite chute a vône tradičnej českej kuchyne vo vybraných reštauráciách nášho mesta.


 

28.5. - 7.6.2018   00:00

plagat 50 P+DK.jpg

MsKS - fotogaléria, Dolný Kubín

NAŠE MESTO

Výstava víťazných prác žiakov základných škôl pri príležitosti 50. výročia partnerstva miest Dolný Kubín a Pelhřimov. Viac na www.msksdk.sk


 

2.6.2018   14:00

plagat 50 P+DK.jpg

ZŠ Janka Matúšku - pred budovou, Dolný Kubín

DEŇ DETÍ

Tvorivé dielne, zábavné a športové stanovištia pre deti, sladké odmeny.


 

2.6.2018   14:00

plagat 50 P+DK.jpg

Hviezdoslavovo námestie, Dolný Kubín

DEŇ DETÍ

Pozvánka na kultúrny program na Hviezdoslavovom námestí. Vystúpia žiaci a učitelia ZŠ a ZUŠ nášho mesta a hostia programu: Tereza Fantová s tanečníkmi z tanečnej školy DanceArt / Pelhřimov,Johana Humešová a Jaroslava Nováková ZUŠ Pelhřimov.


 

2.6.2018   14:15

plagat 50 P+DK.jpg

Zimný štadión Dolný Kubín

PRIATEĽSKÝ FLORBALOVÝ ZÁPAS

Pozvánka na florbalový zápas: Dolný Kubín - Pelhřimov (kategória U 15).


 

2.6.2018   15:30

plagat 50 P+DK.jpg

Futbalový štadión MUDr. Ivana Chodáka, Dolný Kubín

PRIATEĽSKÝ FUTBALOVÝ ZÁPAS

Pozvána na futbalový priateľský zápas: Dolný Kubín - Pelhřimov (kategória U 11).


 

2.6.2018   17:00

plagat 50 P+DK.jpg

Hviezdoslavovo námestie, Dolný Kubín

SNEHULIENKA

Veselá rozprávka pre deti v podaní Divadla na Doske Prešov. V prípade nepriaznivého počasia sa program a súťaže uskutočnia v Mestskom kultúrnom stredisku.


 

2.6.2018   18:00

plagat 50 P+DK.jpg

Oravská galéria Dolný Kubín

SPOLOČNÝ KONCERT SPEVÁCKYCH ZBOROV

Spevácky zbor UNA CORDA Dolný Kubín a pěvecký sbor Záboj Pelhřimov.


 

Výhody pre Kubínčanov v Pelhřimove

V roku 2018 oslavujeme 50. výročie partnerskej spolupráce s mestom Pelhřimov, ktoré vyvrcholí Dňami Pelhřimova v Dolnom Kubíne, ktoré prebehnú 2. júna t.r.

Oznamujeme týmto všetkým obyvateľom Dolného Kubína, že pokiaľ budú prechádzať mestom Pelhřimov, alebo priamo v ňom či v jeho okolí tráviť dovolenku, budú im turistické ciele Galéria M, Múzeum strašidiel, Pelhřimovské peklo, MÚZYum Lipských, vyhliadková veža kostola sv. Bartolomeja, Múzeum rekordov a kuriozít a expozícia Zlaté české ručičky po predložení preukazu totožnosti prístupné bezplatne. Bezplatná bude pre obyvateľov nášho mesta aj trojhodinová návšteva plaveckého bazéna.

Výhody pre Kubínčanov v Pelhřimove
Foto: Centrum mesta Pelhřimov

Výhody pre Kubínčanov v Pelhřimove

 Id  Orientácia jazyka  Kód jazyka  Dlhý popis URL  Trieda štýlu  Pomocný titulok  Štýl  ◢ OK	Zrušiť
Foto:  Múzeum strašidiel v Pelhřimove.


 

Radnica plánuje oslavy 50. výročia partnerstva z mestom Pelhřimov

Dolný Kubín, 13. júna 2017 – Mesto Dolný Kubín začalo v utorok 13. júna 2017 v priestoroch radnice s prvým pracovným stretnutím zameraným na 50. výročie družobného partnerstva s českým mestom Pelhřimov, ktoré bude budúci rok.

Cieľom pracovného stretnutia bolo, aby sme sa dohodli a poradili na pripravovaných kultúrno-spoločenských oslavách v našich mestách pre obyvateľov miest Dolný Kubín a Pelřimov. Tiež im chceme umožniť získať nové informácie o mestách, utužovať dlhoročné priateľstva a možno nadviazať nové. Chceme si tiež vymeniť skúsenosti v oblasti športu, sociálnej oblasti, cestovného ruchu a podobne,“ povedal po stretnutí primátor mesta Dolný Kubín Roman Matejov.

Na stretnutí mesto Pelhřimov reprezentoval místostarosta Jozef Koch a riaditeľ Kultúrnych zariadení mesta Martin Ecler. Pelhřimov je známy hlavne vďaka rekordom. V meste majú dve expozície, ktoré sa tykajú rekordov a kuriozít.

Pelhřimov je okresné mesto na juhovýchode Čiech v kraji Vysočina. Prvá písomná zmienka o spolupráci sa datuje už 20. augusta 1968.  

Aj tento dátum svedčí o tom, že naše mestá spolupracujú medzi sebou už mnoho rokov. Z viacerých pracovných vzťahov sa stali dlhoročné priateľstva, ktoré trvajú dodnes. Dokonca  niektorí Dolnokubínčania chodia na dovolenky do Pelhřimova a zas naopak,“ zdôraznil Matejov. 

Organizačný výbor predbežne plánuje pripraviť pre obyvateľov miest dvojdňové oslavy, ktoré sa budú konať najprv dolnooravskom meste Dolný Kubín a následne na juhovýchode Čiech. Mestá chystajú aj rôzne sprievodné podujatia. 

Za mesto Dolný Kubín bude v pracovnej skupine pôsobiť riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne Jana Greššová, vedúci kancelárie primátora mesta Vladimír Adamec, vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu Michal Švento a Jozef Kaščák, koordinátor voľnočasových aktivít a mimoškolskej činnosti mládeže. 

Martin Buzna

Radnica plánuje oslavy 50. výročia partnerstva z mestom Pelhřimov


 
ÚvodÚvodná stránka