Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Dolnokubínčan Andrej Radlinský má svoju poštovú známkuVytlačiť
 

Dolný Kubín/ Trnava, 7. júl 2017 – Slovenská pošta vydala v piatok 7. júla 2017 pri príležitosti 200. výročia narodenia kňaza a jazykovedca Andreja Radlinského poštovú známku s jeho portrétom. Slávnostná inaugurácia poštovej známky sa konala v historickej zasadacej sále Spolku svätého Vojtecha v Trnave. Mesto, v ktorom sa narodil Andrej Radlinský, reprezentoval primátor mesta Dolný Kubín Roman Matejov a poslanec Mestského zastupiteľstva a  dlhoročný filatelista Juraj Štefák.

"Sme veľmi hrdí, že náš rodák Andrej Radlinský patril medzi tie osobnosti, ktoré v minulosti určovali smer Slovákov v kontexte s históriou i budúcnosťou. Myslím si, že práve to, že sa teraz nachádza jeho portrét na poštovej známke, je prejavom úcty k jeho osobe, ale aj pripomenutie si 200 výročia jeho narodenia,“ povedal po inaugurácii poštovej známky primátor mesta Dolný Kubín Roman Matejov.

Slovenská pošta pri tejto príležitosti vydala súčasne aj tzv. obálku prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 7. 7. 2017 a domicilom mesta Trnava. Logo Spolku sv. Vojtecha sa stalo motívom prítlače FDC obálky, ktorý sám Andrej Radlinský založil v roku 1870 s cieľom šíriť vzdelanosť a prehlbovať náboženský život. Motívom FDC pečiatky je kaligrafický motív knihy súvisiaci s vydavateľskou činnosťou Spolku sv. Vojtecha. 

Autorom známky, FDC a FDC pečiatky je akademický maliar Róbert Brun, ktorý pri tvorbe portrétu vychádzal z dobovej kresby českého umelca Jana Vilímka zhotovenej vo Viedni a reprodukovanej v časopise Slovenské pohľady v roku 1887.

Materiál, ktorý som mal k dispozícii, bol v zúženej ponuke, litografia nebola v dobrej kvalite, išlo teda o akúsi rekonštrukciu osobnosti Andreja Radlinského,“ vysvetlil na inaugurácii známky uznávaný výtvarník Róbert Brun. Vedúci odboru Pofis Martin Vančo zdôraznil, že pri vzniku portrétu bol rozhodujúci faktor autenticity a vernosti tomu, aký Andrej Radlinský naozaj bol. „Známka vyšla v ryteckej transkripcii Ľubomíra Žalca, mladého talentovaného rytca, ktorý sa vo svojej tvorbe usiluje priblížiť majstrovstvu starých oceľorytcov,“ ocenil Martin Vančo.

Prínos Andreja Radlinského vyzdvihol vo svojom prejave aj riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík. „Radlinský vynikal mimoriadnym organizačným talentom, prezieravosťou a cieľavedomosťou. Vytrvalo presadzoval zavedenie slovenského vyučovacieho jazyka do základných i stredných škôl, obhajoval a vydával slovenskú tlač, náboženskú i pedagogickú literatúru, podieľal sa na tvorbe nového jazykového úzu,“ uviedol.  

Andrej Radlinský bol aj organizátor náboženského i kultúrneho života. Usiloval sa o kultivovanie a pozdvihnutie slovenského jazyka i národa. Tiež sa pokladá za významnú osobnosť histórie Slovákov. V meste Dolný Kubín je po ňom pomenovaná aj hlavná ulica a Cirkevná spojená škola.

Na inaugurácii sa zúčastnila aj generálna riaditeľka kancelárie ministra dopravy a výstavby Slovenskej republiky Kornélia Kasanická, riaditeľka odboru poštových služieb Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky Jarmila Brichtová

Andrej Radlinský sa narodil 8. júla 1817 v Dolnom Kubíne. Bol spoluzakladateľom Matice slovenskej a po dlhoročnom úsilí založil v roku 1870 v Trnave Spolok svätého Vojtecha (SSV), ktorý nepretržite funguje dodnes a má vyše 92-tisíc členov. Ešte v roku 1849 založil Radlinský Katolícke noviny, ktorých vydávanie SSV neskôr prevzal a pod jeho vydavateľskou taktovkou vychádzajú dodnes. Napriek všestrannému nadaniu a mnohým dielam, ktoré Andrej Radlinský inicioval, sa mu počas života nedostalo veľa uznania; naopak, stal sa terčom útokov a nevďačnosti zo strany najbližších spolupracovníkov. Svoju veľkosť prejavil aj tým, že sa utiahol do ústrania a venoval sa písaniu, vďaka čomu vzniklo jeho kľúčové dielo Nábožné výlevy. Zomrel 26. apríla 1879 vo veku 62 rokov na dôsledky mozgovej príhody v Kútoch, kde je aj pochovaný. 

Dolnokubínčan Andrej Radlinský má svoju poštovú známku

Dolnokubínčan Andrej Radlinský má svoju poštovú známku

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka