Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Dolnokubínčania budú oslavovať 50. výročie partnerstva s mestom PelhřimovVytlačiť
 

Dolný Kubín, 14. mája 2018 – Prvá júnová sobota bude v Dolnom Kubíne patriť oslavám 50. výročia družobného partnerstva s českým mestom Pelhřimov. Práve v roku 1968 sa datuje prvá písomná zmienka o vzájomnej spolupráci medzi okresným mestom Pelhřimov na juhovýchode Čiech a oravským mestom Dolný Kubín. V dolnooravskej metropole sa začnú oslavy od 14. hodiny na Hviezdoslavovom námestí a pred Základnou školou Janka Matúšku, kde bude pripravený kultúrny program, tvorivé dielne, zábavné a športové aktivity pre deti. Súčasťou osláv bude aj osadenie symbolu priateľstva medzi partnerskými mestami v podobe malej oddychovej zóny na Pelhřimovskej ulici a výstava prác detí základných škôl obidvoch partnerských miest, ktorá potrvá od 28. mája do 7. júna v Mestskom kultúrnom stredisku. 
 
Spoločnými oslavami partnerstva našich miest chceme obyvateľom Dolného Kubína a Pelřimova umožniť získať nové informácie o mestách, utužovať dlhoročné priateľstvá a možno nadviazať nové. Chceme si tiež vymeniť skúsenosti v oblasti športu, sociálnej oblasti, cestovného ruchu a podobne,“ povedal primátor mesta Dolný Kubín Roman Matejov.
 
Na Hviezdoslavovom námestí sa v trojhodinovom programe predstavia žiaci a učitelia základných škôl a základných umeleckých škôl z Dolného Kubína. Taktiež sa môžu obyvatelia mesta a návštevníci osláv tešiť na Terezu Fantovú s tanečníkmi z tanečnej školy DanceArt z Pelhřimova či na Johanu Humešovú a Jaroslavu Novákovú zo Základnej umeleckej školy Pelhřimov. Kultúrny program vyvrcholí  o 18.00 hodine spoločným koncertom speváckych zborov UNA CORDA z Dolného Kubína a zboru Záboj z Pelhřimova v Oravskej galérii.
 
Keďže 1. júna je Deň detí, organizátori pri prípravách osláv nezabudli aj na najmenších. „Rozhodli sme sa zakomponovať do programu osláv tvorivé dielne, zábavné a športové aktivity, za ktoré deti dostanú sladké odmeny. Taktiež sa môžu tešiť na Snehulienku - veselú rozprávku v podaní Divadla na Doske Prešov, ktorá začne o 17.00 hodine na hlavnom pódiu,“ vysvetlila Jana Greššová, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne.      
 
Paralelne budú prebiehať aj priateľské športové zápasy medzi dolnokubínskymi a pelhřimovskými florbalistami na Zimnom štadióne. Následne odohrajú na Futbalovom štadióne MUDr. Ivana Chodáka priateľský futbalový zápas žiaci z Dolného Kubína a Pelhřimova. „Týmito zápasmi chceme ukázať naše športové zručnosti, ako aj prehĺbiť spoluprácu klubov do budúcna,“ doplnil Miroslav Dráb, vedúci oddelenia športu a športových zariadení na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.        
 
Okrem kultúrnych a športových akcií si družobné mestá pripravili pre svojich občanov počas roka aj rôzne zľavy. „Ak sa naši občania zastavia v meste Pelhřimov alebo budú priamo v ňom tráviť dovolenku, tak im budú turistické ciele ako napríklad Galéria M, Múzeum strašidiel, Pelhřimovské peklo, MÚZYum Lipských, vyhliadková veža kostola sv. Bartolomeja, Múzeum rekordov a kuriozít a expozícia Zlaté české ručičky po predložení občianskeho preukazu prístupné bezplatne,“ objasnil Vladimír Adamec z kancelárie primátora mesta.  Bezplatná bude pre obyvateľov nášho mesta aj trojhodinová návšteva plaveckého bazéna.
 
Organizátori osláv si v spolupráci s miestnymi reštauráciami pripravili Týždeň českej gastronómie, ktorý bude prebiehať od pondelka 28. mája do nedele 3. júna. „Aj touto sprievodnou akciou by sme chceli našim občanom priblížiť a ponúknuť tradičnú českú kuchyňu, aby tak mali možnosť zažiť chute a vône Čiech na Orave,“ dodal na záver Adamec. 
 
V prípade nepriaznivého počasia sa program a súťaže uskutočnia v divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska. Oslavy partnerstva Dolného Kubína a Pelhřimova sa budú následne konať v septembri na juhovýchode Čiech. 

Dolnokubínčania budú oslavovať 50. výročie partnerstva s mestom Pelhřimov


 
 
ÚvodÚvodná stránka