Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Dolnokubínčania môžu svoje deti zapísať do šiestich základných škôl Vytlačiť
 

Dolný Kubín, 23. marec 2018 – Pre dolnokubínskych rodičov detí, ktoré by mali nastúpiť od nového školského roka na povinnú školskú dochádzku, nastáva obdobie zápisov do prvého ročníka základných škôl. V dolnooravskej metropole bude zápis na základných školách  v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta prebiehať 16. a 17. apríla 2018.  

Zákonní zástupcovia dieťaťa majú tento rok na výber zo šiestich základných škôl pôsobiacich v meste Dolný Kubín. „ Je len na rodičovi, ktorú školu si vyberie. Mesto Dolný Kubín má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti Základnú školu Janka Matúšku, Základnú školu Petra Škrabáka, Základnú školu Martina Kukučína alebo Základnú školu s materskou školou Kňažia, “ povedal Michal Švento vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne. V tom istom termíne má zápis do 1. ročníka ZŠ aj Cirkevná spojená škola. Bližšie informácie o zápise nájde rodič na internetových stránkach škôl. 

Podľa slov Šventa majú zákonní zástupcovia povinnosť prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole. „Povinnosť sa vzťahuje na každého zákonného zástupcu, ktorého dieťa najneskôr 31. augusta 2018 dovŕši 6 rokov, a to aj vtedy, ak sa zákonní zástupcovia detí trvalo zdržujú a pracujú v zahraničí, doplnil. Podmienkou je, aby mali trvalý  pobyt na Slovensku.  Ak sú rodičia  počas trvania zápisu v zahraničí, tak by mali kontaktovať základnú školu a dohodnúť sa na inom termíne. Po prijatí dieťaťa je na rodičoch a základnej škole, aby sa dohodli na osobitnom plnení povinnej školskej dochádzky. „V praxi to znamená, že deti chodia do základnej školy v zahraničí a na Slovensku majú len  kmeňovú školu, kde chodia na preskúšanie,“ ozrejmil vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade Dolnom Kubíne.

V prípade, ak zákonný zástupca neprihlási svoje dieťa na povinnú školskú dochádzku, dopúšťa sa priestupku a možno mu uložiť pokutu do výšky 331,50 eur. Platí to aj v prípade, ak rodič dieťaťa uvažuje o odklade školskej dochádzky alebo sa u dieťaťa objavil problém, ktorý si bude vyžadovať špeciálny prístup.  
Predtým, ako dieťa nastúpi do prvého ročníka by malo zvládnuť viacero oblastí, preto je dôležité vedieť, či vie vyslovovať všetky hlásky, recitovať básničku, spievať pesničku a taktiež či vie rozdeliť slová na slabiky. „Predškolák by mal ovládať priestorovú orientáciu - vľavo, vpravo, hore, dole, nad a pod  a  vedieť počítať do 10. Okrem toho by mal budúci školák vydržať aspoň 15 - 20 minút pri zadanej úlohe a vedieť pracovať samostatne a úlohu dokončiť,“ vysvetlil Švento. 

Dieťa v predškolskom veku by malo vedieť preskočiť lavičku, stáť na jednej nohe, chytať a hádzať loptu, zvládnuť jednoduchý rytmický pohyb či nakresliť jednoduchú postavu, strom a dom. Okrem toho by mu problém nemali robiť základné pracovné činnosti a sebaobsluha, napríklad šnurovanie šnúrok, zapínanie gombíkov a používanie príboru. 

V Dolnom Kubíne by malo od školského roka 2018/2019 nastúpiť do prvého ročníka základných škôl približne 320 detí z Dolného Kubína a okolitých obcí. Minulý rok bránu základnej školy prvýkrát prekročilo 275 detí.

Zápis do 1. ročníka ZŠ


 
 
ÚvodÚvodná stránka