Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Dolnokubínska základná umelecká škola v novom šateVytlačiť
 

Dolný Kubín, 8. júna 2018 - Dolnokubínska Základná umelecká škola Petra Michala Bohúňa si v tomto roku pripomína okrúhle 60. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti dostala od mesta Dolný Kubín a poslancov mestského zastupiteľstva novú fasádu školy, strechu, okná, dvere a dva hudobné nástroje. Od minulého roka škola prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. V týchto dňoch sa stavebné práce dokončili na budove a do vybavenia školy pribudli nový klavír a organ. 

Mesto Dolný Kubín sa postupne snaží zlepšovať materiálno-technické zázemie škôl v meste. Aj preto sme veľmi radi, že sa nám podarila dokončiť hlavná časť rekonštrukcie tejto umeleckej školy v centre mesta. Dúfam, že tieto práce budú prinášať to, čo sme od toho očakávali, a to lepšie podmienky pre vzdelávanie, výchovu pre žiakov tejto školy. Určite by k tomu malo napomôcť aj postupné obnovovanie hudobných nástrojov,“ povedal primátor mesta Dolný Kubín Roman Matejov.

Keďže škola sídli v jednej z najstarších budov v meste, jej stav si vyžadoval opravu. Okrem kompletnej výmeny strechy sa zrekonštruovala aj strešná konštrukcia, ktorá rešpektovala kolóniu netopiera veľkého. „Na budove sa zateplila väčšia časť obvodového plášťa, vymenili sa okná na celej budove a škola dostala vonkajšie dvere, ktoré rešpektujú historický charakter budovy. Počas prác sa urobilo aj odvodnenie budovy a sanácia nadzákladového muriva. Rovnako bola vykonaná injektáž technológiou na báze chémie proti zlínaniu vlhkosti zo spodných častí budovy a nechýbalo ani odvetranie základovej časti,“ ozrejmil Pavol Starek, vedúci odboru výstavby a životného prostredia na Mestskom úrade Dolný Kubín. 
Škola taktiež dostala nový náter, ktorý skrášlil a obnovil jej vonkajší vzhľad. Opravila sa fasádna omietka na čelnej strane, vymenila strešná krytina, vrátane opravy poškodených detailov krovu, vymenili sa aj zvodové, odkvapové rúry a klampiarske detaily. 

Dlhé roky sme čakali na to, aby sa naša budova zrekonštruovala. Ešte predošlé vedenie tejto školy za to bojovalo. Teší ma, že sa to podarilo teraz a my sa môžeme tešiť z novej fasády a okien. Okamžite to bolo v interiéri školy cítiť,“ konštatoval Michal Janiga, riaditeľ ZUŠ P. M. Bohúňa. 
Jedna z najväčších investičných akcií z minulého roka stála samosprávu po verejnom obstarávaní približne 150-tisíc eur. Išlo už o druhú etapu rekonštrukcie. V prvej bola kompletne vymenená elektroinštalácia v celej budove. Pôvodne boli práce naplánované do konca roka 2017, ale vzhľadom na klimatické podmienky museli byť prerušené s novým termínom dokončenia prác do konca mája 2018. 

Dôvodom prác na škole bolo zníženie energetickej náročnosti budovy, odstránenie príčin vlhnutia muriva a výmena strešnej krytiny tak, aby bola zachovaná vzácna kolónia netopiera obývajúca podstrešný priestor.“ vysvetlil Pavol Starek. Radnica sa v minulosti snažila získať peniaze z Európskych fondov, no neúspešne. Vedenie mesta spolu s poslancami preto rozhodli pristúpiť k rekonštrukcii z vlastných zdrojov mesta.

Pri príležitosti 60. výročia založenia školy apelovalo vedenie školy, rada školy, odbor školstva, kultúry mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne a poslanci mestského zastupiteľstva na to, aby sa popri materiálnom zdokonalení školy nezabudlo ani na jej hudobný i umelecký  rozvoj.  „Preto Mestské zastupiteľstvo v Dolnom Kubíne na svojom zasadnutí vyčlenilo sumu 15-tisíc eur na nakúp dvoch hudobných nástrojov,“ doplnil Švento, vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne. Dolnokubínska základná umelecká škola tak od konca mája získala nový, špeciálny organ, ktorý je na Slovensku unikátom. Podľa slov Šventa je pre ZUŠ práve organ veľmi dôležitým nástrojom, keďže škola bola jednou z prvých, kde sa začala vyučovať práve hra na organ.  „Umiestnili sme ho do koncertnej sály, aby sa využíval naplno. Poslucháči tak budú mať lepší zážitok z koncertov, ktoré bude umocňovať aj kvalitná reprosústava,“ upresnil Janiga. Okrem neho v škole pribudlo nové, moderné pianíno. 

Dolnokubínska základná umelecká škola v novom šate

Dolnokubínska základná umelecká škola v novom šate


 
 
ÚvodÚvodná stránka