Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Európsky týždeň mobility 2017Vytlačiť
 

Nie je to tak dávno, čo sa nám zdalo nepochopiteľné, že mnohí Američania nedokážu bez automobilu zájsť ani do pár sto metrov vzdialeného supermarketu, pohoršovali sme sa aj nad tým, koľkí z nich trpia nadváhou. Jedno príslovie hovorí, že čo na druhom vidíš, to na sebe čakaj. Zmenou politickej situácie u nás sa zmenili aj naše priority. Doba sa zrýchlila, z auta sa stal predmet dennej potreby. Dochádzame na ňom do zamestnania, na nákupy, za zábavou či za športom. Často aj vtedy, keď by sme sa ho používať nemuseli. Znížený pohyb sa však začína prejavovať na našom zdraví. Priberáme, trápia nás srdcovo-cievne a civilizačné choroby. Horšie však je, že nedostatok pohybu sa prejavuje aj na našich deťoch. Nikdy ich toľko netrpelo nadváhou ako dnes.
Všetky tieto riziká si uvedomuje aj Európska únia. Preto už od roku 2002 každoročne od 16. do 22. septembra vyhlasuje tzv. Európsky týždeň mobility. Jeho myšlienkou je zmeniť správanie sa ľudí, ktorí by na úkor automobilovej dopravy mali viac chodiť pešo, na bicykli či verejnou dopravou. Akcia zároveň poukazuje na neudržateľnosť súčasného stavu a vyzýva zodpovedných, vrátane samospráv, na vytváranie podmienok pre zmenu.
Tohoročný Európsky týždeň mobility sa uskutoční pod heslom „Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita“. Jeho snahou je poukázať na potrebu zlepšovania životného prostredia, na moderné technológie umožňujúce obmedzenie počtu vozidiel ich zdieľaním, ktoré by mali napomôcť zníženiu počtu vozidiel na cestách, ako aj na technológie inteligentnej dopravy (systémy sledovania premávky, inteligentnú svetelnú signalizáciu či dopravné informácie). 
Mesto Dolný Kubín sa do projektu Európskeho týždňa mobility zapája tretíkrát. Naplánovaných je viacero akcií, ktorých snahou je upozorniť na neudržateľnosť situácie na našich cestách a podporiť pohybové aktivity detí aj dospelých. Budú môcť bezplatne korčuľovať na zimnom štadióne a plávať v bazéne aquaparku, zacvičiť si zumbu, pilates a nordic walking pri bývalej základnej škole Nemocničná, zúčastniť sa na 12-hodinovom plaveckom maratóne alebo na cyklovýlete. Pre deti bude pripravená aj súťaž družstiev v jazde zručnosti na dopravnom ihrisku, možnosť prezentovať svoje umenie na kolobežke či skateboarde, zúčastniť sa so svojou triedou na zážitkovom čítaní alebo kvíze o doprave v Oravskej knižnici. V spolupráci s predajcom prebehne prezentácia elektrobicyklov, súčasťou autosalónu na Kubínskom jarmoku by mali byť vystavené elektromobily.
Veríme, že sa do niektorej z akcií zapojíte a podporíte myšlienku zdravšej budúcnosti. Podrobnosti nájdete na webovej stránke mesta alebo vo vysielaní infoštúdia.

Ing. Vladimír Adamec

Európsky týždeň mobility 2017


 
 
ÚvodÚvodná stránka