Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Legiovlak v Dolnom Kubíne si pozrelo viac ako 3 000 návštevníkovVytlačiť
 

Dolný Kubín, 10. augusta 2017 –  Viac ako tritisíc obyvateľov a návštevníkov Dolného Kubína zavítalo od 7. do 9. augusta na železničnú stanicu do Dolného Kubína, aby si pozreli unikátny Legiovlak, ktorý je vernou replikou legionárskeho vlaku z obdobia rokov 1918-1920. Vlak je súčasťou projektu Legie 100, ktorý sa začal v roku 2014 pri príležitosti 100. výročia začiatkov boja československých légií za samostatný štát. Expozícia je určená pre širokú verejnosť, potomkov pamätníkov, ale predovšetkým pre deti a mládež. Návštevníkov na mieste privítala posádka vlaku oblečená v dobových uniformách a sprevádzala ich s odborným výkladom.
 
Hlavným cieľom tejto expozície je pripomenúť širokej verejnosti a hlavne mladšej generácii, že keď prebiehala 1. svetová vojna, tak Slováci a Česi bok po boku bojovali za oslobodenie monarchie a za vytvorenie Československej republiky. Tiež to, že mnoho legionárov pochádzalo z Oravy,“ vysvetlil Ferdinand Vrábel z Československej obce legionárskej v Prahe.
 
Legiovlak tvorí 13 zrekonštruovaných vozňov a predstavuje vojenské ešalóny prepravované železnicou, ktorými sa desaťtisíce československých legionárov prepravilo naprieč Ruskom po Transsibírskej magistrále, pričom pri prejazde museli bojovať s boľševikmi. Podľa slov Vrábla mal takýto vlak funkciu pojazdných kasární a slúžil aj ako dôležité zabezpečenie pre jednotku, keďže každá jednotka potrebuje muníciu, zbrane, jedlo a ošatenie. 
 
Počas slávnostného otvorenia sa návštevníkom prihovoril brigádny generál a zástupca veliteľa Pozemných síl Ozbrojených síl SR Juraj Krištofovič, ktorý vo svojom príhovore povedal, že armáda vychováva svojich vojakov na historických tradíciách. Jedným zo základných pilierov, na ktorých stojí naša história, je aj vystúpenie československých légií v prvej svetovej vojne, čo pripomína práve tento vlak, pripomenul Krištofovič. Je podľa neho dôležité, aby mladí ľudia videli, ako naši predkovia bojovali za slobodu a že to, že dnes môžeme žiť na našom krásnom Slovensku, nebolo zadarmo. 
 
Do Dolného Kubína zavítala s rodinou aj Jozefína Revalová, dcéra bývalého legionára Františka Berdisa: „Je to veľmi dojímavé, pretože môj otec šiel počas vojny takýmto vlakom Transsibírskou magistrálou, istý čas bol aj v zajateckom tábore pri Vladivostoku. Nebolo to vôbec ľahké. Veľká česť, že to vôbec prežil, keďže veľa legionárov tam padlo. Aj dnes to vo mne vyvoláva hrozné emócie.“ 
 
Pre čo najväčšiu autentickosť a priblíženie podoby legionárskych vlakov a životných podmienok legionárov, ich bojovej činnosti a zvykov, boli vybrané najčastejšie používané vagóny. Súprava vlaku sa skladá z vozňa poľnej pošty, teplušky, plukovnej predajne, ubytovacieho, filmového, dielenského, krajčírskeho, zdravotníckeho, štábneho, veliteľského, obrneného a dvoch plošinových vozňov.
 
Súčasťou výstavy je aj množstvo dobových dokumentov, fotografií a artefaktov. Návštevníci mali možnosť vidieť zbrane, uniformy, originálne lekárske nástroje a množstvo ďalších historických predmetov z obdobia I. svetovej vojny.
 
Dolný Kubín je celkovo 22 zastávkou legionárskeho vlaku pri jeho tohtoročnom putovaní a zároveň druhou zastávkou v roku 2017 po mestách na Slovensku.   „Je dôležité, aby sme nezabudli na minulosť a poučili sa z nej, aby sa nemusela zopakovať. Preto som rád, že aj do Dolného Kubína prišiel tento vlak s jasným posolstvom histórie, ktorá priblíži širokej verejnosti udalosti z čias prvej sv. vojny a životný príbeh legionárov,“ povedal Jozef Šimek, zástupca primátora mesta Dolný Kubín. 
 
Hlavným organizátorom podujatia bola Československá obec legionárska a Nadačný fond Legie 100 v spolupráci s  Ministerstvom obrany SR, Železnicami Slovenskej republiky, Nadáciou Milana Rastislava Štefánika Bratislava, Klubom historickej techniky Zvolen, Slovenským technickým múzeom, Múzejno-dokumentačným centrom Bratislava. Prezentácia Legiovlaku pokračuje v Poprade, Medzilaborciach, Humennom, Košiciach, Zvolene, Nitre a v Bratislave. 

Fotoalbum

Legiovlak v Dolnom Kubíne si pozrelo viac ako 3 000 návštevníkov


 
 
ÚvodÚvodná stránka