Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Martin Kukučín – svetobežník s láskavým humoromVytlačiť
 

Osud si ho vybral, aby ho dobre popreháňal. Reč je o najvýraznejšom predstaviteľovi slovenského literárneho realizmu a zakladateľovi modernej slovenskej prózy Martinovi Kukučínovi. Tento rok si pripomíname 90. výročie úmrtia tohto slovenského velikána, ktorý zasvätil svoj život nielen medicíne a starostlivosti o druhých, ale v rovnakej miere aj literárnej tvorbe, ktorá je stále živá. Práve Kukučínovo literárne dielo bolo preložené do viacerých jazykov a mnohé jeho príbehy boli zdramatizované a sfilmované. Jeho tvorbu charakterizuje láskavý humor a obyčajný človek.

Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Obec Jasenová, Základná škola Martina Kukučína v Dolnom Kubíne a Matica slovenská v Martine v spolupráci s ďalšími partnermi si dielo a život Martina Kukučína pripomenie slávnostným podujatím Dni Martina Kukučína 18. a 20. mája. Slávnostného „dvojdnia" sa zúčastnia aj zástupcovia miest a obcí, v ktorých oravský významný rodák v Chorvátsku pôsobil a začne sa už v piatok 18. mája v aule Obchodnej akadémie v Dolnom Kubín o 11-tej hodine Slávnostnou akadémiou.

Nedeľňajší program (20. mája) bude situovaný do obce Jasenová, rodiska Martina Kukučína. Významnosť podujatia podčiarknu Slávnostné Služby Božie v tamojšom Evanjelickom a.v. kostole, ktoré bude slúžiť biskup Východného dištriktu ECAV na Slovensku Slavomír Sabol. Súčasťou programu bude aj prehliadka rodného domu Martina Kukučína, vyvrcholením dní bude program „Spomínanie na Martina Kukučína" o 14-tej hodine v Kultúrnom dome v Jasenovej. Sprievodnými aktivitami budú dve výstavy – v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne a v Jasenovej.

Martin Kukučín sa narodil 17. mája 1860 v oravskej obci Jasenová ako Matej Bencúr v rodine Jána Bencúra Juriša a Zuzany, rodenej Paškovej. Vzdelanie získal na vyššom evanjelickom gymnáziu a zavŕšil ho štúdiom medicíny.  Práve medicína ho zaviala do Chorvátska na ostrov Brač, kde pôsobil ako lekár, ale pokračoval aj vo svojej literárnej tvorbe. Pokusy vrátiť sa na Slovensko mu viackrát nevyšli (vrátil sa až v roku 1922, aj to len na dva roky). Spolu s manželkou Pericou Didoličovou odišiel v roku 1908 do Čile. Svoju životnú cestu však ukončil napokon v Chorvátsku 21. mája 1928.

Plagát si pozrite TU

Mgr. Zdenka Prílepková

Martin Kukučín - foto

 

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka