Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Dolný Kubín sa stalo členom združenia Iniciatíva stredné Slovensko Vytlačiť
 

Banská Bystrica/ Dolný Kubín (1. jún 2017) – Mesto Dolný Kubín sa 30. mája 2017 v Banskej Bystrici pridalo k vzniku Združenia Iniciatíva stredné Slovensko. Zakladajúcimi členmi združenia sú mestá Banská Bystrica, Dolný Kubín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Brezno, Krupina, Zvolen, Žiar nad Hronom a obec Podbrezová. Cieľom združenia je snaha zabezpečiť koordinovaný postup pri presadzovaní spoločného záujmu na dobudovaní dopravnej infraštruktúry regiónu Stredné Slovensko. 

„Som nesmierne rád, že sme sa pridali ku združeniu, ktoré bude mať za cieľ urýchliť prepojenie severu a juhu. Aj týmto spojením viacerých samospráv môžeme vytvoriť väčší tlak na vládu Slovenskej republiky, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, štátne orgány SR a Národnú diaľničnú spoločnosť pri realizácii výstavby rýchlostných komunikácii na území Slovenskej republiky, predovšetkým v našom smere sever – juh Slovenska,“ povedal primátor mesta Dolný Kubín Roman Matejov 

Za týmto účelom sa deväť miest na strednom Slovensku dohodlo na založení združenia právnických osôb s názvom Iniciatíva Stredné Slovensko, ktorého sídlom bude Mestský úrad Banská Bystrica. 

Členom združenia ide hlavne o spojenie severu s juhom, ktoré predstavuje spojenie Trstená – Dolný Kubín – Ružomberok – Banská Bystrica – Zvolen – Šahy (R3 Orava/R1 Ružomberok – Banská Bystrica/R3 Zvolen – Šahy, vrátane R2 severný obchvat Zvolena a úsek Kriváň – Lovinobaňa). Súvisiace spojenie predstavuje Rekonštrukciu a rozšírenie cesty I. triedy I/66 Banská Bystrica – Brezno a tvorba nového dopravného generelu na území Slovenskej republiky. 

Verím, že aj vďaka tomuto kroku sa skôr nájdu finančné prostriedky na výstavbu rýchlostnej cesty R3. A dočkáme sa tak rýchlejších a modernejších rýchlostných komunikácii nie len na Orave, ale aj na celom Slovensku. Pre mesto Dolný Kubín a obyvateľov by to znamenalo zníženie intenzity dopravy (predovšetkým tranzitnej dopravy) na cestách a križovátkách v meste,“ doplnil Matejov.

Členovia Združenia Iniciatíva stredné Slovensko si za svojho predsedu zvolili primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska a za podpredsedu primátora mesta Ružomberok Igora Čombora.

Ružomberok je kľúčovým miestom k realizácii plánov združenia, pretože je križovatkou dalšieho napojenia R3, D1 a dostavby D1.

Združenie má v pláne stretnúť sa s predstaviteľmi Vlády SR, Združenia miest a obcí Slovenska a tiež prizvať zástupcov ostatných miest a obcí. Upozorniť na dôležitosť dobudovania dopravnej infraštruktúry na Strednom Slovensku by mali aj plánované protestné stretnutia obyvateľov. Okrem nich chce združenie iniciovať petíciu obyvateľov stredného Slovenska, v ktorej plánuje vyzbierať okolo 200 až 300-tisíc podpisov. 

Martin Buzna

Mesto Dolný Kubín sa stalo členom združenia Iniciatíva stredné Slovensko

Mesto Dolný Kubín sa stalo členom združenia Iniciatíva stredné Slovensko


 
 
ÚvodÚvodná stránka