Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Mladý Patrik Rehák ovládol Bencovú desiatkuVytlačiť
 

Dolný Kubín, 8. júla 2017 –  Pre milovníkov behu do vrchu bol v sobotu 8. júla 2017 určený 3. ročník Bencovej desiatky a Memoriálu Barnabáša Üvegeša. Na štart 10 kilometrovej trate s prevýšením 566 metrov sa postavilo 67 pretekárov. Začiatok pretekov bol v oravskej dedinke Beňová Lehota s cieľom na chate Kubínska hoľa. 

Preteky sme zorganizovali na počesť atletického trénera Barnabáša Üvegeša. Keď ešte žil, tak jeho zverenci behávali práve na Kubínsku hoľu a práve týchto 10 kilometrov. Preteky už v minulosti boli, ale zanikli. Preto sme sa ako partia mladých chalanov, ktorí si ho pamätajú a sú mu vďační za to, akých dobrých atlétov z nás vychoval, rozhodli preteky obnoviť a tým vzdať hold jeho pamiatke,“ vysvetľuje organizátor podujatia Miroslav Hrabal z Bežeckého klubu v Dolnom Kubíne.  

Ako prvý do cieľa prišiel Patrik Rehák s časom 0:40:13. Hneď za ním dobehol Marek Dziegielewski (0:41:45) a tretím mužom, ktorý zvládol 10 km trať bol Patryk Rydzinski (0:42:30). V kategórii juniorov sa najlepšie umiestnil Jozef Nakačka z Chlebníc s časom 0:49:10. Medzi juniorkami dobehla do cieľa najrýchlejšie Martina Mesárošová z MPKDK (0:57:18). V mužskej kategórii 1999 – 1978 kraľoval Patrik Rehák, ktorý sa stal aj absolútnym víťazom. V poslednej mužskej kategórii 1977 – menej sa na prvom mieste umiestnil Marek Dziegielewski z klubu KB.IM.P. Sekonskiego n ptowsku. U žien v kategórii 1998 – 1978 bodovala Zuzana Dudášová z klubu Skialpinista.sk (0:52:21). S časom 0:55:15 prišla Darina Krausová z klubu Dom Srdca Martin do cieľa prvá v kategórii Ženy 1977 – menej.  

Ako doplnil Hrabal: „Celý výťažok z pretekov, ktorý sme vyzbierali, bude venovaný na pomôcky do Základnej školy Martina Kukučína v Dolnom Kubíne. Keďže sa ako Bežecký klub zaoberáme hlavne mládežou, tak by sme tu chceli obnoviť atletiku.“ 

Dolnokubínčan Barnabáš Üvegeš bol dlhoročný učiteľ telesnej výchovy, uznávaný tréner, funkcionár, rozhodca, zakladateľ atletiky na Orave a športových tried v Dolnom Kubíne a neskôr oravskej atletiky. Svoj život zasvätil atletike a výchove detí a mládeži. Cez jeho ruky prešlo viacero talentov.

Mesto Dolný Kubín sa opäť rozhodlo podporiť tento memoriál, či už finančne alebo svojou účasťou. Barnabáš Üvegeš tu po sebe zanechal veľkú nezmazateľnú stopu. Je aj našou povinnosťou podporiť toto podujatie, kde opäť môžu vyrásť skvelí atléti, ktorí budú reprezentovať mesto vo svete,“ povedal Miroslav Dráb vedúci oddelenia športu a športových zariadení v meste Dolný Kubín.

Súčasťou pretekov bol aj detský trojboj. Organizátorom pretekov bol Bežecký klub Dolný Kubín – RunDK a spoluorganizátorom podujatia bolo Mesto Dolný Kubín a Olympijský klub Orava.

Foto: Jan Sopúch
Foto: Jan Sopúch


 
 
ÚvodÚvodná stránka