Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Oravský hrad na suvenírovej bankovkeVytlačiť
 

Oravskému hradu, ako jednému z najkrajších hradov na Slovensku, sa dostalo veľkej pocty. Dominanta nášho regiónu je zvečnená na vlastnej suvenírovej bankovke. „Tento suvenír s nulovou nominálnou hodnotou bol vydaný na rozvoj cestovného ruchu v celkovom náklade vo výške 10 000 kusov. Predaj bankovky bol spustený v sobotu 30. júna, a to pri príležitosti zahájenia letnej turistickej sezóny,“ povedala Mária Jagnešáková, riaditeľka Oravského múzea. Za suvenírovú bankovku s Oravským hradom, si síce nekúpite vôbec nič, ale spôsobila nákupnú horúčku. Obrovský záujem o ňu bol už pred jej samotným predajom. „V jeden deň sme v rezervačnom systéme mali objednávku 500 kusov tejto bankovky. Bola ešte len v tlači a už sme dostávali mnoho objednávok, ktoré ešte stále doteraz vybavujeme,“ dodala Mária Jagnešáková. Na Oravský hrad smerovali aj kvôli bankovke v sobotu ľudia z celého Slovenska i zo zahraničia. Kto chcel byť hneď v prvý deň predaja majiteľom suvenírovej bankovky, musel si privstať, alebo sa obrniť železnou trpezlivosťou. Záujem o ňu bol obrovský. Unikátny suvenír mal na svedomí nekonečne dlhý rad ľudí, ktorý sa začal tvoriť už od skorého rána. Niektorí záujemcovia do Oravského Podzámku cestovali už v nočných hodinách, iní zas naopak priamo v obci prespali. „Podľa plánu sme mali začať s predajom o 9. hodine, ale keďže sa ľudia začali hromadiť už od skorých ranných hodín, tak sme tento čas presunuli a začali sme už o hodinu skôr,“ uviedla Klaudia Bučeková z Oravského hradu. „Na predaj máme maximálne 5 ks bankoviek na osobu, čiže ak ich ľudia chcú mať viac, musia opäť čakať v rade. Nie každému sa to páči, ale také sú pravidlá,“ doplnil Miroslav Náhly z Oravského hradu. 
Suvenírová bankovka s Oravským hradom je vyrobená zo 100-percentne bavlneného papiera, ktorý sa používa na výrobu pravých eurobankoviek, od ktorých sa odlišuje jedine tým, že nie je určená na platenie. Inak je po všetkých stránkach identická s pravými euro bankovkami, vrátane množstva ochranných prvkov ako je vodoznak, hologram, UV ochranné prvky či dotyková zóna pre nevidiacich. Každý takýto suvenír je jedinečný vďaka individuálnemu číslu tak, ako je to pri bankovkách, ktorými platíme. V samotnú sobotu sa predalo 5 000 kusov bankoviek. Ak bude o bankovky záujem pretrvávať, možno sa dočkáme aj dotlače.

Oravský hrad na suvenírovej bankovke

Logo mestskej televízie


 
 
ÚvodÚvodná stránka