Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Parahokejisti trénovali spolu s deťmiVytlačiť
 

Dolnokubínska a zároveň Slovenská národná parahokejová reprezentácia sa posledný januárový piatok stretla na lade s Kubínskymi medveďmi na historicky prvom spoločnom tréningu. Jeho cieľom bolo ukázať, že v našom meste sa hrá hokej bez bariér, a zároveň vyslať signál do celého sveta, že parahokejisti môžu trénovať spoločne s mladšími žiakmi. 

„To hlavné motto je do sveta vyslať odkaz, aby aj v iných krajinách integrovali parahokejistov medzi zdravých hokejistov. Nevidel som to ešte nikde vo svete. Hendikepovaní chalani dokážu trénovať spoločne so zdravými hokejistami do štvrtej triedy základných škôl. Je to aj ukážka pre ľudí, že hokej spája,“ vysvetľuje  Miroslav Dráb, generálny manažér Slovenskej parahokejovej reprezentácie.

Tréning trval hodinu a bol rozdelený do piatich blokov. V nich pätnásť zdravých a pätnásť hendikepovaných hokejistov precvičovalo herné činnosti jednotlivca ako korčuľovanie, korčuľovanie s pukom, či streľbu na bránu. Hráči sa navzájom rešpektovali. „Bolo vidieť, že dávali na seba pozor. Keď sa tréning dobre rozdelí, k zraneniam nemôže dôjsť,“ doplnil Dráb. „Takýto tréning sme ešte neabsolvovali. Naši chlapci nie sú takí obratní ako zdraví chlapci, takže to bola nová skúsenosť, ale bolo to výborné,“ hovorí Miroslav Pastucha, reprezentant Slovenska v parahokeji. „Bolo to skvelé. Chalani mohli vidieť, ako sa dá korčuľovať a strieľať na sánkach, my sme zase videli, že už od mladého veku musia chlapci výborne ovládať abecedu korčuľovania,“ pripája sa ďalší reprezentant Slovenska v parahokeji Marek Gergely.

Slovenská parahokejová reprezentácia chce čím skôr integrovať svojich hráčov do tréningového procesu mladších žiakov Mestského hokejového klubu. „Cieľom je, aby Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH), ktorý dnes vytvára podmienky pre hokejistov, rozšíril svoje pôsobenie o parahokej. Aby mohli naši parahokejsti v ligových kluboch trénovať s deťmi,“ dodáva Dráb.

Ak SZĽH rozšíri svoje stanovy o parahokej, Mestský hokejový klub Dolný Kubín príjme všetkých parahokejistov oficiálne pod seba. Symbolicky sa tak stalo už na konci prvého spoločného tréningu. 

Parahokejisti trénovali spolu s deťmi

Logo mestskej televízie


 
 
ÚvodÚvodná stránka