Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

V MsKS vystavujú umelci z Ružomberka Vytlačiť
 

Priestory výstavnej siene Mestského kultúrneho strediska dotvárajú od stredy 24. januára diela v podaní ružomberských umelcov. Svoju tvorbu tu prezentujú pedagógovia Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. 

Výstava ponúka diela Andrei Mirjanskej Nociarovej a Vladimíra Barana. Andrea Mirjanská Nociarová pôsobí na oddeleniach propagačnej grafiky a grafického dizajnu. Autorka sa viackrát prezentovala sebareflexívnym vyjadrením v maľbe. Už v predchádzajúcej tvorbe sa objavovali fragmenty figúry, inklinovala skôr k expresivite. Na aktuálnej výstave prezentuje kolekciou grafík, ktoré sú voľným pokračovaním predchádzajúcej výstavy Denníka. Andrea Mirjanská Nociarová uprednostňuje klasické grafické techniky, konkrétne suchú ihlu. Exprimentuje s podkladovým materiálom i samotným spôsobom tlače, ktoré nadobúdajú charakter autorského prístupu. V prezentovanej tvorbe dominujú štylizované ženské a mužské figúry, sprevádzané textami, vlastnými postrehmi. Pokračuje v línii, kde poskytuje akési osobné denníkové záznamy, ktoré sú reakciou na pozitívne a negatívne vplyvy okolia, na ľudí s ktorými prichádza do kontaktu. 

Spolu s Andreou Mirjanskou Nociarovou vystavuje aj Vladimír Baran, ktorý na ŠÚV vyučuje figurálne kreslenie. Vo svojej tvorbe sa zaoberá vytváraním sochárskych objektov, pričom výstupom je vyabstrahovaný, zjednodušený, elegantný a uhladený tvar. Inšpiráciou v jeho tvorbe je žena. Autor rád experimentuje s materiálmi. V súčasnosti však preferuje prácu s kameňom, konkrétne s travertínom v komparácii so železom, pričom zvýrazňuje kontrast medzi brúseným, niekedy až lešteným povrchom a prirodzenou štruktúrou železa a s jej korodujúcim procesom. Vladimír Baran sa venuje aj práci s hlinou, ktorá sa dá donekonečna pretvárať, čo má pre neho svoje výhody aj nevýhody, kým pri kameni je to úplne inak. Umelec si uvedomuje nezvratnosť tvorivého procesu s týmto materiálom, ale zároveň jeho kladné vlastnosti, trvácnosť, odolnosť, nepôsobí na neho chladne a neživo. Pokiaľ je socha v exteriéri, akýkoľvek zásah prírodných zákonitostí chápe ako podiel na tvorivom procese.

V Dolnom Kubíne môžete do tvorby umelcov zo Školy úžitkového výtvarníctva nahliadnuť už po druhýkrát. Pred rokom tu bola retrospektívna výstava odboru Scénická kostýmová tvorba. Kurátorkou aktuálnej výstavy s názvom Na telo je Mária Martinková. Expozíciu môžete navštíviť do 2. marca 2018.

V MsKS vystavujú umelci z Ružomberka

Logo mestskej televízie


 
 
ÚvodÚvodná stránka