Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

ZŠ Janka Matúšku sa stala sídlom Športovej akadémie Mateja Tótha Vytlačiť
 

Dolný Kubín, 9. októbra 2017 -  Základná škola Janka Matúšku v Dolnom Kubíne sa vo štvrtok 5. októbra stala  jediným sídlom Športovej akadémie Mateja Tótha na Orave. Slovenský reprezentant a olympijský medailista v chôdzi Matej Tóth tak v Dolnom Kubíne otvoril svoju celkovo 37 akadémiu na Slovensku. Škola získala tento certifikát na základe súťaže Zapoj sa, behaj a vyhraj Športovú akadémiu M. Tótha. Celoslovenský projekt, ktorý ponúka celoročnú športovú aktivitu a samostatný tréningový program, sa zameriava hlavne na deti predškolského a mladšieho školského veku. 

Pre našu školu je to obrovský úspech, že sme vyhrali, no momentálne hovoriť o prestíži je ešte priskoro. Vybrali sme najmladších prvákov a druhákov kvôli tomu, že deti sú vo vývoji a potrebujú získať nejaké vzory, ktoré by ich motivovali k pravidelnému športovaniu,povedala riaditeľka ZŠ Janka Matúšku Mária Andrisová. „Ďakujem všetkým ľuďom, Dolnokubínčanom, rodičom, učiteľom, deťom a známym, že nám pomohli získať body,“ dodala. 

Tréningový program je zostavený tak, že dáva šancu každému dieťaťu stať sa špičkovým športovcom.

Športová akadémia bude prebiehať týždenne dve hodiny, kedy by sme sa mali stretávať s 20 deťmi, ktorým to uhradí získaný grant,“ vysvetlil tréner zo Základnej školy Janka Matúšku Peter Kiša. Podľa jeho slov bude tréning zameraný všestranne. „U detí budeme rozvíjať všetky pohybové schopnosti. Pri práci spolupracujeme s celým realizačným tímom Mateja Tótha, ako napríklad s fyzioterapeutom alebo psychológom,“ ozrejmil.

Podľa slov slovenského olympionika Mateja Tótha je hlavným zmyslom akadémie prilákať deti k športu a spopularizovať ho. „Keď ich už pritiahneme, tak im ponúknime kvalitné športovanie, aby to naozaj bolo v niečom výnimočné,“ povedal. Do metodiky začlenili nielen tradičné športovanie, ale aj fyzioterapeutické a psychologické cvičenia. 

Podľa jeho vyjadrenia vyškolili vyše sto trénerov po celom Slovensku, ktorí budú odovzdávať svoje skúsenosti deťom. „Je skvelé, keď vidím, že deti chcú športovať a majú o šport záujem. Myslím, že to nie je tak, ako všetci tvrdia, že deti sú lenivé. Len ich musíme k športu trošku prilákať a ponúknuť im kvalitné podmienky,“ vysvetlil.

Spolu so spoločnosťou O2 je cieľom ponúknuť okrem samotnej výhry aj to, aby aj cesta k víťazstvu bola pre nich odmenou. „Som rád, že deti športujú a klobúk dole pred tým, že tie kilometre nabehali. Preto ma veľmi teší, že sa nám podarilo aj v Dolnom Kubíne otvoriť túto akadémiu,“ doplnil. 

Škola aj na základe tohto projektu podala žiadosť na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na získanie mimoriadnej dotácie, z ktorej by sa obnovila podlaha a osvetlenie v telocvični. 

Mestské zastupiteľstvo v Dolnom Kubíne schválilo podanie projektu a finančnej spoluúčasti Základnej škole Janka Matúšku na obnovu telocvične. Sme veľmi radi, keď školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta sú úspešné,“ povedal Michal Švento, vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

Fotoalbum

ZŠ Janka Matúšku sa stala sídlom Športovej akadémie Mateja Tótha

ZŠ Janka Matúšku sa stala sídlom Športovej akadémie Mateja Tótha

ZŠ Janka Matúšku sa stala sídlom Športovej akadémie Mateja Tótha

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka