Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Zobraz všetky oznamy

Novozvolený dolnokubínsky primátor Ján Prílepok zložil sľubVytlačiť
 

_Jan Prilepok,primator mesta Dolny Kubin_1.jpg

Dolný Kubín, 6. decembra 2018 – Na ustanovujúcom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Dolnom Kubíne sa vo štvrtok 6. decembra ujali svojich funkcií devätnásti novozvolení poslanci a primátor. Nasledujúce štyri roky bude na čele najväčšieho oravského mesta stáť nezávislý kandidát Ján Prílepok, ktorý v uplynulých voľbách získal spomedzi siedmich kandidátov 3 798 hlasov, čo predstavuje vyše 56 percentnú podporu.

Jeden zo zvolených poslancov,  konateľ Technických služieb Dolný Kubín Pavol Heško, sa svojho mandátu vzdal. Nahradí ho nezávislý kandidát Ján Briestenský.

"Chcel by som sa úprimne poďakovať odchádzajúcemu pánovi primátorovi a poslancom za ich dlhoročnú prácu a obetavú službu v prospech nášho mesta. Moja vďaka však patrí aj veľkému zástupu ľudí, ktorí v nedávnej ale aj v tej vzdialenej minulosti priložili ruku k dielu a zušľachťovali naše mesto. Úprimne si želám, aby sa nám darilo vytvárať atmosféru spolupráce pre dobro nášho mesta a jeho obyvateľov. Pretože len spoločnými silami dokážeme veci rozhýbať a posunúť Dolný Kubín opäť o kúsok dopredu,“ povedal vo svojom príhovore novozvolený dolnokubínsky primátor Ján Prílepok. 

Novozvolený dolnokubínsky primátor Ján Prílepok zložil sľub

Nový primátor od zastupiteľstva očakáva podporu dobrých nápadov a projektov, ktoré mesto posunú dopredu. „Viac ako 3-tisíc získaných hlasov je pre mňa obrovským záväzkom a motiváciou. Budem sa zo všetkých síl snažiť, aby som občanov nesklamal. Verím, že vzájomnou spoluprácou s poslancami prispejeme k rozvoju mesta lebo rozbroje a antipatie žiadny prospech neprinášajú,“ uviedol.

Novembrové komunálne voľby priniesli do Dolného Kubína zmenu obsadenia poslaneckých lavíc. V 19-člennom mestskom zastupiteľstve obsadí 9 poslaneckých kresiel KDH, 7 nezávislí kandidáti a po jednom mandáte budú mať strany SaS, OĽANO a SNS. Na ustanovujúcom zasadnutí poveril nový primátor svojím zastupovaním dlhoročného poslanca mestského zastupiteľstva Matúša Lakoštíka.

Novozvolený dolnokubínsky primátor Ján Prílepok zložil sľub

Po ôsmich rokoch na pozícii primátora mesta končí doterajší primátor Roman Matejov. „Chcem sa všetkým úprimne poďakovať za doterajšiu spoluprácu a korektné vzťahy. Spoločným úsilím sa nám podarilo posunúť kvalitu spoločenského i kultúrneho života v našom meste zas o niečo ďalej. Na jeho prezentácii sa podieľalo veľké množstvo ľudí. Preto si aj naďalej želám, aby naše mesto prosperovalo a dosahovalo čoraz lepšie výsledky,“ poďakoval po ustanovujúcom zastupiteľstve odchádzajúci primátor.   

Jedným z bodov zastupiteľstva bolo aj schválenie platu primátora. Poslanci jednomyseľne schválili predložený návrh, podľa ktorého bude plat primátora v rovnakej výške ako u jeho predchodcu, a to 2.953 eur v hrubom.  

Na najbližšom zasadnutí budú poslanci schvaľovať zriadenie a zloženie mestských komisií z poslancov a odbornej verejnosti. Taktiež sa budú zaoberať aj zložením mestskej rady a mestských výborov v mestských častiach.

Novozvolený dolnokubínsky primátor Ján Prílepok zložil sľub


 
 

Novozvolený mestský poslanec Pavol Heško sa vzdal mandátuVytlačiť
 

Dolný Kubín, 4. decembra 2018 – Novozvolený poslanec mestského zastupiteľstva v Dolnom Kubíne a konateľ Technických služieb Dolný Kubín Pavol Heško sa vzdal poslaneckého mandátu. Po zložení sľubu by mal na jeho miesto zasadnúť 46-ročný živnostník Ján Briestenský, ktorý sa v novembrových komunálnych voľbách umiestnil na treťom mieste v príslušnom volebnom obvode.

Úprimne ďakujem všetkým Dolnokubínčanom, ktorí mi počas komunálnych volieb prejavili dôveru. No po zvážení všetkých okolností som sa rozhodol vzdať poslaneckého mandátu v prospech dlhoročného kolegu Jána Briestenského. Keďže sa nestotožňujem s našim volebným systémom, obzvlášť nie s aktuálnym určením volebných okrskov, kedy si občania mestských častí Kňažia, Mokraď a Záskalie môžu zvoliť len dvoch poslancov. Myslím si, že nie len tieto mestské časti by mali mať každá svojho, aspoň jedného, zástupcu v mestskom zastupiteľstve, pretože v minulosti boli samostatnými obcami,“ vysvetlil svoje rozhodnutie Pavol Heško, ktorý mal slávnostne zložiť sľub tento štvrtok. 

Podľa slov zapisovateľky mestskej volebnej komisie v Dolnom Kubíne Jaroslavy Krivdovej oznámil svoje rozhodnutie v piatok 30. novembra 2018 listom, ktorý doručil na mestský úrad. 

Konateľ dolnokubínskych Technických služieb kandidoval za volebný obvod číslo 1 (Kňažia, Mokraď, Záskalie), pričom v komunálnych voľbách získal 463 platných hlasovacích lístkov. „V danom volebnom obvode je náhradníkom nezávislý kandidát Ján Briestenský, ktorý získal 386 hlasov,“ uviedla Krivdová. 

Heško bude aj naďalej zastávať pozíciu konateľa mestskej spoločnosti „Zároveň chcem obyvateľov mesta ubezpečiť, že pri výkone svojej funkcie budem naďalej pomáhať, podporovať a reprezentovať naše mesto,“ doplnil.

Novozvolený mestský poslanec Pavol Heško sa vzdal mandátu


 
 

Dolnokubínski poslanci jednohlasne schválili rozpočet mesta na rok 2019Vytlačiť
 

Dolný Kubín, 3. decembra 2018 -  Dolnokubínski mestskí poslanci vo štvrtok 29. novembra jednomyseľne schválili na svojom poslednom rokovaní v tomto volebnom období rozpočet mesta na rok 2019. Najdôležitejší dokument mesta, ktorý definuje základné hospodárenie, dostal zelenú po dohode s poslancami. V roku 2019 plánuje samospráva hospodáriť s prebytkovým rozpočtom v sume 88 700 eur, pričom celkové príjmy sú naplánované v objeme 16 916 371 eur a výdavky v rozsahu 16 827 671 eur. O ďalších kapitálových výdavkoch na investičné akcie rozhodne nové vedenie a poslanecký zbor, ktoré začne pracovať od 6. decembra 2018.

Tento rozpočet považujem za dobrý štartovací balík pre nové vedenie mesta. Zaisťuje, aby si mesto dokázalo plniť všetky činnosti zo zákona a tiež dáva priestor novému vedeniu, aby si v ňom premietlo svoje priority. Rozpočet obsahuje aj finančné prostriedky na potrebnú spoluúčasť mesta v už schválených projektoch a pre dotácie určené pre šport i mestský grantový program.,“ povedal Roman Matejov, primátor mesta Dolný Kubín. 

Podľa slov hlavného kontrolóra mesta Petra Floreka rozpočet mesta Dolný Kubín na rok 2019 je možné považovať, vzhľadom na povolebnú zmenu vedenia mesta, za „rozpočtový odrazový mostík“ i pre budúce mestské zastupiteľstvo. 

Rozpočet bežných výdavkov samosprávy na rok 2019 predstavuje sumu 15 834 162 eur. Ich súčasťou sú aj výdavky rozpočtových organizácií. Na rok 2019 sú kapitálové výdavky schválené vo výške 476 497 eur
Poslanci schválili výdavky iba na tie akcie, ktoré sú už pripravené z hľadiska projektovej dokumentácie alebo povoľovacieho procesu. Ide napríklad o križovatku „TESCO“ a odbočovací pruh na ulici Aleja Slobody za 350-tisíc eur či rekonštrukciu elektrických rozvodov v Materskej škole Námestie Slobody za 55-tisíc eur. Ďalších 50-tisíc eur pôjde na obnovu školských zariadení. „Zároveň sú do rozpočtu zahrnuté výdavky na spolufinancovanie akcií z výziev, pri ktorých bolo mesto tento rok ako žiadateľ úspešné.  Ide o päť percentné spolufinancovanie na vybudovanie odborných učební na Základnej škole Martina Kukučína v sume 2 802 eur a na Základnej škole Janka Matúšku v sume 6 308 eur. Okrem toho sa na ZŠ Janka Matúšku bude na budúci rok rekonštruovať telocvičňa, kde bude spoluúčasť mesta viac ako 12-tisíc eur,“ vysvetlil Michal Švento, vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.
 Do opráv miestnych komunikácií a chodníkov pôjde na budúci rok 699 500 eur. Za túto sumu by chcela radnica opraviť viaceré miestne komunikácie, napríklad aj na ulici Športovcov v celkovej dĺžke 290 metrov, kde sa okrem bytoviek nachádzajú aj zimný i letný štadión a mestský aquapark.  „Na budúci rok by sme chceli celoplošne opraviť viac ako 14 220 metrov štvorcových ciest a chodníkov, 9 kusov schodov a približne 2900 m2 výtlkov,“ ozrejmil Miroslav Kosmeľ, vedúci odboru dopravy, miestneho hospodárstva a cestovného ruchu na Mestskom úrade Dolný Kubín.
Mestské zastupiteľstvo schválilo aj 30-tisíc eur na údržbu a opravu lávok pre peších, ktoré má v správe mesto. Samospráva sa momentálne stará o päť mostov a deväť lavíc pre peších. „Údržba je zameraná na výmenu poškodených podlahových dosiek u lavíc a mostov, či na výmenu poškodeného pletiva a náter kovových konštrukcií,“ doplnil Kosmeľ 
Dolnokubínski poslanci schválili aj navýšenie sumy v dotáciách na podporu športu o viac ako 43-tisíc eur  a na projekty o takmer 20-tisíc eur oproti súčasnému roku. „Toto navýšenie ovplyvnila zmena Všeobecného záväzného nariadenia č. 5/2018 o poskytovaní dotácií, ktorú na septembrovom mestskom zastupiteľstve odsúhlasili poslanci,“ dodal Švento.
Rozpočet Mesta Dolný  Kubín  na rok 2019 odráža okrem plnenia zákonných úloh územnej samosprávy aj legislatívne zmeny, resp. zámery vlády. V zmysle kolektívneho vyjednávania je vo výdavkovej  časti  rozpočtu  zohľadnená  valorizácia  platov  zamestnancov  pri  výkone  práce vo verejnom záujme.

Dolnokubínski poslanci jednohlasne schválili rozpočet mesta na rok 2019


 
 

Oznámenie o zániku mandátu poslanca a o nastúpení náhradníka na uprázdnený mandát poslanca Mestského zastupiteľstva Mesta Dolný Kubín Vytlačiť
 

Oznámenie o zániku mandátu poslanca a o nastúpení náhradníka na uprázdnený mandát poslanca Mestského zastupiteľstva Mesta Dolný KubínPrimátor mesta Dolný Kubín oznamuje, že s účinnosťou ku dňu 30.11.2018 zanikol podľa § 25 ods.2 písm. c) zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov mandát poslanca Mestského zastupiteľstva v Dolnom Kubíne za volebný obvod č. 1 Ing. Pavla Heška, a to z dôvodu písomného vzdania sa mandátu.

V súlade s ustanovením § 192 ods.2 zákona č 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov primátor mesta oznamuje v lehote 15 dní po tom, čo zanikol mandát, nastúpenie náhradníka - kandidáta, ktorý získal najväčší počet platných hlasov vo volebnom obvode, v ktorom zanikol mandát, t.j. vo volebnom obvode č.1.

Na post poslanca Mestského zastupiteľstva Mesta Dolný Kubín nastupuje náhradník Ján Briestenský.

Funkcie poslanca sa ujme v zmysle § 25 ods.1 písm.a) zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov po zložení sľubu poslanca na prvom zasadnutí mestského zastupiteľstva, na ktorom sa zúčastní.

Mgr. Roman Matejov


 
 

Oravské Vianoce prinesú ľudové zvyky, jarmok i medzinárodnú výstavu pohľadnícVytlačiť
 

Podoby vianočných sviatkov ožijú na Orave tento rok v decembri v troch podobách. Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne pripravili v rámci festivalu vianočných zvykov a remesiel všehochuť aktivít, ktoré sprítomnia najmä tradičné podoby Vianoc. Festival Oravské Vianoce je uvádzaný už po dvadsiaty deviaty krát.

Prvým s podujatí bude posúťažná výstava pod názvom Vianočná pohľadnica. Do jej 15. ročníka poslalo svoje práce viac ako 2000 detí zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Rumunska, Bulharska, Ruska a Srbska. Kolekcia víťazných prác bude sprístupnená 12. decembra v Oravskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne, kde sa 17. decembra o 14.00 hod. uskutoční aj vyhlásenie výsledkov spojené s odovzdaním cien. Výstava potrvá do 25. januára 2019 a bude jednou z ďalších výstavných posúťažných kolekcií nainštalovaných na sklonku roka okrem Dolného Kubína paralelne aj na bratislavskom hrade, v poľskej Bystrej a v Kovačici v Srbsku.

Súčasťou vianočných aktivít bude aj tradičný vianočný jarmok ľudových remesiel. Od 16. do 17. decembra bude v estrádnej sále Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne svoje umenie predvádzať viac ako tridsiatka ľudových umelcov nielen zo Slovenska. Zruční remeselníci - rezbári, pernikári, drotári, sviečkári, keramikári, šperkári a ďalší budú deťom i dospelým záujemcom predvádzať tradičné techniky výroby úžitkových i dekoratívnych predmetov – zaujímavých vianočných darčekov.

Vianočné dianie podporí scénický program o zvykoch a bohatstve vianočných tradícií 16. 12. o 17.00 hodine v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne. V programe, ktorý zachytáva pestrosť zvykov od Kataríny až do Troch kráľov, sa predstavia detské folklórne súbory, folklórne skupiny, ľudové hudby a skupiny betlehemcov zo Zázrivej, Žaškova, Zuberca, Veličnej a Štefanova nad Oravou. Program je poďakovaním všetkým tvorcom kultúrnym hodnôt na Orave a je uvádzaný bez vstupného.

Oravské Vianoce prinesú ľudové zvyky, jarmok i medzinárodnú výstavu pohľadníc

 


 
 

Stavebné úpravy parkovísk v okolí Meského kultúrneho strediska a budove Okresného úraduVytlačiť
 

Mesto Dolný Kubín oznamuje širokej verejnosti, že v dňoch od 7.11.2018  do 21.12.2018  prebehnú na sídlisku Bysterec stavebno-technické úpravy komunikácie a spevnených plôch pri budove Okresného úradu, Mestským kultúrnym strediskom a bytovým domom č. 1200 na ul. SNP. 

Na základe rozhodnutia vedenia mesta bol spracovaný komplexný projektový návrh dopravnej situácie v okolí Okresného úradu, ktorý rešpektuje súčasný stav fungovania inštitúcií sídliacich v budovách okresného úradu a mestského kultúrneho strediska. 

Cieľom úprav v okolí Mestského kultúrneho strediska a Okresného úradu je predovšetkým zlepšenie prejazdnosti miestnej komunikácie v tejto lokalite. Realizáciou dôjde aj k zvýšeniu počtu parkovacích plôch, obnove asfaltových povrchových plôch a modernizácii verejného osvetlenia na ulici SNP v počte 11 nových osvetľovacích bodov. 

Upozorňujeme vodičov ako aj občanov prechádzajúcich v tomto koridore, aby počítali s dopravnými obmedzeniami v súvislosti s realizovanými prácami. Doprava bude v tomto úseku organizovaná dočasným dopravným značením, resp. úplne vylúčená prevádzka na miestnej komunikácii. k ZUŠ I. Ballu, MŠ Nám. Slobody, firmy TEHOS, reštauračného zariadenia KRT.   

Stavebné úpravy parkovísk v okolí Meského kultúrneho strediska a budove Okresného úradu


 
 

Upozornenie pre motoristickú verejnosťVytlačiť
 

Mesto Dolný Kubín oznamuje, že od 6. novembra do 15. decembra 2018 budú na parkovisku pri Daňovom úrade na Radlinského ulici prebiehať stavebné práce, súvisiace s osadením rampového systému. Vzhľadom na čiastočné obmedzenie prevádzky tohto parkoviska prosíme vodičov motorových vozidiel o zvýšenú opatrnosť a rešpektovanie dopravného značenia.

Mesto Dolný Kubín

Logo Dolného Kubína


 
 

Dolnokubínske organizácie môžu žiadať od mesta dotáciuVytlačiť
 

Dolnokubínske organizácie môžu žiadať od mesta dotáciu - Ilustračné foto

Dolný Kubín, 31. október 2018 - Mesto Dolný Kubín aj tento rok umožní športovým a kultúrnym organizáciám, ktoré vykonávajú svoju činnosť na území mesta žiadať finančné prostriedky na ich aktivity v nasledujúcom roku. Záujemcovia o dotáciu tak môžu od začiatku novembra posielať na mesto svoje žiadosti. Samospráva v rozpočte mesta na tieto veci vyčlenila sumu vo výške 110 740 eur, čo je oproti tomuto roku nárast o 60 tisíc eur. 

O dotáciu môžu požiadať všetky právnické osoby, združenia, neziskové organizácie, živnostníci a kluby, ktoré boli založené v Dolnom Kubíne alebo pôsobia v našom meste. Treba však upozorniť, že tak, ako aj minulý rok o dotáciu nemôžu požiadať fyzické osoby,“ vysvetlil Michal Švento, vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne s tým, že presné podmienky získania dotácie určuje Všeobecné záväzné nariadenie č. 5/2018 o poskytovaní dotácií, ktoré obsahuje všetky podrobnosti o poskytovaní dotácií. 

Na septembrovom mestskom zastupiteľstve poslanci schválili, že na oblasť športu bude na budúci rok vyčlenená suma 98 558 eur a maximálna výška jednej dotácie nemôže presiahnuť 44 296 eur. Na oblasť kultúry je maximálna výška dotácie 12 182 eur. O úspešných žiadateľoch rozhoduje mestské zastupiteľstvo na základe návrhu komisie školstva, kultúry, mládeže a športu alebo komisie sociálnych vecí a zdravotníctva. Žiadosť musí byť doručená najneskôr do 31. decembra 2018 na Mestský úrad Dolný Kubín a je potrebné, aby bola vyplnená na predpísanom tlačive, ktoré záujemcovia nájdu na internetovej stránke mesta.
 
V dotačnom programe na projekty  Šanca pre všetkých 2019 je pre oblasť voľného času, kultúry a športu určených 30 tisíc eur, kde o 27-tisícoch bude rozhodovať mestské zastupiteľstvo a primátor mesta bude rozhodovať o 3 000 eur. Záujemcovia o dotáciu pre sociálnu oblasť budú môcť čerpať zo sumy 13 tisíc eur. „Tento rok sme sa rozhodli, že v roku 2019 sa navýši výška dotácie na jeden projekt  na sumu 1500 eur, čo je o 500 eur viac ako bolo tento rok,“ doplnil Švento.   

Budúci rok bude môcť dolnokubínska samospráva podporiť aj talentovanú dolnokubínsku mládež z celkového balíka 2085 eur. „Každoročne sa nám aj vďaka tejto dotácii podarilo podporiť mnoho vyrastajúcich talentov v našom meste,“ povedal na záver vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu. 

Potrebné dokumenty:

  • Záverečná správa o použití dotácie si pozrite TU
  • Žiadosť o poskytnutie dotácie od Mesta Dolný Kubín  na činnosť si pozrite TU
  • Žiadosť o poskytnutie dotácie od Mesta Dolný Kubín na projekt si pozrite TU
  • Výzva na predkladanie žiadosti o dotáciu na činnosť si pozrite TU
  • Výzva Šanca pre všetkých 2019 si pozrite TU

Dolnokubínske organizácie môžu žiadať od mesta dotáciu

Výzva Šanca pre všetkých 2019 vyzva_Sanca-pre-vsetkych-2019.pdf vyzva_Sanca-pre-vsetkych-2019.pdf (4.2 MB)
Výzva na predkladanie žiadosti o dotáciu na činnosť vyzva-na-predkladanie-ziadosti-o-dotaciu-na-cinnost.pdf vyzva-na-predkladanie-ziadosti-o-dotaciu-na-cinnost.pdf (2.2 MB)
Žiadosť o poskytnutie dotácie od Mesta Dolný Kubín na projekt skolstvo-ziadost-o-poskytnutie-dotacie-na-projekt.docx skolstvo-ziadost-o-poskytnutie-dotacie-na-projekt.docx (18.3 kB)
Žiadosť o poskytnutie dotácie od Mesta Dolný Kubín na činnosť
skolstvo-ziadost-o-poskytnutie-dotacie-na-cinnost.docx skolstvo-ziadost-o-poskytnutie-dotacie-na-cinnost.docx (17.7 kB)
Záverečná správa o použití dotácie skolstvo-zaverecna-sprava-o-pouziti-dotacie.docx skolstvo-zaverecna-sprava-o-pouziti-dotacie.docx (15.1 kB)

 
 
ÚvodÚvodná stránka