Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Charakteristika projektu

Dňa 5. júna 2009 sa pred budovou Mestského úradu stretlo vedenie nášho mesta, novinári i malí školáci, ktorí sa dozvedeli o pozoruhodnej a nadčasovej atrakcii, s ktorou v tento deň pred svojich občanov predstúpilo mesto Dolný Kubín. Išlo o symbolické posadenie lipy, ktorú sme nazvali lipou sútokov sveta. Túto lipu – symbol Slovanstva a národného cítenia Slovákov budeme polievať z najrôznejších riek, morí a potokov sveta, odkiaľ nám tieto dary prinesú dovolenkujúci občania a tiež zástupcovia našich partnerských i iných miest a obcí. Stojíme pri zrode zatiaľ malej a práve sa rodiacej tradície, ktorou chceme poukázať na spolupatričnosť nášho mesta s okolitými krajinami Európskej únie i celého sveta, povedal prítomným primátor mesta Ing. Ivan Budiak. Po úvodnom hudobnom vstupe kvarteta Základnej umeleckej školy P. M. Bohúňa a po slovách primátora sa prítomným prihovoril „duchovný otec“ tejto myšlienky MUDr. Peter Šulej, ktorý poukázal na nevšednú náhodu, ktorá deň posadenia lipy sútokov sveta v Dolnom Kubíne preťala na znak úprimnosti a zmysluplnosti tohto zámeru. Tou nevšednou náhodou bol Deň ekológie a životného prostredia, ktorý pripadol presne na deň posadenia našej lipy. Po príhovore poslanca MsZ v Dolnom Kubíne MUDr.  Petra Šuleja polial primátor lipu najskôr vodou z rieky Oravy, následne zástupca primátora Mgr. Roman Matejov polial lipu vodou z rieky Inn, ktorá preteká našim partnerským mestom Braunau am Inn v Rakúsku. Tretia voda pochádzala zo svätej rieky Jordán v Izraeli, odkiaľ ju priniesol sám MUDr. Šulej.

Otec myšlienky Lipa sútokov sveta
Nápad poslanca Mestského zastupiteľstva MUDr. Petra Šuleja sa na radnici stretol s veľkým pochopením a tak deň pred eurovoľbami strom Slovanov pribudol pred úradom. „Vo svete je veľa zaujímavých miest. Ľudia často cestujú a aj turistov k nám prichádza dosť. Mesto im má čo ponúknuť, je fotogenické, je zasadené v krásnom prostredí. Nemáme pyramídy, Eiffelovku ani zázračné pramene. Táto lipa nemá ambície byť divom sveta, preto pyramídy môžu pokojne spávať. Myšlienka spočíva v tom, že naši občania, ktorí budú mimo domova a spomenú si na Dolný Kubín, prinesú odtiaľ vodu,“ povedal otec myšlienky Peter Šulej a dodal: „S naberaním vody je často spojené aj dobrodružstvo. Keď som bol v New Orleanse, nabrať vodu z Mississippi je takmer nemožné. Jej brehy sú regulované a vysoké. Američania s údivom pozerali, čo robím, a keď som im vysvetlil, načo vodu potrebujem, iba gúľali očami. Jordán je naopak malá, len pár metrov široká riečka medzi Izraelom a Jordánom. Brehy má bahnisté a z izraelskej strany sa na mňa pri naberaní pozeral ozbrojený izraelský vojak“.

Budeme veľmi radi, keď si na nás spomeniete a z dovolenkových destinácií prinesiete na Mestský úrad svoj dar v podobe vody z rieky, pri ktorej ste dovolenkovali. Zaslané fotografie z naberania vody pre mesto Dolný Kubín budú umiestnené na webe a tak i Vy môžete prispieť k zvýšenému počtu poliatí našej lipy sútokov sveta.


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka