Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Lipa sútokov sveta

Pred budovou Mestského úradu v Dolnom Kubíne pribudol malý strom – Lipa malolistá (Tilia cordata) s nápisom na prírodnom kameni: Lipa sútokov sveta. Ľudia sa pri nej zastavovali a nechápavo krútili hlavami. Aj preto ozrejmujeme projekt, ktorý v uplynulých dňoch pre svojich občanov a všetkých návštevníkov nášho mesta prináša Mesto Dolný Kubín

LIPA SÚTOKOV SVETA
Pozoruhodná a nadčasová atrakcia mesta Dolný Kubín

Dňa 5. júna 2009 sa pred Mestskou radnicou stretlo vedenie mesta Dolný Kubín, novinári i malí školáci, ktorí sa dozvedeli o zaujímavej atrakcii, s ktorou v tento deň pred svojich občanov predstúpilo mesto Dolný Kubín. Išlo o symbolické posadenie lipy, ktorú sme nazvali lipou sútokov sveta.
Túto lipu – symbol Slovanstva a národného cítenia Slovákov budeme polievať z najrôznejších riek, morí a potokov sveta, odkiaľ nám tieto dary prinesú dovolenkujúci občania a tiež zástupcovia našich partnerských i iných miest a obcí. Stojíme pri zrode zatiaľ malej a práve sa rodiacej tradície, ktorou chceme poukázať na spolupatričnosť nášho mesta s okolitými krajinami Európskej únie i celého sveta, povedal prítomným primátor mesta Ing. Ivan Budiak.
Po úvodnom hudobnom vstupe kvarteta Základnej umeleckej školy P. M. Bohúňa a po slovách primátora sa všetkým prítomným prihovoril „duchovný otec“ tejto myšlienky MUDr. Peter Šulej, ktorý poukázal na nevšednú náhodu, ktorá deň posadenia lipy sútokov sveta v Dolnom Kubíne preťala na znak úprimnosti a zmysluplnosti tohto zámeru. Tou nevšednou náhodou bol Deň ekológie a životného prostredia, ktorý pripadol presne na deň posadenia našej lipy. Po príhovore poslanca MsZ v Dolnom Kubíne MUDr. Petra Šuleja polial primátor mesta lipu najskôr vodou z rieky Oravy, následne zástupca primátora Mgr. Roman Matejov polial lipu vodou z rieky Inn, ktorá preteká našim partnerským mestom Braunau am Inn v Rakúsku. Tretia voda pochádzala zo svätej rieky Jordán v Izraeli, odkiaľ ju priniesol sám MUDr. Peter Šulej.


 

Čestné vyhlásenie kompletne vyplňte a osobne ho prineste spolu s fotodokumtáciou a vodou na Mestský úrad, odbor školstva, kultúry, mládeže a športu - nová budova, 1. poschodie č. dverí 211 alebo do centra občanov na podatelňu.  

príponaTlačivo čestného vyhlásenia

Lipa sútokov sveta – pozoruhodná atrakcia mesta Dolný Kubín

Lipa sútokov sveta – pozoruhodná atrakcia mesta Dolný Kubín


 


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka