Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

65. ročník Hviezdoslavovho KubínaVytlačiť
 

65. ročník Hviezdoslavovho Kubína

V Mestskom kultúrnom stredisku (MsKS) v Dolnom Kubíne sa od 18. do 22. júna konal už 65. ročník prestížnej súťaže Hviezdoslavov Kubín (HK). Podujatie otvorila spomienka na historickom cintoríne pri hrobe básnika, ktorá pokračovala programom pri jeho soche na Hviezdoslavovom námestí.

Cieľom súťaže bolo už od jej začiatku viesť mladých ľudí k literatúre. „Prvý ročník, ktorý bol v roku 1954, nastolil isté ciele. Šlo o to, aby ľudia čítali, rozvíjali svoj emocionálny a vnútorný svet, zušľachťovali rečovú kultúru a jazyk. Dovtedy sa na Slovensku hovorilo dialektmi a táto súťaž mala viesť aj k tomu, aby sa spisovná norma jazyka dostala do bežného života a aby deti a mládež boli touto súťažou vedení k tej slovenčine, ktorá by mala znieť v súčasnosti aj v našich médiách,“ vysvetlila poslanie HK predsedníčka súťaže a programovej komisie Jaroslava Čajková. „P. O. Hviezdoslav neodmysliteľne patrí k Dolnému Kubínu a k Orave. Som veľmi rád, že súťaž HK trvá už 65 rokov a pomáha propagovať poéziu a prózu medzi mladými ľuďmi po celom Slovensku,“ povedal primátor Dolného Kubína Ján Prílepok.

Hviezdoslavov Kubín je celoštátna postupová súťaž a prehliadka umeleckého prednesu poézie a prózy, tvorby recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých. Celoslovenskému podujatiu predchádzalo niekoľko stupňov súťažných kôl – triedne, školské, obvodné, okresné, regionálne a krajské. „Tento rok sa tu zišlo 330 účastníkov, ktorí sa predstavili v jednotlivých kategóriách. Je to vekovo ohraničené, takže môžeme povedať, že sme tu mali všetky vekové kategórie zo Slovenska. Rovnako sme pozvali aj víťazné divadelné predstavenia – deväť detských recitačných kolektívov a šesť divadiel poézie mládeže a dospelých,“ povedala riaditeľka MsKS Jana Greššová.

V programe súťaže sa odrazili aj viaceré výročia spojené s Pavlom Országhom Hviezdoslavom, ktoré si tento rok pripomíname. „Napriek tomu, že sme nepripravovali žiadnu kampaň, recitátori a aj súbory veľmi spontánne siahali po dielach Hviezdoslava, týmto bol tento ročník výnimočný,“ uviedla Jaroslava Čajková. Pre spropagovanie súťaže sa mesto rozhodlo vytvoriť aj špeciálne darčeky pre súťažiacich. „Vyrobili sme bodkované ponožky s podpisom Hviezdoslava, ktoré mali byť ozvláštnením tohto ročníka. Obdarovali sme nimi účastníkov,“ povedal Ján Prílepok.

Súčasťou súťaže bol aj sprievodný program, ktorý odštartovali Seniorenky  na stretnutí recitátorov seniorov. Nasledovali diskusie so spisovateľmi, tvorivé dielne, výstavy v MsKS a vo Florinovom dome či knižný bazár. Tento rok sa prednášalo nielen na pódiu, ale dokonca aj v rádiu. „S Rádiom Devín sme pripravili program, v ktorom sa predstavili dnešní porotcovia s výkonmi, ktoré prezentovali vo svojej mladosti a zaspomínali si tak na staršie ročníky, ktoré ich formovali,“ povedala Jaroslava Čajková. Vo štvrtok 20. júna tak v estrádnej sále MsKS vystúpili redaktori Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a porotcovia súťaže HK, ktorí vymenili porotcovské stoličky za mikrofóny a prednášali na pódiu. Medzi recitátormi boli redaktori RTVS Laco Kerata, Jozef Palaščák a Pavol Náther. Spomedzi porotcov vystúpili Soňa Paláriková, Richard Veselý, Jaroslava Čajková, Peter Zemaník a Roman Féder. Niekdajší výhercovia Hviezdoslavovho Kubína v diskusiách spomínali na svoje súťažné vystúpenia. O hudobný sprievod sa postarali Martin Geišberg a Daniel Špiner. Záznam z podujatia bude tiež súčasťou vianočného vysielania Rádia Devín.

65. ročník Hviezdoslavovho Kubína vyvrcholil sobotným Poetickým popoludním spojeným so slávnostným vyhlásením výsledkov a vystúpením víťazov.

Logo mestskej televízie


 
 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka