Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Aký bol Európsky týždeň mobility? Vytlačiť
 

Tak ako v predchádzajúcich štyroch rokoch, aj v tomto roku sa naše mesto v dňoch 16.-22. septembra zapojilo do akcie Európsky týždeň mobility. Jej cieľom je prispieť k zmene správania ľudí tak, aby namiesto osobného motorového vozidla využívali chôdzu, bicykel či verejnú dopravu, a tým prispeli k zlepšeniu svojho zdravotného stavu, ako aj k ochrane životného prostredia.

            Každodenné používanie osobného automobilu výrazne prispieva k nedostatočnému pohybu, čo má za následok nárast počtu civilizačných chorôb. Emisie motorových vozidiel zasa prispievajú ku klimatickým zmenám našej planéty, hlavne k nárastu teploty v atmosfére. Európsky týždeň mobility poukazuje na tieto súvislosti a nabáda ľudí, aby so zmenou začali sami u seba.

            Mesto Dolný Kubín v spolupráci s ďalšími partnermi pripravilo v tomto roku viaceré podujatia, propagujúce chôdzu, cyklistiku a verejnú dopravu.

            V pondelok 16. septembra sa naše mesto zapojilo do celosvetovej akcie „Kritická masa", ktorej cieľom je zlepšiť v mestách podmienky pre jazdu na bicykli. Viac ako 60 ľudí rôznych vekových kategórii sa zúčastnilo cyklojazdy po Starom meste a sídlisku Bysterec za sprievodu vozidla mestskej polície.

            Utorok patril tradičnej akcii základnej organizácie Slovenského zväzu telesne postihnutých s názvom „Turistika, alebo adrenalín na kolieskach?". Podujatie mapuje bariéry v meste z pohľadu vozíčkarov, ale aj rodičov s detským kočíkom. Tentokrát sa sústredili na chodníky a komunikácie na sídlisku Bysterec. Organizátori akcie odovzdali siedmim bezbariérovým prevádzkam a inštitúciám certifikát priateľskosti k zdravotne znevýhodneným osobám, a to prevádzke BILLA, s.r.o., Drogérii 101, prevádzke Farby-laky BAZ, s.r.o., MUDr. Magdaléne Kovaľovej, MUDr. Andrejovi Kušpeľovi, Lekárni PEDAG a OR PZ Dolný Kubín.

V utorok sa uskutočnilo aj podujatie „Veselý autobus", v rámci ktorého žiaci SZUŠ Jánoš spríjemnili hrou na heligónke a akordeóne cestovanie v MHD počas zastávky na Aleji slobody.     

            V stredu 18. septembra prebehol na Hviezdoslavovom námestí Deň bicykla. Žiaci štvrtých ročníkov dolnokubínskych škôl súťažili v jazde zručnosti: medzi dievčatami zvíťazila Andrea Mazuráková zo ZŠ s MŠ Komenského pred Teréziou Gočálovou zo ZŠ Martina Kukučína, tretia bola Diana Suľová z Cirkevnej spojenej školy. Z chlapcov bol najrýchlejší Jakub Tomulec pred Tomášom Smoleňom, obidvaja zo ZŠ Martina Kukučína, tretí skončil Alex Hepfel zo ZŠ s MŠ Komenského.

Viacerí okoloidúci využili možnosť skúšobnej jazdy na niektorom z elektrobicyklov, ktoré ponúkali zamestnanci predajne Pisosport. Súčasťou podujatia bola výstavka krásnych fotografií mladých dolnokubínčanov, manželov Hulejovcov, ktorí na bicykloch precestovali Južnú Ameriku od Kostariky po Argentínu. Manželia okrem toho propagovali rozvoz ekologickej bezobalovej drogérie na bicykloch v rámci mesta, ako aj akciu Na bicykli do obchodu.

            Bezpečnosť chodcov hodnotili členovia a priaznivci občianskeho združenia Aktív - Relax v rámci ich športovej vychádzky po meste v utorok 24. septembra. Vychádzka sa uskutočnila pod heslom „Prejdime sa spoločne". Pre účastníkov bolo v športovom areáli bývalej Základnej školy Nemocničná na Brezovci pripravené meranie základných zdravotných hodnôt (cholesterol, krvný tlak) pracovníkmi Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

            Sériu podujatí, súvisiacich s dopravou, uskutočnila pre škôlkarov a školákov počas celého týždňa Oravská knižnica Antona Habovštiaka. Išlo o kvíz o pravidlách cestnej premávky a správaní sa chodcov a cyklistov, o maľované čítanie a výtvarnú tvorivú dielňu, ako aj o podujatie k zaujímavým miestam a osobnostiam, ktoré možno na Orave spoznať na cyklotúrach. Trinástich akcií sa zúčastnilo spolu 300 žiakov dolnokubínskych materských a základných škôl.

            Európsky týždeň mobility sa stáva tradičným podujatím. Budeme veľmi radi, ak sa aj vďaka vyššie uvedeným akciám dostane do dennej praxe jeho základná myšlienka: menej jazdy automobilom a viac chôdze, jazdy na bicykli či využívania verejnej dopravy.

Vladimír Adamec

 

Fotogaléria

 

Európsky týždeň mobility


 
 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka