Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Dolnokubínčania si pripomenuli Pavla Országha Hviezdoslava lampiónovým sprievodomVytlačiť
 

Dolnokubínčania si pripomenuli Pavla Országha Hviezdoslava lampiónovým sprievodomDolný Kubín, 5. februára 2019 - Pri príležitosti 170. výročia narodenia významného slovenského básnika Pavla Országha Hviezdoslava si v pondelok podvečer pripomenulo túto osobnosť viac ako 500 občanov v uliciach mesta Dolný Kubín lampiónovým sprievodom od Mestského kultúrneho strediska na Hviezdoslavovo námestie. Organizátori sa inšpirovali zachovanými správami v dobovej tlači o tom, ako si verejnosť spolu s predstaviteľmi národa uctila jubilanta Hviezdoslava v rokoch 1909 a 1919. 

Dolnokubínčania si pripomenuli Pavla Országha Hviezdoslava lampiónovým sprievodom
Je to presne sto rokov, odkedy sa Dolnokubínčania naposledy stretli na tomto námestí, aby zablahoželali Hviezdoslavovi k jeho narodeninám. Predstavitelia mesta mu vtedy zároveň udelili čestné občianstvo a  pomenovali po ňom námestie. Rovnaké ako dnes to bolo aj vtedy, keď mal Hviezdoslav 70 rokov. Aj vtedy bol prítomný Vavro Šrobár, a tiež jeho priateľ lekár Ladislav Nádaši-Jégé,“ uviedol primátor mesta Ján Prílepok.
Práve kvôli básnikovej sedemdesiatke pricestoval do Dolnooravskej metropoly aj vtedajší minister slovenskej vlády Vavro Šrobár a spolu s ním aj osobný lekár a priateľ Ladislav Nádaši Jégem. V Kubíne už na neho čakalo veľké zhromaždenie verejnosti. O týchto oslavách písali viaceré noviny v Československu, okolitých krajinách, ale aj v Amerike. Verejnosť si ctila osobnosť veľkého básnika, čoho dôkazom sú telegramy, pozdravné listy a blahoželania, ktoré prichádzali z rôznych kútov. „Pavol Országh Hviezdoslav ku Dolnému Kubínu neodmysliteľne patrí. Mesto a jeho obyvatelia si vážia túto osobnosť a sme veľmi hrdí, že pôsobil práve v našom meste. Dokonca sa každoročne sa u nás koná aj  najstaršia celoštátna postupová súťaž a prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých, ktorá je pomenovaná po ňom,“ doplnil Prílepok. 
Riaditeľka Oravského múzea P. O. Hviezdoslava Mária Jagnešáková uviedla, že takýto sprievod zorganizovali obyvatelia Dolného Kubína v roku 1909, aby zdali hold a česť velikánovi Hviezdoslavovi, ktorý naozaj presahuje nielen Slovensko, ale aj celý svet.  

Dolnokubínčania si pripomenuli Pavla Országha Hviezdoslava lampiónovým sprievodom

Okrem dospelých ľudí sa lampiónového sprievodu zúčastnilo aj veľké množstvo detí a mládeže. „Veľmi som sa potešila, keď som tu videla najmenších účastníkov, pretože tí by mali zachovávať tradície, ctiť a vážiť si takéto významné slovenské osobnosti,“ dodala riaditeľka Oravského múzea.

Dolnokubínčania si pripomenuli Pavla Országha Hviezdoslava lampiónovým sprievodom

Počas roka bude Oravské múzeum okrem tohto sprievodu organizovať v súvislosti so 170. výročím narodenia Hviezdoslava sériu edukačných a kultúrno osvetových aktivít, zameraných na rôzne vekové kategórie od detí až po seniorov. „Pripravujeme rôzne tematické prednášky pre žiakov a študentov stredných a základných škôl či konferenciu. Určite niečo pripravíme aj s Gymnáziom P. O. Hviezdoslava, ktoré bude mať v tomto roku sté výročie,“ priblížila.

Dolnokubínčania si pripomenuli Pavla Országha Hviezdoslava lampiónovým sprievodom

Samotný sprievod sa začal pred Mestským kultúrnym strediskom, kde sa prítomným na začiatku podujatia prihovorili v krátkosti organizátori. Sprievod po príhovoroch pokračoval ulicami mesta i po Kolonádovom moste na Hviezdoslavovo námestie na ktorého začiatku boli skauti 53. Zboru Gentiana s fakľami, za nimi nasledovali organizátori a herci, ktorí stvárnili Vavra Šrobára a Ladislava Nádaši Jégého. Historické postavy Šrobára a Nádaši-Jégého stvárnili herci Slovenského komorného divadla Jaroslav Kysel a Tomáš Grega. Celé zhromaždenie sa zastavilo pri dome Hviezdoslava, odkiaľ vyšiel Dolnokubínčanov pozdraviť  Hviezdoslav so svojou manželkou Ilonkou. Neskôr organizátori uložili vence ku soche básnika.

Organizátormi podujatia boli Oravské múzeum P.O.Hviezdoslava, mesto Dolný Kubín a Gymnázium P.O.Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.


 
 

dnes je: 25.8.2019

meniny má: Ľudovít

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka