Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Dolnokubínske deti prišli po prázdninách do moderných škôlokVytlačiť
 

Dolnokubinske deti prisli po prazdninach do modernych skolok

Dolný Kubín, 4. septembra 2019 - Zatiaľ čo si deti naplno užívali dva mesiace prázdnin, prešli rekonštrukciou a výraznejšou opravou dve dolnokubínske materské školy. Najväčšia rekonštrukcia sa týkala Materskej školy Na Sihoti, kde zateplili hospodársku budovu a celú strechu. Celkovou opravou elektroinštalácie prešla aj Materská škola na Námestí slobody. Radnica v rozpočte mesta na tieto práce vyčlenila viac ako 175-tisíc eur.

„Vedeniu mesta a poslancom záleží na kvalite našich základných a materských škôl. Budeme sa preto aj v budúcich rokoch snažiť udržať trend investícií do modernizácií a rekonštrukcií v našich budovách, aby sme vytvorili priaznivé prostredie nielen pre našich žiakov a študentov, ale aj pre pedagogických a nepedagogických pracovníkov,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta Dolný Kubín.

Samospráva pôvodne na tento práce žiadala o dotáciu 200-tisíc eur z Európskej únie. Nakoľko žiadosť nebola úspešná, mesto sa rozhodlo realizovať rekonštrukciu v dvoch etapách za vlastné zdroje. V rozpočte mesta bolo minulý rok na zníženie energetickej náročnosti materskej školy vyčlenených 80-tisíc eur, za ktoré vymenili kúrenie. „Tento rok realizujeme druhú etapu projektu zníženie energetickej náročnosti budov Materskej školy Na Sihoti za 120-tisíc eur. Minulý rok sme zateplili hlavnú budovu a komplexne vyregulovali a vymenili kúrenie,“ vysvetlil Michal Švento, vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

Energetický audit, ktorý si dalo vypracovať mesto, poukázal na potrebu zateplenia strechy školy. „Najväčšie úniky tepla sú práve cez strechu, ktorá síce bola minulé roky opravená, ale nebola zateplená. To znamená, že vôbec nezodpovedala energetickým úsporám, ktoré sú v súčasnej dobe požadované,“ ozrejmil Švento. Práce na škôlke začali začiatkom júna a skončili sa na konci mesiaca august.

Zo siedmich materských škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto Dolný Kubín, bude MŠ Na Sihoti komplexne zrekonštruovaná ako prvá. „Za posledné roky sa nám tu podarilo vymeniť okná či zatepliť. Taktiež sú kompletne poopravované vnútorné priestory a prístupové chodníky. V rámci areálu materskej školy sme posledné roky opravovali aj časť oplotenia a tento rok sme oplotenie dokončili,“ dodal vedúci odboru školstva.    

Ku koncu augusta sa skončila aj rekonštrukcia v MŠ na Námestí slobody, kde bola už dlhšiu dobu potrebná celková oprava elektroinštalácie. „Minulý rok sme vyčlenili finančné prostriedky na projektovú dokumentáciu, aby sme počas letných prázdnin mohli pristúpiť k samotnej realizácii kompletnej opravy elektroinštalácie,“ konštatoval Švento.

Robotníci počas dvoch mesiacov vymenili všetky silové rozvody a osadili nové moderné svietidlá. Podľa slov Šventa sa v súlade s novými požiadavkami robia aj nové rozvody internetu. „Po týchto prácach je škôlka po všetkých stránkach moderne zabezpečená. Celková výška investície je okolo 55-tisíc eur,“ doplnil s tým, že mesto ešte v tomto roku plánuje materskú školu aj kompletne vymaľovať.      


 
 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka