Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Dolnokubínski poslanci jednohlasne schválili rozpočet mesta na rok 2019Vytlačiť
 

Dolný Kubín, 3. decembra 2018 -  Dolnokubínski mestskí poslanci vo štvrtok 29. novembra jednomyseľne schválili na svojom poslednom rokovaní v tomto volebnom období rozpočet mesta na rok 2019. Najdôležitejší dokument mesta, ktorý definuje základné hospodárenie, dostal zelenú po dohode s poslancami. V roku 2019 plánuje samospráva hospodáriť s prebytkovým rozpočtom v sume 88 700 eur, pričom celkové príjmy sú naplánované v objeme 16 916 371 eur a výdavky v rozsahu 16 827 671 eur. O ďalších kapitálových výdavkoch na investičné akcie rozhodne nové vedenie a poslanecký zbor, ktoré začne pracovať od 6. decembra 2018.

Tento rozpočet považujem za dobrý štartovací balík pre nové vedenie mesta. Zaisťuje, aby si mesto dokázalo plniť všetky činnosti zo zákona a tiež dáva priestor novému vedeniu, aby si v ňom premietlo svoje priority. Rozpočet obsahuje aj finančné prostriedky na potrebnú spoluúčasť mesta v už schválených projektoch a pre dotácie určené pre šport i mestský grantový program.,“ povedal Roman Matejov, primátor mesta Dolný Kubín. 

Podľa slov hlavného kontrolóra mesta Petra Floreka rozpočet mesta Dolný Kubín na rok 2019 je možné považovať, vzhľadom na povolebnú zmenu vedenia mesta, za „rozpočtový odrazový mostík“ i pre budúce mestské zastupiteľstvo. 

Rozpočet bežných výdavkov samosprávy na rok 2019 predstavuje sumu 15 834 162 eur. Ich súčasťou sú aj výdavky rozpočtových organizácií. Na rok 2019 sú kapitálové výdavky schválené vo výške 476 497 eur
Poslanci schválili výdavky iba na tie akcie, ktoré sú už pripravené z hľadiska projektovej dokumentácie alebo povoľovacieho procesu. Ide napríklad o križovatku „TESCO“ a odbočovací pruh na ulici Aleja Slobody za 350-tisíc eur či rekonštrukciu elektrických rozvodov v Materskej škole Námestie Slobody za 55-tisíc eur. Ďalších 50-tisíc eur pôjde na obnovu školských zariadení. „Zároveň sú do rozpočtu zahrnuté výdavky na spolufinancovanie akcií z výziev, pri ktorých bolo mesto tento rok ako žiadateľ úspešné.  Ide o päť percentné spolufinancovanie na vybudovanie odborných učební na Základnej škole Martina Kukučína v sume 2 802 eur a na Základnej škole Janka Matúšku v sume 6 308 eur. Okrem toho sa na ZŠ Janka Matúšku bude na budúci rok rekonštruovať telocvičňa, kde bude spoluúčasť mesta viac ako 12-tisíc eur,“ vysvetlil Michal Švento, vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.
 Do opráv miestnych komunikácií a chodníkov pôjde na budúci rok 699 500 eur. Za túto sumu by chcela radnica opraviť viaceré miestne komunikácie, napríklad aj na ulici Športovcov v celkovej dĺžke 290 metrov, kde sa okrem bytoviek nachádzajú aj zimný i letný štadión a mestský aquapark.  „Na budúci rok by sme chceli celoplošne opraviť viac ako 14 220 metrov štvorcových ciest a chodníkov, 9 kusov schodov a približne 2900 m2 výtlkov,“ ozrejmil Miroslav Kosmeľ, vedúci odboru dopravy, miestneho hospodárstva a cestovného ruchu na Mestskom úrade Dolný Kubín.
Mestské zastupiteľstvo schválilo aj 30-tisíc eur na údržbu a opravu lávok pre peších, ktoré má v správe mesto. Samospráva sa momentálne stará o päť mostov a deväť lavíc pre peších. „Údržba je zameraná na výmenu poškodených podlahových dosiek u lavíc a mostov, či na výmenu poškodeného pletiva a náter kovových konštrukcií,“ doplnil Kosmeľ 
Dolnokubínski poslanci schválili aj navýšenie sumy v dotáciách na podporu športu o viac ako 43-tisíc eur  a na projekty o takmer 20-tisíc eur oproti súčasnému roku. „Toto navýšenie ovplyvnila zmena Všeobecného záväzného nariadenia č. 5/2018 o poskytovaní dotácií, ktorú na septembrovom mestskom zastupiteľstve odsúhlasili poslanci,“ dodal Švento.
Rozpočet Mesta Dolný  Kubín  na rok 2019 odráža okrem plnenia zákonných úloh územnej samosprávy aj legislatívne zmeny, resp. zámery vlády. V zmysle kolektívneho vyjednávania je vo výdavkovej  časti  rozpočtu  zohľadnená  valorizácia  platov  zamestnancov  pri  výkone  práce vo verejnom záujme.

Dolnokubínski poslanci jednohlasne schválili rozpočet mesta na rok 2019


 
 

dnes je: 17.8.2019

meniny má: Milica

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka