Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Dolnokubínski žiaci začali prázdniny dobrovoľným upratovaním mestaVytlačiť
 

Dolnokubínski žiaci začali prázdniny dobrovoľným upratovaním mesta

Dolný Kubín, 1. júla 2019 - Skupinka viac ako dvadsiatich mladých Dolnokubínčanov vo veku od 14 do 17 rokov sa odhodlali začiatok školských prázdnin prežiť inač ako väčšina ich rovesníkov. Rozhodli sa začiatkom týždňa dobrovoľným upratovaním spraviť niečo pre planétu zem a pre mesto, v ktorom žijú. Počas niekoľkých hodín sa rozdelili do skupín po celom meste. Dolnokubínska samospráva im poskytla vrecia, kliešte a postarala sa aj o ich pitný režim.     

Dolnokubínski žiaci začali prázdniny dobrovoľným upratovaním mesta

Chceli sme vyzbierať čo najviac odpadkov a pomôcť takto Dolnému Kubínu, aby sme si to tu spríjemnili a inšpirovali ostatných obyvateľov k tomu, aby neignorovali odpad okolo seba, keďže sa mu nikto nevyhne. Som preto veľmi rada, že sme sa tu zišli lebo vidím, že nie všetkým je naša zem ľahostajná,“ vysvetlila Natália Blahutová, organizátorka akcie.

Aj touto akciou chcú mladí ľudia z Dolného Kubína poukázať na problém znečisťovania životného prostredia a ľahostajnosť ľudí. „Chceme ukázať, že sa to dá len treba chcieť. Preto nás napadla myšlienka, že by bolo potrebné niečo zmeniť na našom správaní v spoločnosti. Začali sme s myšlienkou plastov a odpadov, lebo je to každý deň vidno, že ľudia nevedia častokrát ani separovať či ako správne kompostovať,“ povedal Marek Janiga, jeden z organizátorov.

Študenti tak počas troch hodín vyzbierali odpad napríklad v areáli Kuzmínovo, na sídlisku Bysterec a Brezovec, popri rieke Orava a na hlavnej železničnej zástavke v Dolnom Kubíne. „Veľmi milo má prekvapila iniciatíva mladých Dolnokubínčanov. Záleží na nás všetkých, ako mesto okolo nás vyzerá. Ja si veľmi cením a vážim ich ochotu urobiť niečo pre naše mesto,“ konštatoval Ján Prílepok, primátor mesta.

Organizátori oslovili žiakov základných a stredných škôl z celého mesta prostredníctvom sociálnych sieti a plagátov. „Ak táto akcia bude mať úspech a ľudom sa to bude páčiť, tak by sme chceli ešte niečo zorganizovať. Keďže nám písalo veľa ľudí, že by sa radi k nám pridali a pridali ruku k dielu,“ dodala Blahutová     

Dolnokubínski žiaci začali prázdniny dobrovoľným upratovaním mesta

Dobrovoľníci sa tiež zhodli na tom, že táto téma sa týka všetkých ľudí na zemi. „Ja si myslím, že je dôležité, aby sa medzi mladými šírila táto myšlienka, pretože každý dokáže ovplyvniť veľké množstvo ľudí a môže sa nad svojím správaním zamyslieť a začať sa riadiť nejakými plavidlami, ak tu chceme na tejto zemi ešte nejaký čas žiť,“ doplnil záver povedal Janiga.

Organizátori pre širokú verejnosť vytvorili aj instagramovú stránku Poď Žiť!, kde ľudia nájdu rôzne príspevky, ktoré budú zamerané práve na zlepšenie života na zemi.  

Dolnokubínski žiaci začali prázdniny dobrovoľným upratovaním mesta


 
 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka