Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Dolný Kubín skrášli viac ako 3 000 muškátovVytlačiť
 

Dolný Kubín skrášli viac ako 3 000 muškátov

Dolný Kubín, 5. júna 2019 – Každoročne sa súčasťou miest a obcí na Slovensku stáva kvetinová výzdoba, ktorá okrem skrášlenia prostredia v samosprávach spríjemňuje život občanom a ich návštevníkom. Preto v týchto dňoch začala aj dolnokubínska samospráva s výsadbou kvetinovej výzdoby v centre mesta. V tomto roku tak po dlhšej pauze pribudli muškáty na Kolonádovom moste a vo viacerých lokalitách mesta. Celkovo tak bude mesto skrášľovať okolo 3 000 muškátov. 

Dolný Kubín skrášli viac ako 3 000 muškátov

Dolnokubínčania boli vždy hrdí na svoju kvetinovú výzdobu a zeleň vo svojom meste. Rozhodli sme sa preto, že znova po rokoch vrátime muškátové kvetináče na Kolonádový most. Inštalovali sme tam viac ako 200 kusov a pevne verím, že budú skrášľovať prostredie a spríjemňovať ľuďom prechod po moste,“ povedal primátor mesta Ján Prílepok. 

Dolný Kubín skrášli viac ako 3 000 muškátov

Radnica v spolupráci s Technickými službami Dolný Kubín realizuje v tomto období výmenu dvoročiek na letničky. Ide o begónie, agetky, šalvie, verbeny, petúnie, impatiens, sanvitalia a tagetes, ktorých v meste vysadia približne 4 000 kusov. „Ide o záhony hlavne na Hviezdoslavovom námestí, v Parku Martina Kukučína a na Námestí Slobody. Väčší záhon máme aj na Vojtaššákovom námestí na Brezovci a pri katolíckom kostole. Zároveň inštalujeme 10 kusov kvetinových stien, ktoré sú tiež umiestnené každý rok na Hviezdoslavovom námestí, Námestí Slobody a Vojtaššákovom námestí,“ ozrejmil Miroslav Kosmeľ, vedúci odboru dopravy, miestneho hospodárstva a cestovného ruchu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne. 

Dolný Kubín skrášli viac ako 3 000 muškátov

Výnimkou tohto roku je aj inštalácia kvetinovej výzdoby na Kolonádovom moste. V minulosti tam mesto osádzalo výzdobu, ale z dôvodu financií a silného vandalizmu ju nedokázalo dlhšiu dobu realizovať. „Po mnohých rokoch sa nám vracajú muškátové kvety na kolonádový most. Je to miesto, cez ktoré denne prechádza asi najviac peších obyvateľov a návštevníkov Dolného Kubína. Chceme, aby to bol viac ako len most ponad rieku, ale aby to bol jeden kultúrny priestor, na ktorom si ľudia môžu niekedy aj oddýchnuť a pozastaviť sa. Prial by som si, aby most neslúžil len na nevyhnutný prechod z jeden časti mesta do druhej. Preto sme sa začali zaoberať možnosťou oživenia a zatraktívnenia celého tohto priestoru,“ konštatoval primátor mesta. Radnica sa rozhodla pre muškáty aj preto, že je to najodolnejšia rastlina. „Kvitne najdlhšie a vlastne znáša aj slabé jesenné mrazy. Netrpí plesňami, chorobami a znesie aj presušenie, takže je to najvhodnejšia rastlina do verejného priestoru,“ vysvetlil Martin Vaňo z dolnokubínskeho Záhradníctva Vaňo. 

Dolný Kubín skrášli viac ako 3 000 muškátov

Podľa jeho slov si muškát nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť okrem zalievania. „V substráte je zvlhčovadlo a taktiež šesťmesačné granulované hnojivo s postupným uvoľňovaním živín,“ doplnil.

Kvetinovú výzdobu v meste obmieňajú v mesiaci máj a potom v mesiaci november. V mesiaci máj vymieňajú pracovníci technických služieb cibuľoviny, ktoré zasadili v jesenných mesiacoch. Dodávateľskou firmou je Záhradníctvo Vaňo.    

Dolný Kubín skrášli viac ako 3 000 muškátov


 
 

dnes je: 22.8.2019

meniny má: Tichomír

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka