Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Hasiči zhodnotili činnosť za rok 2018Vytlačiť
 

Hasiči zhodnotili činnosť za rok 2018

V pondelok 18. februára Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Dolnom Kubíne (OR HaZZ DK) informovalo o svojej činnosti za uplynulý rok 2018. Z celkového počtu 258 výjazdov v zásahovom obvode Dolný Kubín väčšinu tvorili dopravné nehody, pri ktorých museli hasiči zasahovať až 98-krát. 

Hasiči zhodnotili činnosť za rok 2018

Foto: OR HaZZ v Dolnom Kubíne

Jedna z najzávažnejších dopravných nehôd sa stala koncom minulého roka na rýchlostnej ceste R3, keď po ľavotočivej zákrute vodič z neznámych príčin zavadil do nádrže kamióna a následne začal kamión horieť. „Vodič motorového vozidla utrpel zranenia nezlučiteľné so životom a celková škoda bola vyčíslená na 80 000 eur,“ vysvetlila vedúca prevádzkovo-technického oddelenia OR HaZZ DK Katarína Zápotočná.
Pri požiaroch zasahovali príslušníci z hasičských staníc v Dolnom Kubíne 67-krát. Najčastejšou príčinou bola nedbalosť a neopatrnosť dospelých osôb a rovnako aj detí do 15 rokov, ktoré za svoje činy nemôžu byť sankcionované. Najväčší požiar vypukol vo februári v ešte nedokončenej reštaurácii. „Táto pizzeria ešte nebola skolaudovaná, škoda bola 100 000 eur,“ povedal zisťovateľ príčin požiarov OR HaZZ DK Zdeno Drbiak.

Hasiči zhodnotili činnosť za rok 2018

Foto: OR HaZZ v Dolnom Kubíne

V minulom roku hasiči vykonali 93 technických zásahov. Väčšinou sa jednalo o otváranie bytov alebo odstraňovanie spadnutých stromov v dôsledku veterného počasia a snehovej kalamity. V letnom období často zasahovali aj pri bodavom hmyze, nakoľko ľudia nemajú dostatok prostriedkov, aby ho svojpomocne zlikvidovali. Vo väčšine prípadov sa úle hmyzu nachádzali vo vysokých výškach, kde bola potrebná pomoc hasičov. Tí sú na takéto zásahy školení a nakoľko cvičia vo výškach, práca je pre nich jednoduchšia. 
V priamej súvislosti so vzniknutými požiarmi nedošlo v roku 2018 k usmrteniu žiadnej osoby. Bolo uložených deväť sankcií v celkovej výške 6 100 eur a zároveň boli začaté tri správne konania vo výške 3 100 eur.
V roku 2019 sa hasiči v rámci prevencie zamerajú na školy a školské zariadenia v okresoch Dolný Kubín a Tvrdošín. „Budeme vykonávať komplexné protipožiarne kontroly v materských školách, základných školách, školských jedálňach, v domovoch mládeže a v centrách voľného času. Budeme tak sledovať celkový stav zabezpečenia ochrany pred požiarmi v týchto objektoch,“ povedala vedúca oddelenie požiarnej prevencie OR HaZZ DK Karin Žuffová.

Hasiči zhodnotili činnosť za rok 2018

Foto: OR HaZZ v Dolnom Kubíne

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Dolnom Kubíne zabezpečuje aj ochranu lesov. Každoročne vykonávajú taktické cvičenia lesných požiarov a kontroly lesných subjektov.

Logo mestskej televízie


 
 
ÚvodÚvodná stránka