Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Hudobný festival Ivana BalluVytlačiť
 

Hudobný festival Ivana Ballu

V dňoch od 14. do 17. mája sa konal Hudobný festival Ivana Ballu. Na 22. ročníku sa predviedlo vyše sto klaviristov a gitaristov zo štyroch krajín Európy. Veľké zastúpenie na festivale mali najmä českí a poľskí účastníci. 

„Je to veľmi ťažká súťaž, v ktorej majú šancu na úspech len tí najlepší zo Slovenska,“ povedal riaditeľ ZUŠ Ivana Ballu Roman Ďaďo. „Som z Dolného Kubína, mám 14 rokov a mám za sebou už dve súťaže a toto je už tretia,“ povedal domáci účastník. „Prišla som zo Zvolena, na gitare hrám veľmi rada, je to už ôsmy rok a mám za sebou už celoslovenskú súťaž v Smižanoch, kde som aj vyhrala prvé miesto,“ uviedla jedna zo súťažiacich. „Som z Hradce Králové a minulý rok som bol na súťaži v Prahe, ale bohužiaľ som sa neumiestnil, tak dúfam, že tu sa mi to podarí,“ dodal súťažiaci z Česka. 

Súčasťou hudobného festivalu boli dve súťaže – Klavírna Orava Kláry Havlíkovej a Mladí gitaristi. V rámci gitarovej súťaže v piatej a šiestej kategórii medzi sebou súťažili poslucháči konzervatórií, hudobných gymnázií, akadémií umenia, ale aj profesionálni umelci. Súťaže v ostatných kategóriách boli určené pre žiakov základných umeleckých škôl. Tretiu kategóriu vyhrala Dolnokubínčanka Aneta Turčinová zo ZUŠ I. Ballu. 

Výkony súťažiach hodnotili a bodovali poprední slovenskí a zahraniční umelci. Predsedu poroty menovalo ministerstvo školstva. „Je tu medzinárodná porota zložená z jedného talianskeho koncertného umelca, ďalej poľský umelec a zo Slovenska je tu pán Adam Marec z Banskej Bystrice, Milo Slobodník z Bratislavy a pani Benčičová zo Žiliny,“ vysvetlil Roman Ďaďo

Hudobný festival zorganizovala Základná umelecká škola Ivana Ballu v spolupráci s mestom Dolný Kubín, ministerstvom školstva a občianskym združením Ballula. Sprievodnými podujatiami festivalu boli aj dva večerné koncerty.

Logo mestskej televízie


 
 

dnes je: 23.7.2019

meniny má: Oľga

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka