Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Dolný Kubín podporí 52 projektov a 29 organizáciíVytlačiť
 

Dolný Kubín, 13. marca 2019 - Športové a kultúrne organizácie v meste Dolný Kubín podporí samospráva sumou 138 365 eur. Finančné prostriedky na činnosť pre 29 združení a 52 projektov schválili dolnokubínski mestskí poslanci na poslednom mestskom zastupiteľstve vo štvrtok 28. februára. Na dotácie má radnica v rozpočte na tento rok vyčlenenú celkovú sumu vo výške 153 740 eur, čo je oproti minulému roku nárast o 64-tisíc eur.

Teší ma, že sa nám spoločne s poslancami podarilo podporiť množstvo kvalitných projektov a organizácií, ktoré vďaka dotáciám z nášho mesta môžu uskutočňovať aktivity v prospech našich obyvateľov. Tento rok sa nám na základe navýšeného celkového balíka peňazí na dotácie podarilo pomôcť omnoho viac projektom a organizáciám ako v predchádzajúcich rokoch. Aj týmto spôsobom umožníme ďalej sa rozvíjať talentovaným a úspešným športovcom, ktorí reprezentujú naše mesto na Slovensku a vo svete, ale zároveň podporíme aj kultúrne a sociálne aktivity v meste,“ povedal primátor mesta Ján Prílepok.

Z rozpočtu mesta bolo na činnosť organizácií sídliacich v našom meste rozdelených spolu 99 663 eur. Najväčšiu dotáciu 24 490 eur si odnesie Mestský futbalový klub Dolný Kubín. Za ním nasleduje Mestský hokejový klub Dolný Kubín, ktorému poslanci schválili 17 000 eur. Trojicu uzatvára florbalový klub Žatva 90 Dolný Kubín, ktorý dostal 6100 eur. Zvyšok si rozdelili Mestský plavecký klub D. Kubín, Mestský športový klub Hviezda, ŠK Kubínska hoľa, BK Dolný Kubín, Kubínske bedmintonové šelmy, Karate klub Dolný Kubín, TJ Orava Dolný Kubín, Športový klub polície - vodné športy, Horolezecký klub JAMES Dolný Kubín, Triatlon team Dolný Kubín, VK ORAVA Dolný Kubín, Športový klub METEOR Dolný Kubín, Športový klub ELKOP WLC Dolný Kubín, stolnotenisový klub TJ Dolný Kubín, Bojovníci, Klub slovenských turistov Orava Dolný Kubín, TJ ZVL Dolný Kubín, Klub lyžiarov Oravy, Tenisový klub - Dolný Kubín, OZ priatelia Feedra, Spevácka folklórna skupina Orava, Združenie Femina a spol., Folklórny súbor Rosička, rosa, Oblastný výbor SZPB, Slovenský skauting - 53. zbor Gentiana Dolný Kubín a Spoločenstvo evanjelickej mládeže oblastné centrum. 
Pracovná komisia školstva, kultúry, mládeže a športu navrhla schváliť dotácie 37 projektom v oblastiach športu, kultúry a voľného času detí a mládeže v celkovej výške 27 tisíc eur. Najväčšiu sumu 1500 eur získala TJ Orava Dolný Kubín na podujatie Návrat k výškam Oravskej latky. Druhú najväčšiu sumu 1400 eur bude čerpať OZ Gymnázia POH Dolný Kubín s projektom 100 rokov Gymnázia P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Trojicu najúspešnejších uzatvára  florbalový klub Žatva 90 Dolný Kubín, ktorému poslanci pridelili 1250 eur na Florbalové leto 2019. Štvrtý ročník plaveckých pretekov pre neregistrované deti a mládež Kubínska rybička podporilo mesto sumou 1 100 eur. Po tisíc eur rozdelili poslanci na 23. ročník Medzinárodnej súťaže Bohdana Warchala Talenty pre Európu 2019, 13. ročník medzinárodnej prehliadky horských filmov a adrenalínových filmov Vidmo, či na 6. ročník Kubínskeho organového festivalu. Rovnakú sumu dostalo napríklad aj podujatie Folklórny deň Dolného Kubína, 15. Kubínska hudobná jeseň 2019 a skautský či Putovný tábor 2019. Peniaze tiež budú putovať na Deň Brezovca 2019, Fanny camp, Deň rodiny 2019, tradičné podujatie Návrat do histórie v Srňacom, 20 rokov SFS Orava, Gospel párty či Večer klasikov. Samospráva podporila aj vydanie knihy o židoch na Orave Jude Orava a 5. ročník podujatia Benefičné Angličáky. „Minulý rok poslanci schválili, že v tomto roku sa navýši maximálna výška dotácie na jeden projekt  na sumu 1500 eur, čo je o 500 eur viac ako bolo v roku 2018.  Z tohto dôvodu sme mohli tento rok rozdeliť viac peňazí na rôznorodé podujatia v oblasti kultúry a športu. Pri rozhodovaní sme sa zamerali hlavne na ich cieľ a čo najväčší dosah na občanov mesta,“ vysvetlil Michal Švento vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.  

V oblasti sociálnych vecí a zdravotníctva navrhla pracovná komisia sociálnych vecí a zdravotníctva podporiť 15 projektov za viac ako 11-tisíc eur. Najviac peňazí dostala Základná organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých na podujatie Športuješ a budeš sa hýbať, kde mestskí poslanci schválili tisícpäťsto eur. Rovnaká suma bola pridelená aj Občianskemu združeniu Rozum. Za nimi nasledoval KIS EDUKOS, kde pôjde 1200 eur a po tisíc eur pôjde na zámer Spoločne do oázy prírody od Agentúry Fórum života o.z. a Základnej organizácii Slovenského zväzu telesne postihnutých na program Spoznávať cestovaním kultúru krajiny. Občianskemu združeniu Žubrienky bolo pridelených tisíc eur na projekt Mami klub pre všetkých. Občianske združenie Slimáčik – Monte s Hrou k rozvoju osobnosti dieťaťa a jeho zručností získalo 750 eur. ako aj OZ Aktiv Relax - Starí, mladí, všetci spolu. Miestnej organizácii Jednoty dôchodcov Slovenska odobrili peniaze na zámer Upevňovanie spolupráce so seniormi z Limanovej (PL) či Poznávací zájazd do Olomouca. Taktiež boli podporené tradičné podujatia ako Okresné športové hry seniorov či Zlaté ruky oravských seniorov. 

Ani tento rok sme nezabudli na našich seniorov či hendikepovaných, ktorí sú veľmi aktívni v našom meste. Je preto veľmi dôležité, aby sme ich podporovali, lebo aj napriek svojmu vysokému veku sa snažia vytvárať zaujímavé podujatia pre seba i pre širokú verejnosť, za čo im patrí poďakovanie a obdiv,“ zdôraznila Eva Palugová, z odboru sociálnych veci a rodiny na Mestskom úrade Dolný Kubín. 
Mestskí poslanci tiež schválili podporu mladému talentovanému tanečníkovi Filipovi Mesárošovi poskytnutím mimoriadnej dotácie v sume 500 eur pre Združenie Brezovček pri ZŠ Ul. Martina Hattalu na realizáciu projektov a aktivít talentovanej mládeže. 

Mesto Dolný Kubín podporí 52 projektov a 29 organizácií


 
 
ÚvodÚvodná stránka