Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto rozdá tisíc nových kompostérovVytlačiť
 

Dolný Kubín, 16. augusta 2019 – Dolnokubínska samospráva v nasledujúcich mesiacoch začne bezplatne rozdávať záhradné kompostéry do domácností v rodinných domoch. Radnica si od tohto kroku sľubuje zníženie množstva odpadov ukladaných na skládky odpadov či eliminovanie vzniku čiernych skládok. Na ich nákup získala nenávratný finančný príspevok z Ministerstva životného prostredia SR vo výške 118 256,95 eur, čo predstavuje 95 percent oprávnených výdavkov projektu. Zvyšné náklady uhradí z vlastných zdrojov mesto ako povinné spolufinancovanie projektu.

„Zabezpečenie záhradných kompostérov predstavuje pre domácnosti nemalú investíciu. Rozhodli sme sa preto ako mesto uchádzať o nenávratný finančný príspevok na realizáciu takého projektu, ktorý by zabezpečil tieto zásobníky pre majiteľov rodinných domov. Verím, že obyvateľom budú kompostéry dobre slúžiť a nášmu mestu sa týmto krokom podarí znížiť množstvo komunálneho odpadu,“ povedal primátor mesta Ján Prílepok

V priebehu nasledujúcich mesiacov tak v Dolnom Kubíne pribudne tisíc kusov kompostérov, s objemom 1050 litrov. Ide o uzatvárateľnú plastovú nádobu bez dna s prevzdušňovacími otvormi, cez ktorú sa dá kompost vyberať zo všetkých štyroch strán kompostéra. „Obyvatelia mesta pri preberaní zariadenia dostanú aj návod na jeho zloženie a používanie,“ priblížila Beáta Valeková, hlavná koordinátorka projektu.

Podľa návodu v ňom môžu ľudia ukladať biologický odpad z domácností, ako napríklad pokosenú trávu, lístie, nasekané konáre z krovín a stromov, zvyšky ovocia a zeleniny a pod. „Veríme, že týmto krokom bude predovšetkým podporené domáce kompostovanie u vlastníkov rodinných domov s vlastnou záhradou. Vyprodukovaný biologický rozložiteľný komunálny odpad sa z väčšej časti tak zúžitkuje  - skompostuje v mieste svojho vzniku. Správnym kompostovaním je možné znížiť množstvo vyprodukovaných odpadov,“ ozrejmil Miroslav Kosmeľ, vedúci odboru dopravy, miestneho hospodárstva a cestovného ruchu na Mestskom úrade Dolný Kubín. 

Kompostéry sú prioritne určené pre všetkých majiteľov rodinných domov, ktorí majú záujem kompostovať svoj záhradný odpad. „Následne, ak zvýšia, tak môžu byť kompostéry umiestnené na verejných priestranstvách, napríklad na cintorínoch,“ dodal.

Vzhľadom na obmedzené množstvo kompostérov budú prideľované záujemcom v poradí, v akom prejavia svoj záujem. „Kompostery dopravíme do jednotlivých mestských časti, aby boli čo najbližšie k obyvateľom mesta. Vyzdvihnúť si ich budú môcť vo vopred stanovených termínoch, o ktorých budeme včas informovať,,“ doplnila Váleková.

Projekt Predchádzanie vzniku odpadu kompostovaním je financovaný z operačného programu Kvalita životného prostredia, výzva OPKZP-PO1-SC111-2017-23.

OPERACNY PROGRAM KVALITA ZIVTNEHO PROSTREDIA - logo


 
 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka