Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Na Hviezdoslavovom Kubíne sa stretne 300 účastníkovVytlačiť
 

Na Hviezdoslavovom Kubíne sa stretne 300 účastníkov

Dolný Kubín, 19. jún 2019 – Už 65. krát sa dnes popoludní otvorila Divadelná sála Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne, aby privítala účastníkov jubilejného ročníka Hviezdoslavovho Kubína. Celoslovenská postupová súťaž a prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy a v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých potrvá do 22. júna. Počas štyroch dní Dolný Kubín navštívi približne 300 účastníkov z celého Slovenska.

Cieľom Hviezdoslavovho Kubína je od jeho začiatkov viesť ľudí k literatúre. Prvý ročník, ktorý bol v roku 1954, nastolil isté ciele a mi ich neobchádzame. Išlo vždy o to, aby ľudia viacej čítali, aby spoločne s literatúrou rozvíjali svoj emocionálny a vnútorný svet, aby si formovali a zušľachťovali rečovú kultúru a jazyk,“ povedala Jaroslava Čajková, dlhoročná organizátorka z Národného osvetového centra v Bratislave s tým, že sú ešte stále jednotlivci, či už mládež, dospelí alebo seniori, pre ktorých je čítanie, slovo a prednášanie záľubou a určitým prejavom ich existencie.

Každoročne sa vďaka Hviezdoslavovmu Kubínu zachováva tradícia umeleckého prednesu na Slovensku. „Aktuálny ročník je bohatý na úroveň divadelných kolektívov, recitátorov a najmä na recitačné kolektívy detí, mládeže a dospelých,“ povedala Jana Greššová, riaditeľka Mestského Kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne.

Podľa riaditeľky  mestského kultúrneho strediska si tento rok do celoštátnej postupovej súťaže vybojovali postup víťazi 13 krajských prehliadok v piatich kategóriách, ktoré sa prezentujú na tejto súťaži. V dolnooravskej metropole  sa tak predstaví viac ako 80 recitátorov rôznych vekových kategórií. 

Hviezdoslav Kubín už neodmysliteľne patrí k Dolnému Kubínu a stal sa pojmom pre celé Slovensko. Ja som veľmi rád, že sa už 65. rokov darí udržiavať túto tradíciu. Toto podujatie významne pomáha propagovať poéziu, prózu po celom Slovensku medzi mladými ľuďmi. Aj po rokoch si viacerí spomínajú, ako kedysi vystupovali na Hviezdoslavovom Kubíne a je veľmi pozitívne, že táto tradícia pretrváva naďalej,“ uviedol Ján Prílepok, primátor Dolného Kubína. 

Celoslovenskému podujatiu predchádzalo niekoľko stupňov súťažných kôl – triedne, školské, obvodné, okresné, regionálne, krajské. Detské kategórie sa prezentujú nesúťažne, mládež a dospelí súťažne. Súčasťou Hviezdoslavovho Kubína je aj súťaž recitačných kolektívov a divadiel poézie v dvoch vekových kategóriách – deti do 15 rokov a mládež nad 15 rokov spolu s dospelými. 

Okrem hlavného programu bude súčasťou podujatia aj sprievodný program. Pôjde  napríklad o tvorivé dielne, besedy so spisovateľmi, výstavy v mestskom kultúrnom stredisku a vo Florinovom dome v Dolnom Kubíne, diskusie s tvorcami a interpretmi, či vystúpenia oravských recitátorov seniorov. „Tento rok je opäť pripravený obľúbený Knižný bazár, ktorý organizuje Oravská knižnica Antona Habovštiaka. Účastníci si tak môžu vybrať z kníh, ktoré ponúka nielen knižnica, ale aj Dolnokubínčania, ktorí ich sem zo svojich súkromných knižníc priniesli,“ vysvetlila Greššová.

Slovensko si tento rok pripomína 170. výročie narodenia významného slovenského básnika, dramatika, spisovateľa, prekladateľa, právnika, ale hlavne veľkého človeka - Pavla Országha Hviezdoslava. „Hoci sme nepripravovali žiadnu významnú kampaň, recitátori a súbory veľmi spontánne siahajú po Hviezdoslavovej tvorbe. Zároveň sa snažíme tento rok urobiť trošku výnimočný a previazať súčasnosť s minulosťou aj budúcnosťou. Pripravujeme napríklad program, v ktorom sa predstavia dnešní porotcovia s recitačnými výkonmi zo svojej mladosti a zároveň si zaspomínajú na staršie ročníky Hviezdoslavovho Kubína, ktoré ich formovali. Veríme, že súťaž prinesie pozoruhodné výkony. Tešíme sa, že prednes žije, že tá štafeta, ktorú nám do rúk vložil básnik P. O. Hviezdoslav pokračuje,“ doplnila Čajková.
  
Celý program prehliadky vrcholí sobotným Poetickým popoludním spojeným so slávnostným vyhlásením výsledkov a vystúpením víťazov 65. Hviezdoslavovho Kubína. Celé podujatie je prístupné širokej verejnosti počas všetkých dní svojho trvania. Organizátori zároveň pripravili pre priaznivcov prednesu možnosť sledovať celé podujatie prostredníctvom živého internetového vysielania cez sociálnu sieť Facebook Hviezdoslavov Kubín. 

Organizátormi podujatia sú Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne a Národné osvetové centrum v Bratislave. Prvé celoslovenské finále recitačnej súťaže sa konalo 14. mája 1954. Medzi víťazmi by sme našli mnoho zvučných mien, ktoré poznáme z televízie, rozhlasu či z iných oblastí kultúry, napríklad populárny herec Oldo Hlaváček, herec a glosátor Milan Lasica, režiséri Karol Strážnický a Roman Polák, moderátorka Soňa Müllerová a ďalší.  

Pozrite si program tohto podujatia ... TU

Na Hviezdoslavovom Kubíne sa stretne 300 účastníkov


 
 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka