Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Obdivovali krásu a silu automobilových veteránovVytlačiť
 

Obdivovali krásu a silu automobilových veteránov

Štyridsaťpäť historických automobilov a šestnásť motocyklov zo Slovenska, Česka a Poľska. To je bilancia 22. ročníka Ružomberskej ruže veteránov, ktorá opäť po niekoľkých rokoch zavítala v sobotu 22. júna do Dolného Kubína.

Automobilové a motocyklové veterány si na Hviezdoslavovo námestie prišli pozrieť stovky ľudí. „Tento rok sme na trase Ružomberok – Dolný Kubín – Martin a čaká nás 117 kilometrov. Každý rok sa snažíme obmieňať trasy, preto sme radi, že sme opäť po prestávke navštívili aj Dolný Kubín,“ uviedol Marián Sila, predseda Automotoklubu Ružomberok, ktorý je organizátorom podujatia.

Všetky historické vozidlá na prehliadke boli vyrobené do roku 1945. Dolnokubínčania mohli obdivovať automobilové značky ako Tatra, Aero, Triumph, Ford, Praga, Jeep Willys, M.G., Škoda, Mercedes Benz Buick či Dodge. Medzi motocyklami nechýbali obľúbené ČZty a Jawy, ale i značky ako Ogar, Ariel či BMW. Viacerí majitelia vozidiel prišli v dobových kostýmoch.

Jedným z takých bol aj Daniel Palko z Papradna, ktorý prišiel do Dolného Kubína ukázať svoje Aero 30 z roku 1935. Unikátne je tým, že slúžilo ako vojenské vozidlo. „Je to veľká láska, ale, samozrejme, aj dosť finančne náročná. Takýchto vozidiel bolo vyrobených len pár kusov a že slúžilo na vojenské účely je možné zistiť aj podľa konštrukčných postupov, aké boli pri výrobe auta použité,“ zhodnotil Daniel Palko.

Na svoj historický motocykel nedá dopustiť ani Stanislav Panis z Ružomberka, ktorý lásku k starým motorkám pochytil od svojho otca. Ten ho zasvätil do tajov zberateľstva i jazdenia. „Prišiel som na motorke NSU 201 OS, ktorá bola vyrobená v roku 1933. Atypická vec na nej je ručné radenie, ktoré bolo využívané v období pred 2. svetovou vojnou. Motorka je zároveň stavaná na straty oleja, čo znamená, že počas jazdy sa z nej odkvapkáva či odparuje olej. Po vojne túto konštrukčnú vadu, samozrejme, odstránili, ale toto je predvojnový model,“ vysvetlil Panis.

Na zrazy veteránov jazdí pravidelne s celou rodinou aj Dalibor Bubla z Topoľčian. Svoj historický Citroën 11 doviezol pred tromi rokmi z Francúzska. „Šoférom je moja manželka, ktorá auto dostala do daru, keď sme mali výročie. Spoločne s manželkou, synom a jeho priateľkou chodíme na zrazy veteránov. Je to taký náš koníček, všetci sa tu poznáme, je to ako stretnutie starých kamarátov,“ povedal  Dalibor Bubla. Svojho veterána nechal schválne s francúzskou ešpézetkou. Návštevníci si potom myslia, že na prehliadku prišla rodina z krajiny galského kohúta, no má to aj iné výhody. „Vykrikujú, že Francúzi idú a dievčence vždy chodia za nami a niektoré sa nám prihovárajú francúzsky,“ smeje sa Bubla.

Primátor Dolného Kubína udelil v závere prehliadky šesť pohárov pre najzaujímavejšie  automobily a motocykle. „Udeľovali sme tri poháre v kategórii automobil a tri v kategórii veterán motocykel. Nebolo to odborné hodnotenie, skôr subjektívne, ale snažili sme sa spravodlivo vybrať aj veterány, ktoré ešte neboli ocenené v Ružomberku,“ uviedol primátor Ján Prílepok.

História na kolesách sa z Hviezdoslavovho námestia postupne presunula do Martina. 22. ročník Ružomberskej ruže veteránov pripravil Automotoklub Ružomberok v spolupráci s mestami Ružomberok, Dolný Kubín a Martin.

Logo mestskej televízie


 
 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka