Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Orálna vakcinácia líšok proti besnote - jarná kampaň 2013 - metodický pokyn.Vytlačiť
 

.Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky /ďalej len ŠVPS SR/ organizuje dvadsiatu štvrtú sezónnu kampaň orálnej vakcinácie voľne žijúcich líšok proti besnote leteckým spôsobom, respektíve kombináciou s ručným pokladaním, ktorý zodpovedá kritériám WHO. Program stanovuje cieľ, znížiť výskyt besnoty na väčšine územia štátu a tým minimalizovať výdavky štátneho rozpočtu, ktoré sú vynakladané na prevenciu a tlmenie besnoty v rezorte pôdohospodárstva a zdravotníctva. Jarná kampaň 2013 orálnej vakcinácie proti besnote bude spolufinancovaná Európskou úniou na základe Rozhodnutia Komisie č. 2012/761/EÚ.
Jarná kampaň 2013 orálnej vakcinácie voľne žijúcich líšok proti besnote bude na území regiónu Orava vykonaná leteckým spôsobom.
Organizátorom programu je Štátna veterinárna a potravinová správa SR v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva SR, Slovenským poľovníckym zväzom a jeho územnými organizáciami, Ministerstvom zdravotníctva SR a orgánmi miestnej samosprávy SR.

Termín jarnej kampane orálnej vakcinácie líšok proti besnote 2013 je stanovený na 8. apríl 2013 až 22. apríl 2013. V regióne Orava, t. j. v okrese Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo, bude začiatok pokladania vakcíny stanovený v termíne od 8. apríla 2013
až 22. apríla 2013 (posun je možný podľa vývoja počasia).
Rozloženie návnad - letecké pokladanie (z letiska Poprad) bude vykonané z výšky 150 metrov nad terénom pri rýchlosti 150 km/hod. v dvoch letových líniách navzájom vzdialených 500 m. Denzita pokladania - 25 vakcinačných dávok na 1 km\ Pri leteckom pokladaní sa vynechajú územia s nadmorskou výškou nad 1200 metrov, vodné plochy, cestné komunikácie, mestá a osady.
Vakcinačná návnada, manipulácia s ňou a bezpečnostné opatrenia.

Vakcinačná návnada - LYSVULPEN por. a.u.v.: obsahuje modifikovaný oslabený vakcinačný kmeň vírusu besnoty, antibiotiká a stabilizačné médium. Zmes je naplnená do plastikových toboliek (blistrov), ktoré sú obalené návnadovou hmotou s tetracyklínom. Návnada je čiernohnedej farby, guľatého alebo hranatého tvaru, pevnej konzistencie. Vo vnútri návnady je uložená plastiková tobolka - blister s viacjazyčnou potlačou POZOR - VAKCÍNA PROTI BESNOTE. Obsah tobolky je načervenavej farby.
Pre človeka je vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná. Ak sa obsah tobolky - blistra uloženého v návnade dostane na ruky, je potrebné ruky ihneď umyť vodou a mydlom. Ak sa obsah tobolky -blistra dostane na sliznicu úst, nosa, očí alebo čerstvým poranením, je potrebné okamžite vyhľadať lekárske ošetrenie.

Kontrola účinnosti orálnej vakcinácie - vykonanie kontrolných vyšetrení.
vzorky všetkých domácich, hospodárskych a voľne žijúcich teplokrvných zvierat podozrivých z besnoty musia byť odoslané na laboratórne vyšetrenie, po vykonaní orálnej vakcinácie užívatelia poľovných revírov podľa pokynov regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) vykonajú odstrel líšok, ktoré sú určené na kontrolu účinnosti jarnej kampane orálnej vakcinácie líšok proti besnote 2013, nevyhnutné je dodať na laboratórne vyšetrenie najmenej í líšku z každého poľovného združenia, do odstrelu nebudú zahrnuté mladé líšky s mliečnym chrupom. Táto informácia je však len predbežná. Spresnenie začiatku a ukončenia monitoringu bude zaslané dodatočne. Do monitoringu budú zaradené aj všetky ulovené psíky medvedíkovité. ulovenú líšku je potrebné zabaliť do dvoch nepriepustných obalov (napr. PVC vrecia), medzi ktorými je sací materiál a dopraviť do 48 hodín na RVPS Dolný Kubín, prípadne na detašované pracoviská v Námestove a Trstenej. RVPS dopraví materiál na Štátny veterinárny a potravinový ústav v Dolnom Kubíne

Pri odbere vzoriek je nutné dodržiavať zásady stanovené pre prácu s infekčným materiálom


 
 

dnes je: 23.8.2019

meniny má: Filip

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka