Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Oravské Vianoce prinesú ľudové zvyky, jarmok i medzinárodnú výstavu pohľadnícVytlačiť
 

Podoby vianočných sviatkov ožijú na Orave tento rok v decembri v troch podobách. Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne pripravili v rámci festivalu vianočných zvykov a remesiel všehochuť aktivít, ktoré sprítomnia najmä tradičné podoby Vianoc. Festival Oravské Vianoce je uvádzaný už po dvadsiaty deviaty krát.

Prvým s podujatí bude posúťažná výstava pod názvom Vianočná pohľadnica. Do jej 15. ročníka poslalo svoje práce viac ako 2000 detí zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Rumunska, Bulharska, Ruska a Srbska. Kolekcia víťazných prác bude sprístupnená 12. decembra v Oravskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne, kde sa 17. decembra o 14.00 hod. uskutoční aj vyhlásenie výsledkov spojené s odovzdaním cien. Výstava potrvá do 25. januára 2019 a bude jednou z ďalších výstavných posúťažných kolekcií nainštalovaných na sklonku roka okrem Dolného Kubína paralelne aj na bratislavskom hrade, v poľskej Bystrej a v Kovačici v Srbsku.

Súčasťou vianočných aktivít bude aj tradičný vianočný jarmok ľudových remesiel. Od 16. do 17. decembra bude v estrádnej sále Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne svoje umenie predvádzať viac ako tridsiatka ľudových umelcov nielen zo Slovenska. Zruční remeselníci - rezbári, pernikári, drotári, sviečkári, keramikári, šperkári a ďalší budú deťom i dospelým záujemcom predvádzať tradičné techniky výroby úžitkových i dekoratívnych predmetov – zaujímavých vianočných darčekov.

Vianočné dianie podporí scénický program o zvykoch a bohatstve vianočných tradícií 16. 12. o 17.00 hodine v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne. V programe, ktorý zachytáva pestrosť zvykov od Kataríny až do Troch kráľov, sa predstavia detské folklórne súbory, folklórne skupiny, ľudové hudby a skupiny betlehemcov zo Zázrivej, Žaškova, Zuberca, Veličnej a Štefanova nad Oravou. Program je poďakovaním všetkým tvorcom kultúrnym hodnôt na Orave a je uvádzaný bez vstupného.

Oravské Vianoce prinesú ľudové zvyky, jarmok i medzinárodnú výstavu pohľadníc

 


 
 

dnes je: 17.8.2019

meniny má: Milica

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka