Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Podlaha v telocvični v ZŠ Janka Matúšku prejde rekonštrukciouVytlačiť
 

Dolný Kubín, 7. februára 2019 –  Dolnokubínska samospráva získala ešte minulý rok finančné prostriedky na rekonštrukciu cvičebného priestoru v telocvični pri ZŠ Janka Matúšku z dotácie od Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v celkovej sume viac ako 111 400 eur.  Povinné spolufinancovanie mesta na tomto projekte je 10% čo predstavuje 12 387 eur. Radnica predpokladá, že stavebné práce by mali začať v priebehu letných mesiacov.  

Rekonštrukcia podlahy prinesie našej Základnej škole Janka Matúšku moderné riešenie, ktoré zlepší a skvalitní podmienky pre žiakov školy i pre všetkých užívateľov telocvične. Týmito prácami sa určite skvalitnia aj podmienky pre organizáciu súťaží a športových podujatí na všetkých úrovniach,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta. 

Prestavba sa týka telocvične, ktorú uviedli do prevádzky v roku 1995.  Pôvodnú podlahu telocvične bola po viacerých opravách nahradili pred osemnástimi rokmi palubovkou z mäkkého smrekového dreva, ktorá bola položená na betónový podklad. „Podlaha nutne potrebuje rekonštrukcium nakoľko je značne znehodnotená a na súčasné využívanie nevhodná. Jej maximálnym využívaním a rozširovaním športových aktivít v našej školy sa povrch a kvalita podlahy telocvične značne znehodnotili a v súčasnosti podlaha nezodpovedá potrebám športovcov,“ vysvetlil Rastislav Eliaš, zástupca riaditeľky Základnej školy Janka Matúšku s tým, že od roku 2001 až po súčasnosť došlo k výraznému nárastu športových aktivít školy počas i mimo vyučovania. Na škole bola zriadená prvá športová trieda so zameraním na bedminton a florbal. 

K zlepšeniu podmienok a k značným úsporám energie prispeje aj rekonštrukcia osvetlenia. Súčasné osvetlenie telocvične je nevyhovujúce, svietidlá sú umiestnené nad cvičebným  priestorom, kde dochádza k nežiadúcemu a nepríjemnému oslepovaniu športovcov. Osvetľovacie telesá vydávajú mierny zvuk, intenzita osvetlenia sa nedá regulovať podľa potreby. Nové rozvody a tridsať LED svietidiel po bokoch telocvične zabezpečia požadovanú kvalitu osvetlenia cvičiacej plochy.

Podlaha v telocvični školy už nemá plošnú ani bodovú pružnosť. Nárazy florbalových hokejok sa podpísali na značné opotrebovanie laku a farieb podlahy. Výmenou palubovky v telocvični školy za špeciálny povrch sa pokryjú požiadavky výchovno-vzdelávacieho procesu a športovej prípravy pre triedy so zameraním na florbal a bedminton a verejnosti, ktorá využíva telocvičňu denne do neskorých večerných hodín. „Nárazy a dopady športovcov na odpružený povrch zmenšia riziko zranení a nežiadúcich otrasov na pohybový aparát športujúcich, zlepší sa hygiena priestoru, zníži sa náročnosť údržby,“ doplnil Eliaš  

Ministerstvo školstva rozdelilo na výstavbu, či rekonštrukciu školských telocviční 9 miliónov eur. Z celkového počtu 470 prihlásených projektov zo základných a stredných škôl tak bolo podporených len 101 žiadostí, medzi ktorými bola aj dolnokubínska Základná škola Janka Matúšku.
  Podlaha v telocvični v ZŠ Janka Matúšku prejde rekonštrukciou


 
 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka