Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Skončil sa Európsky týždeň mobility Vytlačiť
 

Skončil sa Európsky týždeň mobility

Dopravná situácia v našom meste sa z roka na rok zhoršuje. Komunikácie, ulice a parkoviská sú preplnené automobilmi, dopravné zápchy sa stali dennou realitou. Z veľkej časti sa na tom podieľa skutočnosť, že naša životná úroveň stúpa, že mnohí z nás si môžu splniť svoje sny o vlastnom rodinnom domčeku. Ak nie priamo v meste, tak v jeho okolí. Za prácou a do školy však dochádzame do mesta, často nie jedným, ale dvomi autami. Takto sme si zvykli, takto je to pohodlné a praktické. Autom až do práce či do školy, autom na nákup a zasa domov. Menej sa hýbeme, ohrozujú nás civilizačné choroby.

Skončil sa Európsky týždeň mobility

Vyššie uvedené je celoeurópskym problémom. Aj preto Európska únia každoročne od 16. do 22. septembra vyhlasuje tzv. Európsky týždeň mobility. Zmyslom tohto projektu je podpora a propagácia alternatívnych spôsobov prepravy (verejnej dopravy, jazdy na bicykli či chôdze) na úkor automobilovej. V snahe zmeniť správanie svojich obyvateľov sa v tomto roku do Európskeho týždňa mobility po štvrtýkrát zapojilo aj mesto Dolný Kubín. V spolupráci s občianskymi združeniami, školami, súkromnými firmami a kultúrnymi a športovými inštitúciami pôsobiacimi v meste prebehlo od nedele 16. do piatka 21. septembra viacero akcií. 

Záujemcovia mali možnosť zadarmo si zakorčuľovať na zimnom štadióne alebo zaplávať v plaveckom bazéne aquaparku. 

Občianske združenie Aktív - Relax pripravilo cvičenie pre verejnosť (nordic walking, zumba, pilates) v športovom areáli bývalej Základnej školy Nemocničná na Brezovci, ktorého súčasťou bolo meranie základných zdravotných hodnôt (cholesterol, krvný tlak) pracovníkmi Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. 

Predajňa Pisosport ponúkala od pondelka do štvrtka možnosť vybrať si a otestovať vhodný elektrický bicykel. 

IMG_3664.jpg

Akcia základnej organizácie Slovenského zväzu telesne postihnutých dala odpoveď na otázku, ako sú školské zariadenia na území mesta priateľské pre ľudí na invalidnom vozíku alebo pre mamičky s kočíkom. 

Sériu podujatí, súvisiacich s dopravou, uskutočnila pre škôlkarov a školákov Oravská knižnica Antona Habovštiaka. Išlo o zážitkové čítania, výtvarné dielne s tematikou dopravy, hry a tvorivé aktivity k pravidlám cestnej premávky, zábavný a vedomostný kvíz o doprave či výstavku kníh s tematikou dopravných prostriedkov. 

Skončil sa Európsky týždeň mobility
Foto: z Oravskej knižnice

Teší nás, ak ste sa zapojili do niektorej zo sprievodných akcií Európskeho týždňa mobility. Pokiaľ nie, máte možnosť pre svoje zdravie a životné prostredie niečo urobiť počas celého roka. Stačí zvážiť, či jazda autom je naozaj nevyhnutná, či sa nedá nahradiť verejnou dopravou, bicyklom alebo pešou chôdzou.

Fotoalbum

Vladimír Adamec


 
 
ÚvodÚvodná stránka