Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Spoznávame svoju krajinu a svojich krajanov Vytlačiť
 

Spoznávame svoju krajinu a svojich krajanov

V rámci aktivity Spoznávame svoju krajinu a svojich krajanov Denné centrum mesta Dolný Kubín zorganizovalo pre seniorov a občanov s nepriaznivým zdravotným stavom a ťažkým zdravotným postihnutím 9. júna autobusový poznávací zájazd do rodiska Milana Rastislava Štefánika s návštevou jeho pamätného múzea v obci Košariská na Myjave.

V múzeu čakal účastníkov zájazdu sprievodca Marián Imriško, ktorý nás veľmi talentovane a autenticky sprevádzal Štefánikovým príbehom. Sprievodca nám detailne porozprával o zaujímavej expozícii, ktorá podáva komplexný pohľad na Štefánikovu osobnosť. V šiestich miestnostiach sa dokumentuje jeho životná dráha, súkromie a záľuby, no najmä jeho vojenská, diplomatická a politická činnosť.

Po absolvovaní exkurzie sa účastníci presunuli do Bratislavy, na pravý breh Dunaja, na Tyršovo nábrežie. Toto nábrežie sa nachádza v mestskej časti Petržalka a je pomenované podľa Miroslava Tyrša, zakladateľa organizovaného telovýchovného hnutia Sokol. V 80. a 90. rokoch 20. storočia sa tu nachádzal Lunapark, začiatkom 21. storočia bol odstránený a odvtedy sa nábrežie používa na kultúrno – spoločenské a rekreačné akcie aj preto, že nábrežie je záplavové územie. Účastníci zájazdu mali pár hodín individuálneho programu, a preto mohli prejsť cez nábrežie do Sadu Janka Kráľa, ktorý je najstarší verejný park v strednej Európe a jeden z najstarších stredoeurópskych parkov vôbec. Nachádza sa v bratislavskej Petržalke medzi Starým mostom a Mostom SNP.

Dolnokubínski seniori sa mali možnosť dostať aj na ľavý breh Dunaja do historického centra na Šafárikovo námestie. Pred novou budovou Slovenského národného divadla stojí socha generála Milana Rastislava Štefánika v nadživotnej veľkosti. Viac ako sedemmetrovú sochu spoluzakladateľa Československa pred 10 rokmi odhalili pri príležitosti 90. výročia jeho tragického úmrtia. 

Konečným cieľom nášho zájazdu bola hlavne návšteva divadelného predstavenia v divadle Aréna. Toto divadlo svojou tradíciou patrí medzi najstaršie divadlá v Bratislave. Založené bolo v roku 1828, spočiatku slúžilo ako letné divadlo a nekrytý amfiteáter, odtiaľ pochádza aj názov Aréna. Divadlo 9. júna uviedlo dramatizáciu Haškovho Švejka pod názvom Osudy dobrého vojaka Švejka. Hlavný hrdina Jozef Švejk je podľa tvorcov inscenácie jeden z nás. Všetci si myslia, že je slabomyseľný, ale on len úprimne pomenúva ľudskú hlúposť v jej čírej podobe. Tešili sme sa na toto humorné predstavenie, v ktorom historický román českého spisovateľa Jaroslava Haška ožil slovenskými talentovanými hercami a herečkami. Podstatné je, že inscenácia bola v ľubozvučnej slovenčine a zážitok  z divadelného predstavenia bol nezabudnuteľný.

Spomienky na náš zájazd a naše nádherné Slovensko boli plné krásy a aj nových prijemných zážitkov. Tešíme sa na ďalšie spoznávanie našej krajiny, našich krajanov a poznávacie zájazdy, ktoré pre obyvateľov v dôchodkovom veku pripraví mesto v spolupráci s Denným centrom v Dolnom Kubíne.

Marina Gruchaláková, Denné centrum Dolný Kubín

Spoznávame svoju krajinu a svojich krajanov


 
 

dnes je: 21.8.2019

meniny má: Jana

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka