Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Triedenie nápojových kartónovVytlačiť
 

                Slovenská republika sa spolu s ostatnými krajinami Európskej únie zaviazala, že v roku 2020 bude recyklovať 50 % komunálneho odpadu. Cieľom je chrániť životné prostredie tým, že sa veci po ich použití nebudú ukladať na skládkach, ale opätovne využívať, opravovať a recyklovať. V súčasnosti sa v Európskej únii recykluje 47 % komunálneho odpadu, preto sa úloha zdá byť dosiahnuteľná. Problémom však sú výrazné rozdiely v jednotlivých krajinách Únie. Kým napríklad susedné Rakúsko recykluje 59 % komunálneho odpadu, v Rumunsku je to len 15 % a u nás 23 %.

Významnú zložku komunálneho odpadu tvoria nápojové kartóny (tzv. tetrapaky), napríklad obaly z mlieka či džúsu. Sú tvorené z viacerých materiálov, približne 75 % z nich tvorí papier, 20 % plast a 5 % hliníková fólia. Po vytriedení a následnom spracovaní je z nich možné vyrobiť široké spektrum výrobkov: stavebné izolácie, noviny, zošity, lepenkové krabice, toaletný papier, kuchynské utierky, palety či obaly na vajíčka. Pre predstavu: z dvoch kusov tetrapakov je možné vyrobiť 1 m2 papierových kuchynských utierok.

Ako nápojový kartón separovať? Vypláchnite zvyšok obsahu, zmenšite objem obalu zošliapnutím a vhoďte ho do žltej nádoby na separovaný zber, určenej pre plasty, kovy a viacvrstvové obaly.

                Zvrátiť nepriaznivý trend recyklácie u nás sa snaží aj štát. Novoprijatý zákon o poplatkoch za uloženie odpadov stanovuje jednotlivým obciam a mestám sadzbu za uloženie odpadu na skládke podľa toho, aká úspešná je samospráva v triedení odpadu. To znamená, že obec či mesto s vysokou mierou recyklácie bude platiť nižší poplatok za uloženie tony odpadu na skládke a naopak. Tým sa prakticky každý občan svojím prístupom k recyklácii bude podieľať na výške poplatku za komunálny odpad vo svojej obci či meste.

 

                                               Mesto Dolný Kubín a spoločnosť ENVI - PAK, a. s.

envi-pack


 
 

dnes je: 21.8.2019

meniny má: Jana

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka