Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

V centre Dolného Kubína zaviedli jednu hodinu parkovania zadarmo Vytlačiť
 

V centre Dolného Kubína zaviedli jednu hodinu parkovania zadarmo

Dolný Kubín, 14. marca 2019 – Dolnokubínska radnica sa spolu s poslancami rozhodla, že od 1. apríla 2019 bude platiť na parkovisku pri Daňovom úrade v Dolnom Kubíne režim prvej hodiny parkovania za kalendárny deň zadarmo. Okrem toho tam v týchto dňoch pribudol aj nový rampový systém. Celkové investičné náklady na realizáciu parkovacieho systému predstavujú sumu 29 460 eur. 

Prostriedky na zakúpenie rampového parkovacieho systému boli použité výlučne zo zisku z parkovacieho systému ku 31. decembra 2017. Našou snahou je, aby financie, ktoré mesto získa z parkovania sa obyvateľom vrátili naspäť do dopravy. Napríklad do vybudovania nových parkovacích miest, cyklochodníkov alebo do údržby ciest. Našim cieľom je, aby obyvatelia mesta mali nejaký benefit v podobe parkovania zadarmo v určitý čas. Zriadenie bezplatného parkovania pri daňovom úrade je historicky prvou investíciou urobenou z výnosu z parkovného,“ povedal primátor mesta Ján Prílepok s tým, že tieto peniaze podliehajú schvaľovaniu mestským zastupiteľstvom.

Súčasťou rampového systému je elektronická pokladňa a dva kusy elektronicky otváraných rámp určených na vstup a výstup vozidiel na parkovisko. Tretia rampa bude určená pre zabezpečenie výjazdu na parkovacie miesta daňového úradu a pre zabezpečenie prejazdu vozidlám technickej obsluhy. 

Dôvodom, prečo sa radnica rozhodla vybrať na tento účel parkovisko pri daňovom úrade, bola jeho kapacita, možnosť umiestnenia rámp a pešia dostupnosť do centra mesta pre obyvateľov a návštevníkov. 

Okrem toho tam bude umiestnená aj elektronická pokladňa pre úhradu parkovného s možnosťou vydávania preplatkov, či riadiaci systém ovládania jednotlivých závor. „Klienti tak budú môcť zaplatiť za parkovanie v hotovosti a cez mobilnú aplikáciu ParkDots, ktorú si môžu stiahnuť zadarmo prostredníctvom internetovej stránky mesta alebo cez Appstore, prípadne Google Play,“ vysvetlil Miroslav Kosmeľ, vedúci odboru dopravy, miestneho hospodárstva a cestovného ruchu na Mestskom úrade Dolný Kubín. 

Súčasné parkovacie automaty v meste umožňujú zaplatiť za parkovanie len prostredníctvom mincí, pričom preplatok automat nevydáva, ale hodená suma sa prepočíta na parkovací čas. Pri tomto type automatu zaplatí́ klient za parkovanie dopredu, pričom v novej automatickej pokladni zaplatí́ za parkovanie až pri odchode z parkoviska. „Ľudia tento systém môžu poznať z parkovísk vo veľkých nákupných centrách. Tam to funguje tak, že pri odchode príde klient s lístkom k automatu, ktorý identifikuje, či tam bol hodinu alebo dlhší čas. Na základe toho automat vystaví účet, či má klient niečo zaplatiť,“ doplnil Ján Lavrík, správca parkovacieho systému mesta Dolný Kubín.

Oproti súčasnému automatu umožňuje automatická́ pokladňa zaplatiť za parkovanie hotovosťou alebo prostredníctvom bezhotovostnej úhrady poplatku za parkovanie cez mobilnú aplikáciu a tiež̌ dobíjanie kreditných parkovacích kariet. Výhodou pokladne je, že umožňuje platbu mincami a bankovkami, z ktorých dokáže vydávať peniaze. Tento typ automatickej pokladne umožňuje nastaviť jednu hodinu parkovania zadarmo, čo nám súčasný parkovací automat neumožňoval. Cena automatickej pokladne stála mesto 6 750 eur. 

Riadiaci a kamerový systém, ktorý sa nachádza na parkovisku je prepojený cez vysokorýchlostný internet na dohľadovú správu, odkiaľ je možné v prípade rôznych nepredvídaných udalostí celý systém ovládať. „Klienti v prípade pomoci môžu tiež hlasovo komunikovať s dohľadovým centrom na mestskom úrade. Výhodou tohto systému je, že nevyžaduje žiadnu potrebu ľudských zdrojov pre kontrolu výberu parkovného, čiže tam nie je potrebná kontrola zo strany mestskej polície,“ ozrejmil Lavrík. 

Na základe Všeobecného záväzného nariadenia č. 9/2015 je toto parkovisko začlenené do systému regulovaného parkovania v meste ako jedno zo záchytných parkovísk starého mesta. Vedenie mesta spolu s poslancami už dlhodobo chceli zaviesť hodinu parkovania denne zadarmo. Tá je možná len na parkovisku pri Daňovom úrade v Dolnom Kubíne. „Tento režim na februárovom mestskom zastupiteľstve poslanci schválili pre spomínané parkovisko, keďže je vybavené elektronickým rampovým systémom. Po prvej bezplatnej hodine parkovania je každá ďalšia začatá hodina spoplatnená príslušnou sadzbou platnou pre druhú hodinu v príslušnom pásme, čo predstavuje 0,30 eur za každú ďalšiu hodinu,“ spresnil Kosmeľ.

Parkovisko momentálne disponuje celkovou kapacitou 61 parkovacích miest. Pre platené státie je vyčlenených 59 parkovacích miest a dve parkovacie miesta sú určené pre osoby s preukazom ŤZP. „Vzhľadom na jeho polohu v blízkosti centra mesta, bolo predmetné parkovisko určené ako jedno z parkovísk, na ktorom je možné zriadiť rampový systém a tým vytvoriť priestor pre možnosť poskytovania určitých benefitov občanom mesta ako aj pre vybrané skupiny občanov,“ dodal na záver Kosmeľ.

Na bezpečnosť parkoviská bude dohliadať kamerový systém, ktorý je napojený na mestskú políciu a tiež kamerový systém pre identifikáciu motorových vozidiel na základe evidenčného čísla vozidla. 

V centre Dolného Kubína zaviedli jednu hodinu parkovania zadarmo


 
 
ÚvodÚvodná stránka