Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

V Dolnom Kubíne si ľudia pripomínali Deň ústavy a 75. výročie SNP Vytlačiť
 

V Dolnom Kubíne si ľudia pripomínali 75. výročie SNP.jpg

Dolný Kubín, 1. septembra 2019 - Pri príležitosti Ústavy SR a 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP) sa v nedeľu 1. septembra 2019 uskutočnilo v Dolnokubínskej metropole pietne spomienkové podujatie za prítomnosti zástupcov mesta, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a čestných hostí. Pamiatku padlých vojakov si uctili položením vencov a kvetov na viacerých významných miestach v meste či tematickou výstavou a prednáškou Orava v SNP v Parku Martina Kukučína.

„Aj naše mesto má svojich hrdinov z obdobia SNP, ktorí neváhali a obetovali svoj život a zdravie preto, aby sme my dnes mohli žiť v mieri a v pokoji. Veľmi by som sa preto potešil, keby sa nám podarilo vytvoriť dôstojný priestor ako takú spomienku na naše dolnokubínske kasárne práve v mieste, kde zostala zachovaná pôvodná brána pri železničnom priecestí. Keď sa nám podarí zrekonštruovať križovatku a usporiadať dopravu, vytvoríme miesto, kde si pri udalostiach ako je Slovenské národné povstanie budeme môcť pripomínať kasárne a vojenské posádky, ktoré tu slúžili,“ povedal po spomienkovom podujatí Ján Prílepok, primátor mesta Dolný Kubín. 

V centre mesta pri Gymnáziu P. O. Hviezdoslava sa zástupcovia mesta a čestní hostia pristavili aj pri pamätnej tabuli hrdinky SNP Alžbety Csillaghyovej, ktorá obetovala svoj mladý život v boji proti fašizmu. Taktiež počas osláv navštívili Oravskú galériu v Dolnom Kubíne, kde sa nachádza pamätná tabuľa z čias 2. svetovej vojny. „V galérii sídlil aj Mestský národný výbor, ktorý riadil SNP. Okrem toho sme sa zastavili aj v mestskej časti Srňacie, kde sme položili kyticu kvetov k pamätníčku partizánskeho oddielu Signál, ktorý tu kedysi pracoval. Delegácia sa pristavila aj pri pamätníku SNP v Dolnom Kubíne, kde sídlili dolnokubínske kasárne, ktoré sa medzi prvými aktívne zapojili do SNP,“ vysvetlil Michal Švento, vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

Účastníci spomienkového podujatia si uctili aj pamätnú tabulu pri lipe štátnosti v sade Janka Matušku, kde zaznela slovenská hymna a hymnická pieseň Kto za pravdu horí. Organizátori sa tento rok rozhodli oslavy spojiť a zorganizovať ich na novom netradičnom mieste v parku Martina Kukučína

Štefan Stieranka, predseda Zväzu vojakov Slovenskej republiky - Klub Dolný Kubín, poznamenal, že prvého septembra si tiež pripomíname začiatok 2. svetovej vojny. „Je to síce nemilá spomienka, ale treba pripomínať mladej generácii, že aj takéto výročie je a čo tomu predchádzalo,” konštatoval.

Spomienkového podujatia sa zúčastnili aj účastníci bojov protifašistického odboja a SNP Jaroslav Prokop, Pavol Janiga  či Ľudovít Kudlík. „Hlavný odkaz pre mládež je, aby nezabudli na druhú svetovú vojnu, na hrôzy, ktoré sa odohrali pred 75. rokmi,“ uviedol Jaroslav Prokop.

Počas spomienkovej akcie si Dolnokubínčania i návštevníci mesta vypočuli prednášku Orava v SNP od historika Oravského múzea P. O. Hviezdoslava Martina Chmelíka. Návštevníci podujatia si tiež pozreli aj tematickú výstavu inštalovanú v dolnokubínskom Parku Martina Kukučína - Orava v SNP či ukážku činnosti skautov z 53. zboru Gentiana v Dolnom Kubíne. Výstava na ôsmich paneloch odborným textom a fotografickým dokumentačným materiálom približuje udalosti SNP. Pre verejnosť je výstava sprístupnená v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubín do konca mesiaca september. „Výstava približuje boje a udalosti SNP nielen na Slovensku, ale hlavne na Orave a v okolí Dolného Kubína,“ priblížila Jana Greššová, riaditeľka MsKS Dolný Kubín.

Podujatie spestrili aj hudobné vystúpenia hudobnej skupiny CHASA a Speváckeho folklórneho súboru ORAVA s programom Regrút. Podujatie pre ľudí pripravilo Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v spolupráci s Mestom Dolný Kubín.


 
 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka