Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Výstava o Anne Frankovej nabáda k toleranciiVytlačiť
 

Výstava o Anne Frankovej nabáda k tolerancii

Po úspešnej expozícii Anna Franková - odkaz dejín dnešku prišla do nášho mesta nová putovná výstava Anny Frankovej s názvom Nechajte ma byť takou, aká som. Výstava sa zaoberá nielen problematikou obdobia druhej svetovej vojny a židovskou otázkou, ale aj témou akceptácie rôznorodosti. Jej vernisáž sa uskutočnila koncom februára v priestoroch Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne.

Výstava o Anne Frankovej nabáda k tolerancii

Foto: Obchodná akadémia Dolný Kubín

„Putovná výstava má prvú zastávku práve na našej škole, čo je pre nás veľká česť. Bude tu zverejnená celý mesiac. Mladých musíme vychovávať k tolerancii a inakosti. Vedieť tolerovať inú rasu, iný národ. To je odkaz výstavy Anny Frankovej,“ vysvetlila riaditeľka obchodnej akadémia Vilma Janotíková. „Táto výstava je výnimočná v tom, že oproti tej minulej sa snaží omnoho viac zvýrazniť prepojenie minulosti a súčasnosti. Rozpráva o tom, že predsudky, diskriminácia a stereotypy sú v našej spoločnosti stále živé a musíme proti nim bojovať. Ak to neurobíme, môže sa zopakovať to, čo sa udialo v minulosti,“ uviedla Kristína Grečková, projektová manažérka Nadácie Milana Šimečku, ktorá výstavu zastrešuje. 

Výstava o Anne Frankovej nabáda k tolerancii

Foto: Obchodná akadémia Dolný Kubín

Výstava na tridsiatich štyroch paneloch predstavuje život nemeckého dievčatka židovského pôvodu Anny Frankovej od jej narodenia, cez skrývanie sa počas druhej svetovej vojny v Amsterdame, až po prezradenie a smrť v koncentračnom tábore Bergen-Belsen. Anna svoj život zachytila v denníku, ktorý sa po vojne zverejnil a stal sa symbolom ukrutnosti nacistického režimu. „Potom nasleduje súčasnosť. Sú to predstavené príbehy šiestich mladých ľudí, ktorí zažívajú diskrimináciu kvôli farbe svojej pleti, hendikepu či vierovyznaniu,“ objasnila Kristína Grečková. Výstava obsahuje aj vzácny a jediný videozáznam Anny Frankovej i maketu domu, v ktorom sa rodina pred nacistami skrývala. „Sú to jediné filmové zábery Anny Frankovej, keď bola náhodne nasnímaná kamerou počas svadby susedovej dcéry. Čo sa týka papierovej makety, tú sme zakúpili v Amsterdame v Múzeu Anny Frankovej. Znázorňuje dom, v ktorom sa rodina Frankovcov ukrývala. Slúži na lepšiu ilustráciu toho, aké stiesnené tie priestory boli a čo museli zažívať,“ doplnila Grečková. 
Zaujímavosťou je, že lektorkami výstavy sú samotné študentky obchodnej akadémie. Dobrovoľníčky sa pripravovali niekoľko týždňov pod odborným vedením Nadácie Milana Šimečku. „Študentov sme vyberali podľa záujmu. Väčšina lektoriek je z prvého ročníka, čo nás veľmi prekvapilo. Je to pre nich obrovská výzva. Nie je jednoduché odprednášať celú výstavu,“ uviedla pedagogička Jana Andrisová. „Toto je na tom úplne najlepšie. Bolo by jednoduché pustiť tu nejakú nahrávku a nechať ju návštevníkov počúvať. Študentky sú veľmi dobre pripravené a výborne sa vyjadrujú,“ dodala Albína Pániková, správkyňa židovského cintorína v Dolnom Kubíne.

Výstava o Anne Frankovej nabáda k tolerancii

Foto: Obchodná akadémia Dolný Kubín

Autorom medzinárodnej výstavy je Múzeum Anny Frankovej v Amsterdame a v každej krajine ju zastrešuje iná partnerská organizácia. Na Slovensku je to už od roku 2005 Nadácia Milana Šimečku. Jedna z najstarších neziskových organizácií na Slovensku sa venuje predovšetkým vzdelávaniu, výchove k ľudským právam a budovaniu rozmanitej spoločnosti.

Logo mestskej televízie


 
 
ÚvodÚvodná stránka