Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Pamiatky, pamätihodnosti a zaujímavosti

Fotografia Oravskej galérieŽupný dom (dnes Oravská galéria)

Dvojposchodová murovaná budova s ústredným arkádovým dvorom bola postavená v polovici 17. storočia a od r. 1686 slúžila ako sídlo Oravskej župy. Dnešnú podobu získal dom po rozsiahlej obnove v roku 1893.

 

Fotografia Čaplovičovej knižnice Čaplovičova Bibliotéka

Budova bola postavená v rokoch 1905–1911 podľa plánov Júliusa Sándyho pre účely uloženia rozsiahlej zbierky kníh (vyše 60 000 zväzkov) a ďalších cenných predmetov, ktoré roku 1839 daroval jasenovský rodák Vavrinec Čaplovič Oravskej župe. Pred budovou sa nachádza socha P.O. Hviezdoslava, ktorú roku 1936 vytvoril Fraňo Štefunko.

 

Radnica  Radnica (dnes Mestský úrad)

Budovu dal roku 1879 postaviť richtár Anton Nádaši ako peňažný ústav podľa projektu Blažeja Bullu. Ešte pred vypuknutím 1. svetovej vojny prešla do vlastníctva mesta a bola sídlom viacerých úradov.

 

 

Rímskokatolícky kostol Sv. Kataríny AlexandrijskejRímskokatolícky kostol Sv. Kataríny Alexandrijskej

Jeho história siaha do 14. storočia. Kostol bol viackrát prestavaný, jeho terajšia neogotická podoba pochádza z rokov 1880–87.

 

Evanjelický kostolEvanjelický kostol

Bol postavený po požiari v roku 1893 na mieste staršieho tolerančného kostola. Neogotickú stavbu projektoval oravský rodák, staviteľ a národovec Blažej Bulla.

 

 

SynagógaSynagóga (bývalé kino Choč)

Stavba pochádza z roku 1901. Židovská náboženská obec ju dala vybudovať namiesto starej synagógy, ktorú zničil požiar roku 1893.

 

 

Zmeškalov dom hudbyHotel Slávia

(dnes Zmeškalov dom hudby) 

Pôvodne panský hotel dalo postaviť oravské panstvo. S budovou sa spája história dolnokubínskeho ochotníckeho divadla, ktorá má vyše 140 ročnú tradíciu. 

 

 

Hviezdoslavov domHviezdoslavov dom

Dom dal v druhej polovici 19. storočia postaviť básnikov švagor, evanjelický farár Pavol Samuel Novák. Hviezdoslav sa doň nasťahoval po návrate z Námestova 1. októbra 1899 a žil v ňom až do svojej smrti 8. novembra 1921. 

 

 

Gymnázium P.O. HviezdoslavaŠtátna škola (dnes Gymnázium P.O. Hviezdoslava)

Budova bola postavená r. 1894, spočiatku v nej sídlila štátna škola. Gymnázium v týchto priestoroch slávnostne otvorili 21. septembra 1919 za osobnej účasti básnika P.O. Hviezdoslava.

 

Florinov dom Florinov dom (dnes výstavná sieň Oravského múzea)

Pôvodne remeselnícko–farbiarsky dom získal súčasnú podobu v polovici 19. storočia. V rokoch 1953–1973 tu žil a tvoril básnik, publicista, diplomat a osvetový pracovník Theo Herkeľ Florin, ktorý bol 13 rokov spoluorganizátorom Hviezdoslavovho Kubína.

 

Historický cintorín Historický cintorín

Svoj dnešný charakter získaval postupne od roku 1866. Nachádzajú sa tu hroby spisovateľov, dejateľov a organizátorov slovenského kultúrneho života.

 

 

Pamätník oslobodenia Pamätník oslobodenia

Nachádza sa na Hviezdoslavovom námestí, má podobu pootvorenej knihy, v jeho spodnej časti je uvedený dátum oslobodenia Dolného Kubína – 4.4.1945.

 

Pamätná tabuľa J. Matúšku

Pamätná tabuľa J. Matúšku

Pripomína miesto, na ktorom stál rodný dom tohto významného básnika, spisovateľa a publicistu, jedného z najoddanejších štúrovcov, autora dnešnej slovenskej hymny.

 

Zvonica na Bysterci

Starobylá zvonica predstavuje kúsok histórie uprostred moderných panelákov. Pripomína časy, keď na tomto území ešte v 20. storočí stáli nízke rodinnéZvonica na Bysterci domy.

 

 

 

Binárne hodinyBinárne hodiny

- nevšedné hodiny sa nachádzajú na Námestí slobody. Ide o patent Ing. Pavla Nováka, ktorý sa po dlhých rokoch života v Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku a v USA vrátil do rodného mesta. Vymyslel a s podporou Mestského úradu inštaloval roku 2002 unikátne binárne hodiny.

 

 

Kolonádový most

– patrí medzi vyhľadávané a najčastejšie fotografKolonádový most ované atrakcie. Spája sídlisko Bysterec so starým mestom.


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka