Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Partnerské mestá

Braunau am Inn (Rakúsko)

Erb - Braunau am Inn (Rakúsko)Mesto, kde myslia na budúcnosť

Rakúsky Braunau am Inn sa nachádza na severozápade krajiny, na pravom brehu rieky Inn, ktorá v týchto miestach tvorí hranicu so Spolkovou republikou Nemecko. Počet jeho obyvateľov je približne 18 000.

Prvá zmienka o Braunau pochádza z roku 1110. Štatút mesta získal roku 1260, čo z neho robí jedno z najstarších miest v Rakúsku. V meste sa nachádza pozoruhodný kostol z 15. storočia s 99 metrov vysokou vežou (3. najvyššia v Rakúsku).

V Braunau am Inn sa 20. apríla 1889 narodil Adolf Hitler. O tri roky neskôr on i celá jeho rodina opustili toto mesto a presťahovali sa do Braunau Passau, teda do Nemecka. V roku 1989 starosta Gerhard Skiba prevzal iniciatívu a dal umiestniť pamätný kameň z úcty k obetiam druhej svetovej vojny v prednej časti budovy, v ktorej sa Hitler narodil. Kameň je zo žuly z koncentračného tábora Mauthausen a uvádza sa na ňom: „Za mier, slobodu a demokraciu. Nikdy viac fašizmus. Milióny mŕtvych pripomínajú.“

Stredoveká architektúra v centre mesta a množstvo historických budov, ako je farský kostol svätého Štefana, alebo zámok Ranshofen, sú často vyhľadávané poklady pre vášnivých milovníkov umenia a kultúry. Mesto Braunau am Inn má celý rad škôl a vzdelávacích inštitúcií. Kvalitné vzdelávanie tu vnímajú ako prirodzený základ pre úspešnú budúcnosť. Aby mali mladí ľudia v tomto meste pokiaľ možno najlepší štart do života, vedenie mesta Braunau neustále pracuje na zlepšovaní a rozvoji svojich vzdelávacích programov.

Popri kultúrnych pamiatkach a nádhernej prírode mesto disponuje množstvom rekreačných a športových zariadení, obľúbený je najmä golf, vodné športy, jazda na koni a cykloturistika.

Braunau am Inn ponúka svojim obyvateľom i návštevníkom malebnú scenériu stredovekého mesta, ktorá je ideálna nielen na pešie prechádzky, ale tiež pre športových nadšencov.
 


 

Eger (Maďarsko)

Erb - Eger (Maďarsko)Mesto kúpeľov a vína

Eger (Jáger) sa rozprestiera v severnom Maďarsku na úbočí pohoria Bükk. Leží približne v polovici cesty medzi Budapešťou a Miškolcom a s počtom 60 000 obyvateľov nepatrí medzi najväčšie maďarské mestá. Určite je však jedným z najkrajších v celej krajine. Návštevníkov upúta svojou rôznorodosťou, veď na jeho rozvoji sa podieľali odborníci z Francúzska a Talianska, ktorí ho nielen zvelebili, ale stáli tiež pri zrode slávnej vinohradníckej tradície.

Najväčší rozkvet zažil Eger v 15. storočí za vlády kráľa Mateja Korvína. Neskôr ho obsadili Turci, po ktorých zostali v meste a okolí nezmazateľné stopy dodnes. Jednou z nich je minaret, ktorý je dokonca najvyšší v strednej Európe. Okrem neho tureckí vezíri postavili ešte niečo – kúpele priamo na termálnom prameni. Dnes patria moderné kúpele medzi najväčšie atrakcie mesta, lieči sa v nich reumatizmus a bolesti kĺbov. Termálne bazény ponúkajú počas celého roka množstvo zážitkov pre malých aj veľkých. 

Najviac pamiatok v meste pochádza z 18. storočia. Dominantami sú bazilika, lýceum (dnes Vysoká škola pedagogická), Veľký (barokový) a Malý (rokokový) palác, stredoveký hrad úspešne odolávajúci obrovskej tureckej presile (o niekoľko rokov neskôr bol rakúskou posádkou vydaný Turkom bez boja), arcibiskupský palác s nádhernou záhradou, kostoly atď.

Atmosféru Egru dotvárajú typické reštaurácie s pravými maďarskými špecialitami a najlepším červeným vínom, ktoré sa dorába priamo v tejto oblasti.

Eger je mestom s veľkým množstvom parkov a zelene, predovšetkým jazmínových kríkov, takže vás pri prehliadke bude sprevádzať čistý vzduch a príjemná opojná vôňa.


 

Kamenec Podolský (Ukrajina)

Erb - Kamenec Podolský (Ukrajina)Kultúrne a historické srdce Podolia

V multinárodnom ukrajinskom meste Kamenec Podolský vedľa seba žijú Ukrajinci, Židia, Tatári, Rusi, Poliaci, Rumuni a Česi. Na rozlohe 2 ha stoja vedľa seba svätyne moslimské, protestantské, pravoslávne i katolícke. V súčasnej dobe má Kamenec Podolský približne 100 000 obyvateľov.

Mesto sa prvýkrát spomína roku 1062 v rámci štátu Kyjevská Rus. V roku 1241 bolo zničené počas veľkej mongolsko–tatárskej invázie. Roku 1352 bolo pripojené ku kráľovstvu Poľska za vlády kráľa Kazimíra III. Za vlády poľských kráľov bola pevnosť nad mestom prestavaná a značne rozšírená s cieľom chrániť krajinu od juhozápadu.

V polovici 18. storočia sa stal Kamenec Podolský známym ako centrum fanatického náboženského konfliktu medzi židmi a stúpencami reformátora Jacoba Franka. V tej dobe bolo mesto sídlom biskupa, ktorý sa jednoznačne postavil na stranu Frankovcov. Výsledkom bolo verejné pálenie všetkých židovských kníh priamo na uliciach. Po roku 1793 mesto pripojili k Ríši Ruska a stalo sa centrom Podolskej gubernie.

Počas prvej svetovej vojny bolo mesto obsadené a pri páde ruskej ríše roku 1917 ho začlenili do Ukrajinskej národnej republiky, následne Ukrajinskej SSR v rámci Zväzu sovietskych socialistických republík. Kamenec Podolský sa v auguste 1941 stal jedným z najväčších ohnísk židovského holokaustu počas 2. svetovej vojny. Počas dvoch dní tu bolo zabitých 23 600 židov, väčšinou maďarských.

Kamenec Podolský je pre Ukrajincov tretím najvýznamnejším kultúrnym centrom štátu (po Kyjeve a Ľvove). Zachované kultúrno – historické pamiatky (napr. chrám sv. Petra a Pavla, starý hrad, radnica, pevnosť a ďalšie budovy v centre mesta) boli dôvodom jeho zaradenia do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


 

Limanowa (Poľsko)

Erb - Limanowa (Poľsko)Mesto pútnikov

Mesto Limanowa leží v Malopoľskom vojvodstve, v malej kotline obkolesenej Wyspowými Beskydami. Cez mesto pretekajú tri potoky, ktoré sa v doline zlievajú do rieky Sowliny.

Prvá zmienka o Ilmanowej, ako sa Limanowa pôvodne volala, pochádza z roku 1496. Roku 1565 Stanisław Jordan získal od kráľa Žigmunda Augusta privilégium, vďaka ktorému mohol povýšiť časť dediny na mesto. Rozmach Limanowej nastal paradoxne až v tzv. haličskom období, keď pripadlo Rakúsku. Limanowa sa stala administratívnym centrom okolia, bola tu vybudovaná železnica, preslávil ho tiež jarmok a mestský pivovar.

Počas 1. svetovej vojny Limanowu neobišli krvavé boje s rakúsko–uhorskou armádou. Dodnes sa v okolí mesta zachovalo takmer sto vojenských cintorínov. V čase 2. svetovej vojny hitlerovci vyvraždili okolo 2 000 limanowských Židov.

Povojnové roky priniesli Limanowej prudký rozvoj. Vznikali tu školy, priemyselné podniky, infraštruktúra, pribudli nové sídliská a ulice. Limanowa sa stala vzorom starostlivosti občanov o svoje mesto, bola niekoľkonásobným laureátom a roku 1972 získala čestný titul Celopoľského majstra v hospodárení.

Centru mesta dominuje bazilika Panny Márie Bolestnej. Monumentálne vitráže v presbytériu patria medzi najkrajšie v Poľsku. Pred bazilikou sa týči trojmetrový pomník pápeža Jána Pavla II. V priestoroch kúrie z 18. storočia sa nachádza regionálne múzeum Zeme Limanowskej ponúkajúce zbierku drevených truhlíc určených na výbavu, originály privilégií mesta, staré mestské pečate a ďalšie etnografické exponáty. Neďaleko kúrie stojí veterný mlyn, jeden z posledných zachovaných, a kaplnka sv. Valentína, postavená z tehál.

Popri viacerých turistických trasách je od júna 2003 sprístupnený turistický chodník s náboženským významom – ide o trasu, ktorou kedysi putoval pápež Ján Pavol II. na stretnutia s pútnikmi. Sú medzi nimi pravidelne aj vojaci, koná sa tradičná púť Rómov, požiarnikov, mládeže, telesne postihnutí ľudia. Dve tisícročia kresťanstva pripomína monument na vrchole Miejskiej Góry. Jubilejný kríž vysoký 37 metrov má rozpätie ramien 12 metrov a osvetlenie, ktoré vytvára efekt nočnej iluminácie. Vyhliadková terasa ponúka nezabudnuteľný pohľad na panorámu mesta a okolia.


 

Pakrac (Chorvátsko)

Erb - Pakrac (Chorvátsko)Mesto turistiky

Pakrac sa nachádza v údolí rieky Pakra v západnej Slavónii. Leží cca 120 km východne od hlavného mesta Záhreb a 26 km severne od Novska. Poloha a blízkosť kúpeľov Lipik robia z mesta významné stredisko cestovného ruchu.

Pakrac je mestom bohatej minulosti a kultúry – podľa archeológov bola táto oblasť osídlená už v antických dobách. V dokumentoch z 12. storočia sa spomína stredoveká pevnosť rádu templárov. Z roku 1256 pochádza zápis o mincovni, prvej na území Chorvátska, presnejšie o striebornej minci z tunajšej mincovne nazývanej moneta banalis (banovac).

V 17. storočí, po 150 rokoch tureckej nadvlády, mal Pakrac prvých majiteľov. Ďalší rozvoj mesta spomalili svetové vojny a najmä srbská agresia, počas ktorej bola zničená časť kultúrneho dedičstva, napriek tomu sa zachoval krásny kostol Nanebovstúpenia Blahoslavenej Panny Márie. Zvláštnosťou okolia Pakracu je veľa talianskych dedín, kde sa uchovávajú talianske zvyky, jazyk a gastronómia.

V roku 1997 Pakrac získal štatút mesta.

Okolie Pakraca je ideálne najmä pre cykloturistiku, sú tu vybudované downhillové trate a cykloparky. Pre milovníkov horskej turistiky sa núkajú výlety a ľahké prechádzky na horu Psunj a horskú chatu Omanovac (654 m), ktorá je štartovacím bodom pre priaznivcov paraglidingu a ďalších vzdušných športov. Priaznivci motokrosu môžu využiť upravené trate v neďalekom Matkovci.


 

Pelhřimov (Česká republika)

Pelhřimov (Česká republika)Mesto rekordov

Kvôli svojej polohe na okraji Českomoravskej vrchoviny získal Pelhřimov prívlastok Brána Vysočiny. Podľa povesti mesto založil pražský biskup Pelegrin v 12. storočí, ktorý sa tu zastavil pri miestnej studničke cestou do Ríma. Táto historka sa odzrkadľuje aj v mestskom znaku v zobrazení podoby pútnika v bráne medzi dvoma vežami. Rozvoj mesta neskôr priaznivo ovplyvnila ťažba striebra v okolí vrchu Křemešníka. Roku 1596 bol Pelhřimov povýšený na kráľovské mesto. Práve v tejto dobe nastal v meste veľký stavebný rozmach.

Dominantou mesta je štvorcové námestie, ktoré je mimochodom jedno z najväčších v Českej republike. Roku 1766 postihol mesto veľký požiar, po ktorom bola väčšina fasád domov prestavaná do barokového slohu. Pôvodné objekty sa zachovali iba na západnej a severnej strane námestia. V roku 1969 bolo historické centrum vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.

Druhý júnový víkend sa v Pehřimove stretávajú ľudia, ktorí vo svojich oboroch predstavujú špičku. Ide o stretnutie rekordmanov s priaznivcami netradičnej zábavy, širokou diváckou verejnosťou a zástupcami médií. Pri tejto príležitosti mesto každoročne navštívi približne 15 000 ľudí. Na akcii vznikajú desiatky najrôznejších výkonov, ktoré sa následne zapisujú do Českej knihy rekordov.

V Pelhřimove sa môžete na chvíľu vrátiť do detských čias, do sveta rozprávok. Čaká vás stretnutie s postavou vodníka, Meluzíny či Bludičiek v Múzeu strašidiel a exkurzia do pekla. Dospelí ocenia náučný chodník po stavebných slohoch, pohľad z vyhliadkovej veže, jedinečné múzeum rekordov a kuriozít, viaceré galérie, alebo si môžu dopriať oddych v Dekanskej záhrade či na náučnom chodníku v mestských sadoch.

Ak chcete vidieť niečo skutočne unikátne, potom navštívte expozíciu Zlatých českých ručičiek. Predmety zo zápaliek a ich hlavičiek (funkčné gitary, husle, mandolíny, vázy či obrazy) vytvoril Tomáš Korda z Vrchlabí.


 

Svendborg (Dánsko)

Brána siedmich morí

Prístavné mesto Svendborg leží v južnej časti ostrova Funen. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1229, za mesto bol oficiálne uznaný o 24 rokov neskôr.

Prímorská poloha predurčila jeho budúcnosť hneď na samom začiatku existencie. Rušný prístav, lodenice a školy pre námorníkov sú charakteristickými črtami mesta dodnes. Po Kodani je väčšina dánskych lodných spoločností registrovaná práve tu. V roku 2000 sa Svendborg stal dánskym „Mestom roka“. Z takéhoto uznania sa určite tešilo všetkých jeho 27 000 obyvateľov.

Ak si radi pochutnáte na naozaj kvalitnom jedle, Svendborg je pre vás tým správnym miestom. Posledný júnový víkend sa tu koná najväčší festival jedla v celej Škandinávii. Predstavovanie najnovších trendov v gastronómii, ochutnávky všakovakých jedál a nápojov, špeciality zo všetkých kútov sveta – všetko v tej najlepšej kvalite. Udalosť, ktorú si najväčší labužníci jednoducho nemôžu nechať ujsť!

V Svendborgu sa nudiť určite nebudú ani športovci, pôsobí tu viac ako 100 športových klubov, prím hrá windsurfing, kanoistika či jachtárstvo. K dispozícii je aj jedno golfové a tri minigolfové ihriská. Najkrajší pohľad na krajinu sa vám však naskytne zo sedadla bicykla.

V Dánsku je mimoriadne populárna pešia turistika. Cez Svendborg prechádza jedna z najdlhších a najkrajších peších trás v krajine – Archipelago – ktorá je dlhá 220 km a celá sa tiahne popri pobreží. Ukáže vám nádhernú prírodu, odhalí malebné zákutia, prevedie cez rázovité dedinky s priateľskými ľuďmi a očarí majestátnosťou hradov a panských sídel.

Svendborg je tiež obľúbeným miestom pre rybárov. Loviť sa dajú sladkovodné ryby vo vnútrozemí i morské druhy pri pobreží. Pre náročnejších sú na prenajatie k dispozícii malé loďky, ktoré vás zavezú na rybačku na otvorené more. Ak sa vám náhodou nepodarí chytiť zlatú rybku, určite vás poteší aspoň pstruh, losos, treska, úhor alebo lipeň. Tým sa tu totiž darí najlepšie.

Obyvatelia Svendborgu sa hrdia svojím pohodovým životom. Nie je to však len ich subjektívny názor, majú to aj oficiálne potvrdené. Svendborg sa stal prvým Cittaslow mestom v Dánsku. Ide o hnutie založené v Taliansku v októbri 1999. Cittaslow doslovne znamená pomalé mesto, kde ľudia vedú šťastný a pokojný život. Hlavným cieľom je zlepšovať kvalitu života občanov vo všetkých sférach, podporovať rôznorodosť kultúr a vyzdvihovať charakteristické prvky jednotlivých miest.


 

Truskavec (Ukrajina)

Erb - Truskavec (Ukrajina)Mesto minerálnych prameňov

Ukrajinský Truskavec je od Dolného Kubína vzdialený približne 306 km. Nachádza sa v západnej časti krajiny, len kúsok od poľských hraníc, na úpätí krásnej predkarpatskej prírody. Žije v ňom približne 30 000 obyvateľov.

Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1469. V dávnych časoch žili obyvatelia  predovšetkým z ťažby soli a jej predaja. Do svetového povedomia sa mesto dostalo až v 18. storočí, keď boli v jeho okolí objavené ložiská ropy a liečivé minerálne pramene. Medzi prvou a druhou svetovou vojnou bol Truskavec súčasťou Poľskej republiky.

Nová história mesta sa začala písať v jednom hostinci, pri ktorom postavili osem kadí s liečivou vodou. Dnes je Truskavec jednou z najväčších kúpeľných oblastí na svete. Ročne sa tu príde preliečiť až 170 000 ľudí. Mesto ponúka špičkové medicínske služby i procedúry, lekárske centrá a v neposlednom rade sanatória postavené vo vysokej nadmorskej výške. Vzduch je tu taký čistý, že ľuďom zo znečistených veľkomiest priam vyráža dych.

A prečo Truskavec priťahuje návštevníkov z celého sveta? Za všetko môže špeciálny druh vody zvaný Naftussia. Názov napovedá, že jej chemické zloženie sa v mnohom podoba rope, má dokonca podobnú chuť a zápach. Podobný typ minerálneho prameňa nenájdete nikde na svete. Jeho zdroj sa vytvoril na mieste, kde sa kedysi ťažila ropa v hĺbke 30 – 50 metrov. Každý deň sa z prameňa vypije okolo 20 000 litrov vody. Rovnaký obsah sa cez noc opäť naplní. Naftussia posilňuje imunitu, lieči najmä urologické problémy, črevá, žlčník, obličky, žalúdok, obezitu, cukrovku i poruchy metabolizmu.

V Truskavci sa nachádzajú aj iné minerálne pramene. Za všetky spomeňme aspoň Máriu, ktorá sa musí piť za horúca a Sofiu, ktorá má veľmi slanú chuť a svojím zložením je blízka ľudskej krvi. Ďalšou zaujímavosťou je ťažba minerálneho vosku, ktorý zapácha podobne ako ropa a pomáha najmä pri prechladnutí, gynekologických problémoch, ochoreniach prostaty a ústnej dutiny.

Truskavec sa vďaka svojim minerálnym prameňom stal bohatým mestom, ktoré má náročným klientom čo ponúknuť bez ohľadu na to, či sú zdraví alebo ich trápia nejaké neduhy. V centre mesta nájdete viacero útulných kaviarničiek a reštaurácií, napr. aj originálny bar v tvare truhly s názvom Večnosť.


 

Zawiercie (Poľsko)

Erb - Zawiercie (Poľsko)Zawiercie sa nachádza v severovýchodnej časti Sliezkeho vojvodstva, od Katovíc, centra regiónu, ho delí 43 kilometrov. Žije v ňom 53 000 obyvateľov.

Prvá zmienka o obci Kromolów, dnes najstaršej štvrti mesta, pochádza z roku 1193. Zhodou okolností je rok 1492 nielen rokom objavenia Ameriky, ale aj zemepisného názvu Zawiercie. Podľa historikov majú najväčšiu zásluhu na rozvoji mesta výhodná poloha, rozvoj priemyslu i výstavba železnice medzi Varšavou a Viedňou. Prelom 19. a 20. storočia sa tu niesol v znamení ťažby uhlia a železa. Bola tu skláreň, pradiareň bavlny i textilný podnik patriaci k najväčším v krajine. Viaceré fabriky mali vlastné školy. Cez 2. svetovú vojnu tu bolo geto so 7 000 Židmi. Väčšina z nich šila uniformy v tamojšom závode.

Milovníci kultúry a histórie určite neobídu kostoly Najsvätejšej Trojice, sv. Mikuláša i sv. Petra a Pavla, takmer storočnú budovu železničnej stanice, robotnícke domčeky z konca 19. stor. alebo židovský cintorín. Kultúrnym srdcom Zawiercia je centrum pomenované po najvýznamnejšom poľskom romantikovi Adamovi Mickiewiczovi.

V okolí mesta sa turisti môžu pokochať výletmi na zrúcaniny hradov Bakowiec, Bobolice, Mirów a Ogrodzieniec, ktoré vraj boli navzájom prepojené podzemnými chodbami. Milovníci lezenia po skalách zase veľmi dobre poznajú tamojšiu Krakovsko–čęnstochovskú vysočinu alebo jednoducho Juru, približne 160 km dlhý a 20 km široký krasový pás posiaty vápencovými skalami. Pre nich je doslova rajom.


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka