Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Trasa G

Zubrohlava – Lipnica Wielka

Profil trasy:

profil cyklotrasy

 

Zaujímavosti po trase:
Bobrov
Pplátennícky dom a kúria z konca 19.st. Dominantou je kostol sv.Jakuba s kalváriou.
Trasa prechádza chráneným vtáčím územím v CHKO Horná Orava, jednym z najvzácnejších a najohrozenejších biotopov a druhov na území štátov EÚ.
Lipnica Wielka
Veľká a rozľahlá (16 km) oravská obec nazývaná aj Dolná, či Nižná, ktorá sa tiahne od pohraničnej slovenskej Oravskej priehrady k úpätiu svahov Babej hory (1725 m n. m.) (osada Przywarówka). Založili ju v roku 1609 a v roku 1627 tu postavili prvý kostol. V súčasnom murovanom kostole z roku 1769 sa dochovala kamenná kalichová krstiteľnica z dielne slovenských kamenárov a zdobená plastika Svätého Vojtecha. Na hlavnom oltári je plastika Matky Božej Ružencovej s dieťaťom. Každoročne sa v dedine (prvá júlová nedeľa) oslavuje; ľudové pastierske veselice uchovávajú miestne oravské zvyky. Z popudu starostu Veľkej Lipnice Fran-ciszka Adamczyka v osade Przywarówka otvorili v roku 1995 stredisko na liečbu leukémie u detí, nad akciou mala patronát yorská kňažná Sarah Fergusonová.
 


 

dnes je: 25.8.2019

meniny má: Ľudovít

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka