Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Výlety do okolia

Oravský hradOravský zámok

Patrí mu prvenstvo v návštevnosti medzi slovenskými hradmi a zámkami. Nachádza sa na strmom vápencovom brale nad obcou Oravský Podzámok. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z 13. storočia. Postupným budovaním a prestavbami sa stal dokladom rôznych stavebných štýlov, od románskeho slohu, cez gotiku, renesanciu, baroko až po romantizmus. Návštevníci môžu v jeho priestoroch vidieť obnovenú prírodovednú a etnografickú expozíciu, výstavu zbraní a mnoho iných zaujímavostí.
Cieľový bod: Oravský Podzámok (10 km od Dolného Kubína).
Web: www.oravamuzeum.sk
E-mail: marketing@oravskemuzeum.sk


Múzeum šľachtických kočiarov a saníMúzeum šľachtických kočiarov a saní

Jedinečná a najrozsiahlejšia zbierka kočiarov a saní na Slovensku je situovaná priamo pod Oravským zámkom. V múzeu sa nachádza 21 exkluzívnych exponátov v pôvodnom, ale hlavne renovovanom stave. 
Cieľový bod: Oravský Podzámok (10 km od Dolného Kubína)
Web: www.muzeumkociarov.skPamätný dom Martina Kukučína Pamätný dom Martina Kukučína

Dom sa nachádza v Jasenovej, postavil ho spisovateľov otec Ján Bencúr roku 1856. Dom spolu s hospodárskymi budovami tvorí uzavretý celok; svojím vnútorným i vonkajším vzhľadom sprítomňuje prostredie, v ktorom sa narodil a vyrástol známy slovenský prozaik.
Cieľový bod: Jasenová  (5 km od Dolného Kubína).
Web: www.oravamuzeum.sk
E-mail: literarne@oravskemuzeum.sk


Drevený artikulárny evanjelický kostol v Leštinách Drevený artikulárny evanjelický kostol v Leštinách

Bol postavený v rokoch 1688–1689, do dnešných dní sa zachoval v neporušenom intaktnom stave a v autentickom prírodnom prostredí. Jeho architektúry, zrubovej konštrukcie ani vnútornej výzdoby mobiliáru sa nedotkli takmer žiadne novodobé rušivé stavebné zásahy a úpravy. Vzácnej historickej pamiatke sa roku 2008 dostalo celosvetového uznania v podobe zápisu do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Cieľový bod: Leštiny (7 km od Dolného Kubína).


Múzeum obce Vyšný KubínFotografia: Múzeum obce Vyšný Kubín

Ľavé krídlo Kubínyovského kaštieľa vo Vyšnom Kubíne (sídlo Obecného úradu) ponúka expozíciu zameranú na archeologické vykopávky, osídľovanie obce, dobové oblečenie zemanov a informácie o rodákoch a osobnostiach, ktoré vo Vyšnom Kubíne žili.
Cieľový bod: Vyšný Kubín (4 km od Dolného Kubína).
Web: www.vysnykubin.sk


 

Drevený artikulárny kostolík v Istebnom  Drevený artikulárny kostolík v Istebnom 

Na miestach súčasného dreveného artikulárneho kostola sv. Michala stála pôvodne malá kaplnka z roku 1686, r. 1730 bola rozšírená a kostol dostal pôdorys gréckeho kríža. V jeho interiéri sa nachádzajú vzácne maľby, kazateľnica, barokový oltár s obrazom sv. Trojice a ďalšie zaujímavosti.
Cieľový bod: Istebné (8 km od Dolného Kubína).
Web: www.istebne.sk


Oravská lesná železnica  Oravská lesná železnica 

Úzkorozchodná lesná železnica sa nachádza na hranici Oravy a Kysúc v katastri obce Oravská Lesná. Pôvodne bola vybudovaná na prepravu dreva. Obnovená bola roku 2008 a premáva medzi stanicami Tanečník a Beskyd každý deň.
Cieľový bod: Oravská Lesná (39 km od Dolného Kubína).
Web: www.oravamuzeum.sk
E-mail: olz@oravamuzeum.sk


Múzeum oravskej dediny Múzeum oravskej dediny

Patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá na Slovensku, rozprestiera sa v prekrásnom prírodnom prostredí Roháčov. Areál je rozčlenený na 5 architektonických celkov. Bohatá etnografická expozícia a chov domácich zvierat umožňujú návštevníkom predstaviť si život a prácu Oravcov v minulosti.
Cieľový bod: Múzeum oravskej dediny – Brestová (41 km od Dolného Kubína). 
Web: muzeum.zuberec.sk
E-mail: muzeum@zuberec.sk


Františkova Huta  Františkova Huta 

Železiareň z roku 1836, ľudovo nazývaná hámor, spracovávala železnú rudu okolitých baní v Juráňovej doline, Zuberci, Habovke či Malatinej. Po zmene spoločenských pomerov a zrušení poddanstva železiareň v r. 1863 zanikla.
Cieľový bod: Podbiel  (24 km od Dolného Kubína).
Web: www.podbiel.sk
Malé podbielske etnografické múzeumMalé podbielske etnografické múzeum

Obsahuje výstavu predmetov, ktoré sa v minulosti používali v tamojších domácnostiach, pri poľnohospodárskych prácach a v liturgii. Múzeum je pravidelne otvorené len počas letnej turistickej sezóny. Inokedy si treba dohodnúť vstup so správcom farnosti.
Cieľový bod: Podbiel  (24 km od Dolného Kubína).
Web: www.podbiel.skBobrova raľaBobrova raľa 

Tradičná zástavba hospodárskych dvorov charakteristická pre strednú Oravu bola vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Väčšina objektov už nie je trvalo obývaná, ale viaceré slúžia na rekreačné účely.
Cieľový bod: Podbiel  (24 km od Dolného Kubína).
Web: www.podbiel.sk

 

 

Gotický drevený kostolík v Tvrdošíne Gotický drevený kostolík v Tvrdošíne

Drevený rímskokatolícky kostol pochádza z 15. storočia, nachádza sa na miestnom cintoríne. Roku 1994 bol ocenený organizáciou Europa Nostra za zachovanie a vynikajúce zreštaurovanie tejto významnej pamiatky drevenej architektúry a jej vnútorné vybavenie tradičnou ručnou prácou. Od roku 2008 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Cieľový bod: Tvrdošín (32 km od Dolného Kubína).
Web: www.tvrdosin.sk
E-mail: msksts@orava.sk
 

Galéria Márie Medveckej v Tvrdošíne  Galéria Márie Medveckej v Tvrdošíne 

Od r. 1979 je umiestnená je v klasicistickej kúrii z 19. storočia. Vystavených 266 olejomalieb a kresieb poskytuje obraz o vývojových etapách a žánrových okruhoch celoživotnej tvorby Márie Medveckej – maliarky, ktorá spojila svoj život a dielo s regiónom Oravy.
Cieľový bod: Tvrdošín (32 km od Dolného Kubína).
Web: www.oravskagaleria.sk
E-mail: ogaleria@nextra.sk


Slanický ostrov umenia Slanický ostrov umenia

Návršie s barokovým kostolom a kalváriou tvorilo v minulosti dominantu obce Slanica, ostrov vznikol po zatopení obcí vodami Oravskej priehrady. Lokalizované sú tu stále expozície tradičného umenia zo zbierok Oravskej galérie. 
Cieľový bod: Oravská priehrada – Slanická Osada  (35 km od Dolného Kubína).
Web: www.oravskagaleria.sk
E-mail: ogaleria@nextra.sk


Hviezdoslavova hájovňaHviezdoslavova hájovňa

Expozícia sa nachádza v priestoroch hájovne pod Babou horou a je rozdelená do štyroch častí. Na týchto miestach čerpal P. O. Hviezdoslav inšpiráciu na napísanie diela Hájnikova žena. V susednom objekte sa nachádza expozícia života a diela Mila Urbana.
Cieľový bod: Oravská Polhora  (45 km od Dolného Kubína).
Web: www.oravamuzeum.sk
E-mail: literarne@oravskemuzeum.sk


Galéria ľudového rezbárstvaGaléria ľudového rezbárstva

V stálej a celoročne prístupnej expozícii ľudových drevených plastík sa nachádza viac ako 50 sôch v nadživotnej veľkosti od 30 tvorcov z Oravy, Liptova, Kysúc, Považia, Košíc a Poľska.
Cieľový bod: Babín  (21 km od Dolného Kubína).
Web: www.babin.sk

 

 

Pamätná izba Martina Hamuljaka a Múzeum obce Oravská Jasenica

V múzeu sú nainštalované artefakty dokumentujúce bohatú históriu, spoločenský, kultúrny a duchovný život obce. V pamätnej izbe Martina Hamuljaka sú prístupné publikácie, ktoré tento dejateľ pripravoval do tlače, historické dokumenty a dobový inventár. Múzeum ju otvorené celoročne.
Cieľový bod: Oravská Jasenica (29 km od Dolného Kubína).
Web: www.oravskajasenica.sk


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka