Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Výročie SNP si pripomenuli aj na Srňacom

Výročie SNP si pripomenuli aj na SrňacomVytlačiť
 

Vyrocie SNP si pripomenuli aj na Srnacom 03 (FB Srnacie) copy.jpg

Malebná mestská časť Srňacie sa vrátila do histórie. Pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP) si v niekdajšej najmenšej obci na Orave pripomenuli udalosti 2. svetovej vojny, keď bolo práve Srňacie pôsobiskom partizánskej skupiny Signál.   

 

„Je to už pätnásty ročník približovania histórie nášho Srňacieho návštevníkom. Obohatený je aj prítomnosťou Tibora Spitza, ktorý sa tu ukrýval počas SNP až do oslobodenia. Tibor Spitz oslavuje v týchto dňoch 90. narodeniny, takže aj kvôli nemu sa táto akcia konala,“ priblížila podujatie Eva Lofajová zo združenia Femina.   

V amfiteátri pri historickej zvonice z 19. storočia je pre návštevníkov každoročne pripravený bohatý program. Najväčším lákadlom podujatia boli ukážky bojov a dobovej techniky z obdobia SNP. „Som nadporučík Kováčik, riaditeľ partizánskeho oddielu Signál, ktorý práve pôsobil tu na Srňacom. To na mape nebolo zaznačené, a tým pádom ho Nemci nemali vo svojom merítku. Preto sa tu cítili bezpečne partizáni a dokonca aj rasovo prenasledovaní. Aj o tom som hovoril s pánom Spitzom, takže oni sa zachránili tým, že odľahlosť tejto dediny spôsobila, že sa tu mohli skrývať,“ povedal Ladislav Krupa z Klubu vojenskej histórie.

 

Návštevníci mohli v ukážke vidieť nemeckú motorku BMW so sajdkou, ktorá bola vyzbrojená guľometom či ostatných partizánov, ktorí mali originálne zbrane. „Samozrejme sú znehodnotené na paľbu ostrým strelivom. Vydávajú len plameň a zvuk,“ doplnil Krupa. 

O folklórnu časť programu sa postarali deti z Pucova a súbor Srdiečko. Na podujatí už po štvrtýkrát vystúpil aj divadelný súbor z Partizánskej Ľupče Lunetrdlo. Akciu spestrila výstava fotografií a umeleckých prác z workshopu Srnka a taktiež malý jarmok.

 

redakcia

 

TVDK black.png

 


 
 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka